Ona je istakla kako je to zaključak nakon juče održanog konsultativnog sastanka članova Savjeta RTCG i dijela Pravne službe RTCG kako bi se razgovaralo o tehničkim detaljima predstojeće sjednice.
Ovog puta, dodaje ona, u pitanju je situacija vezana za to da li Raonić može treći put biti imenovan za direktora RTCG.
"Advokati RTCG sad priznaju da je Raonić nezakonito biran"
"Naime, advokati Radio-Televizije Crne Gore Bojan Zeković i Zorica Đukanović, poznati i po tome da još nisu uspjeli da dobiju nijedan sudski spor u kojem je RTCG tužena zbog dva imenovanja Raonića, sada su pojasnili da to što je on dva puta imenovan (što je dozvoljeni maksimum po novom Zakonu o nacionalnom javnom emiteru) zapravo ne predstavlja prepreku i da on i sada može biti kandidat. To mišljenje temelje, između ostalog, na činjenici da je prva Odluka o imenovanju iz avgusta 2021. pravosnažno poništena te da se „poništenjem akta poništavaju i sve pravne posljedice koje je taj akt proizveo“. Sve i da se pođe od toga da se takvo rezonovanje može prihvatiti, moram podsjetiti da se upravo isti pravni tim, zajedno sa Raonićem i Pravnom službom RTCG, godinama trudi da ospori sudske presude koje govore da je Raonić tada nezakonito izabran i koliko je javnosti poznato, taj slučaj sada zastupaju i pred Ustavim sudom", navodi ona.
Dok u tim procesima zastupaju stav da je Raonic zakonito izabran, dodaje Camović - Veličković, sada se pozivaju na pravosnažnost presude da je nezakonito izabran, jer to Raoniću ide u korist u ovom slučaju.
"Zanimljivo je i da dvije godine radnog staža koje je Raonić stekao na poziciji generalnog direktora u poništenom mandatu, prema mišljenju advokata Zekovića, ostaju nesporne iako i sam navodi da se „poništenjem akta poništavaju i sve pravne posljedice koje je taj akt proizveo“. To je juče rekao odgovarajući na moje pitanje. Bez te dvije sporne godine kandidat Raonić ne ispunjava mizerni kriterijum od pet godina radnog iskustva u VII1 stručnoj spremi na rukovodećim pozicijama, a koje je sam odredio pišući novi Zakon o RTCG", dodaje ona.
"Dokument zanimljiv i sa aspekta tajminga"
Dokument koji su dostavili advokati je, kako ona dalje ističe, zanimljiv i sa aspekta tajminga koji je takođe projektovan.
"Podsjećam da su imena kandidata za generalnog direktora Javnog servisa saopštena javnosti tek 17 dana nakon završetka konkursa, odnosno 26. avgusta. U petak 23. avgusta su advokati dali zeleno svijetlo na Raonićevu kandidaturu, i prvog radnog dana nakon toga imena su objavljena. Juče sam pitala Zekovića kad im je zatraženo mišljenje i rekao je da su mejl dobili 20. avgusta. Pitala sam i ko je to od njih tražio s obzirom da u dokumentu piše da je RTCG klijent, a ovlašćen za slična pitanja je v.d. generalnog direktora, koji je sad kandidat, pa nije mogao sam za sebe to traziti. Predsjednik Savjeta Veselin Drljević je rekao da je on to uradio ali mi do kraja sastanka nije objasnio sa kojim ovlašćenjima on angažuje advokate u ime Javnog servisa i zašto u korist jednog od kandidata jer to definitivno nije nadležnost Savjeta ni kao tijela niti njegovih članova pojedinačno", istakla je Camović - Veličković.
"Drljević bio proaktivan u Raonićevu korist"
Clanica Savjeta Amina Murić je, dalje ona naglašava, "velikodušno dijeleći odgovornost sa Drljevićem, kazala da ih je ona angažovala".
"Bitno je reći i da sam ja već 19. avgusta tražila da nam se dostavi dokumentacija kandidata kako bi smo znali ko je konkurisao i šta nude ali da mi je iz Stručne službe Savjeta rečeno da se koverte još neće otvarati jer čekaju poštu. Drljević, član sa jednakim ovlašćenjima kao ja, ta imena je znao mnogo ranije i bio proaktivan u Raonićevu korist. O šikaniranju koje sam i juče doživjela od pojednih članova tj. članica Savjeta neću pisati kako ne bih skrenula pažnju sa kandidata za izbor generalnog direktora o kojima će se odlučivati tokom neradnog dana u kasno popodne, kako bi to medijski bilo što slabije propraćeno i kako bi što manje zakulisnih radnji dospjelo do javnosti", ističe ona