Ekonomski analitičar Predrag Drecun nije optimista da će stečaj spasiti fabriku, dodajući da je to samo način da se dobije na vremenu i pokušaj države da nešto učini. Sa pravne tačke gledišta, kako ocjenjuje Drecun za Antenu M, taj potez potpuno je opravdan imajući u vidu nagomilane dugove, ali sa druge strane, naglašava da su tu i dalje problemi koje niko ne rješava - u prvom redu kako naći novog investitora:
“Odnosno kako naći nedostajućih između 250 i 350 miliona za nastavak proizvodnje u zavisnosti od toga kako bi se reprogramirali ti dugovi. Postoji više problema opet u tom ekonomsko komercijalnom dijelu zbog održavanja, zbog toga što su to ćelije koje samo ovdje rade i nigdje više, zatim nedostatka struje kojim se neće baviti niko u ovom periodu pa ni stečajni upravnik. Ostaje dakle taj trajni problem koji izvor energije opredijeliti za KAP.”
Zoran Vukčević iz DPS-a za Antenu M kaže da ipak, vjeruje da će stečaj donijeti pozitivan epilog za Kombinat:
“Siguran sam da je tu moguće naći neka rješenja kako bi KAP opstao. Naš cilj je da uradimo sve što je moguće kako KAP ne bi bio ugašen, jer je profitabilni Kombinat potreban Crnoj Gori. Planirano je da proizvodnja bude profitabilna na nivou proizvodnje 50 hiljada tona godišnje i sa oko 500-600 radnika a za ostale radnike treba da se sprovede socijalni program.”
Za Strahinju Bulajića iz Demokratskog fronta stečaj u KAP-u je ,kako kaže, finale propale ekonomske politike:
“Ne gajim optimizam da će se pojaviti neko sa nekim novcem ko će nešto da pokrene. Doduše, ukoliko se uspije očuvati proizvodnja uz neko pravilno domaćinsko upravljanje moguće je da se može razmišljati o nekom pomaku, ali u ovim uslovima nijesam optimista. Šta sad? Imamo 1200 radnika, puta četiri sa njihovim članovima porodica, treba sad osmisliti socijalni program, ne znam da li je to 15, 20 ili 30 miliona.”
Nije optimista ni Mladen Bojanić iz Pozitivne. Ne vjeruje da će Kombinat proći kao nikšička Željezara i preko stečaja doći do novog investitora:
“Nažalost, iako bih želio da je drugačije, mislim da je ovo put u likvidaciju KAP-a. Glavni problem snabdijevanja strujom nije riješen i ne znam ni kako će ga riješiti, ne vidim ništa izgledno. KAP u ovom momentu ima negativan kapital, daleko su veći dugovi nego imovina tako da bi vjerovatno ogromna sredstva morala da se ulože. Veliko je pitanje ko je taj ko može toliko da investira i uđe u toliku neizvjesnost.”
Kako sada riješiti problem 1200 radnika koji su ostali bez posla? To su pitali iz AnteneM Predraga Drecuna:
“Ta demontaža socijalnog pritiska će biti znatno olakšana ukoliko polovina radnika sad bude na neki način zbrinuta, a onda sa drugom polovinom ukoliko KAP, sad ulazimo u domen teorije, zaživi i počne da radi biće posla i za ove preostale koji su od ranije ostali bez posla. Ukoliko se to ne desi onda neće biti tako veliki socijalni problem zbrinuti 700-800 radnika kao što je to danas. Sve u svemu mislim da ovo vodi gašenju KAP-a što možda i nije tako crno rješenje, jer će benefiti od gašenja tek za nekoliko decenija biti jako vidljivi.”
Kako je Anteni M rekao lider Sindikata aluminijuma Rade Krivokapić radnici će danas biti u kompaniji:
“Potpisaćemo Ugovor o radu na određeno vrijeme, najvjerovatnije na mjesec. Jedino neće biti pozvano 20-ak ljudi koji imaju pravo na penziju. Svi ostali vratiće se redovnim radnim aktivnostima i tu ćemo čekati dalje rješavanje pitanja Kombinata i statusa svih zaposlenih. Naš stav je potpuno jasan da niko iz Kombinata neće otići bez adekvatne otpremnine ili što neće poći u prijevremenu zasluženu penziju.”
Podsjetimo, stečajna uprava najavila je plan reorganizacije koji mora biti gotov u roku nekoliko mjeseci, a proizvodnju bi trebalo da održava najvjerovatnije Montenegrobonus.
Prijedlog za pokretanje postupka uvođenja stečaja u KAP podnijela je Vlada 14. juna, zbog skoro 25 miliona eura garancija izdatih fabrici, koje je prošle godine Vlada platila Dojče banci. Ročište za uvođenje stečaja u KAP bilo je prvobitno zakazano za 16. jul, ali je procedura ubrzana.