Topli napici zbog same svoje temperature nakratko zagrijavaju organizam, što vraća tijelo na njegovu "radnu" temperaturu i stvara osjećaj prijatnosti. Oni mogu i da ublaže upalne procese u grlu, a konzumiranjem prokuvane vode smanjuje se rizik od bakterijskih infekcija koje vrijebaju zimom oslabljeni organizam.
"Iako se kompoti vrlo često povezuju sa bolesnim stanjima organizma, tečnost kuvanog voća može da bude vrlo okrepljujuća. Ovaj napitak blage voćne arome može da ima ulogu slatke supe, a ako se u njega dodaju razni začini, poput cimeta i karanfilića, njegova korisnost se neizmjerno obogaćuje. Poznato je da začini poput karanfilića i cimeta imaju pozitivno dejstvo na organizam, pa se tako karanfilić često u alternativnoj medicini koristi u liječenju smetnji sa varenjem, proliva, mučnine i povraćanja, dok je za cimet značajna njegova uloga u regulaciji šećera u krvi i protivupalno dejstvo", objašnjava nutricionistkinja Tena Niseteo.
Suve začine koji se obično dodaju na kraju pripreme napitka - poput karanfilića, štapića cimeta, šipke vanile, anisa i dr. - bilo bi bolje dodati na početku jer na taj način bolje otpuštaju aromatične supstance.
A evo kako neke druge napitke možete učiniti savršeno ukusnim: u vruću čokoladu ili topli kakao dodajte mrvicu soli, u kafu dodati slatku pavlaku i cimet, u kuvano vino dodajte med, u kompot dodajte koricu limuna i pomorandže i šipku vanile, u čaj dodajte dvije kapi eteričnog ulja bergamot pomorandže.
Voda je za dobro zdravlje organizma prijeko potrebna i bez nje ne možemo ni ljeti ni zimi, pa su pravilna rehidratacija i adekvatan unos tečnosti ključni faktor za održavanje homeostaze, odnosno metaboličke ravnoteže tečnosti u našem organizmu, a time i cjelokupno zdravlje. Preporučuje se unošenje oko dva litra tečnosti na dan.
Izvor: ordinacija.hr; foto: b92.net
Komentari (0)
Želite da podijelite Vaše mišljenje sa čitaocima? Napišite komentar i započnite diskusiju.