Poslanica i članica Ženskog kluba Skupštine Tamara Vujović, psihološkinja iz Centra za ženska prava Ana Jaredić i saradnik na Fakultetu za političke nauke Marko Savić saglasili su se da blage kazne daju vjetar u leđa nasilnicima te da će žene, kako u Crnoj Gori, tako i u mnogim drugim državama, morati opet da se bore za davno stečena prava.
„U ovoj godini u Crnoj Gori bila su dva slučaja femicida, a kad je riječ prijavama za nasilje – takve podatke institucije uglavnom objavljuju na godišnjem nivou. Stalno skrećemo pažnju na blage kazne kad je riječ o nasilju nad ženama – bilo da je porodično nasilje ili djela protiv seksualnih sloboda – većina njih se i dalje tretira kao prekršaj. Sam po sebi je zakon takav da ukoliko se neko prekšajno procesuira, kazne će biti blaže“, objasnila je Jaredić, dodajući da podaci iz 2021. pokazuju da se samo između 11 i 15 odsto od ukupnog broja slučajeva tretira kao krivično djelo.
Na izmjene legislative, navela je Vujović, kada je riječ o nasilju nad ženama, pokušava da utiče i Ženski klub Skupštine, a jedan od načina je i inicijativa da femicid, kao najbrutalniji i najgori ishod nasilja bude tretiran kao posebno krivično djelo.
„Krivično djelo koje ima dodatni elemenat mržnje koji je opredijeljen prema polu. Dakle, da je izvršen sa dodatnim negativnim motivom što bi povlačilo i još veće zatvorske kazne. U toku je izmjena Krivičnog zakonika, a na sastanku sa predstavnicima ministarstava predočen nam je pravac u kom će da ide ta izmjena i radićemo zajedno na tome“, objasnila je Vujović.
Kultura neprikupljanja podataka stvarnost je u Crnoj Gori, sa žaljenjem ističe Savić i napominje da se sa tim problemom naša država suočila i prije sajber napada.
„Nijesmo naučili da u planiranju zakonskih rješenja i strateških dokumenata analiziramo rodno segregirane podatke i mislimo o uticaju određenog zakonskog rješenja posebno na žene, posebno na muškarce. Sve što Vlada odnosno sistem javne uprave donese u sferi javnih politika završava se drugačijim uticajem na žene i drugačiji uticaj na muškarce“, istakao je Savić.
Jaredić je istakla da je i nerazumijevanje problematike veliki kamen spoticanja kad je riječ o nasilju nad ženama.
„Većina ljudi smatra da je nasilje privatna stvar. Sa druge strrane, tokom lockdown-a – sve komšije su bile spremne da jave policiji da je komšija izašao tokom izolacije jer su tada bili direktno ugroženi i tada im nije bila važna privatnost“, objasnila je ona.
Vujović smatra da su građani Crne Gore, ipak, sve više spremni da razgovaraju o svim temama te da je to veoma raduje. Upravo je anketa koju je sprovela Televizija E, smatra Vujović, pokazala da građani bolje razumiju pojam nasilja i vide slabe tačke kad je riječ o otkrivanju ili procesuiranju tih slučajeva.