Spavalicama to može da zvuči suludo, jer od kad ustanu treba im još par sati da dođu sebi, najčešće uz litre kafe, međutim, ranoranioci koji se bude bez problema, intenzivnije će proživljavati život i kroz njega će prolaziti s osmijehom na licu, prenose agencije tvrdnje stručnjaka.
Jutarnji tipovi osjećaju se zdravije u odnosu na one koji više vole noć, jer se oni najčešće tokom noći kvalitetnije odmore, što im stimuliše imunitet.
Noćne ptice, s druge strane, imaju problema s prilagođavanjem unutrašnjega sata s društvenim navikama i veći dio dana se zbog toga osjećaju nesrećno. Oni ustaju ne onda kada žele, već kako određuje društvo, što izaziva ljutnju zbog prilagođavanja.
Naučnici sa Univerziteta u Torontu zaključili su da su odrasli ljudi srećniji nego mladi iako - manje spavaju. U istraživanju su učestvovale dvije starosne grupe, mlađi od 17 do 38 godina, i oni od 59 do 79 godina. Uočeno je kako tinejdžeri, koji s vremenom mijenjaju navike spavanja, spavaju manje.
"Rezultati su pokazali da je samo sedam odsto mladih jutarnji tip, dok je s vremenom to postala većina, a sa 60 godina ranojutarnje buđenje više skoro uopšte nije problem. Buđenje bez problema povezano je u obje starosne grupe, s jačim osjećajem sreće", rekla je vođa studije Rene Bis.