Hajduković je nakon današnjega sastanka sa ministarkom nauke Sanjom Vlahović, ambasadorom Italije u Crnoj Gori, Vićencom Del Monakom i grupom uglednih naučnika, u Institutu za fiziku, astrofiziku i kosmologiju na Cetinju, kazao da se teorijska fizika nalazi u najvećoj krizi u svojoj istoriji.
„Niko na kugli zemaljskoj ne zna šta su tzv. tamna materija, tamna energija, ili zašto materija dominira antimaterijom u kosmosu. Svi pokušaju da se u zadnjih 30 godina tamna materija i tamna energija detektuju i da se ti fenomeni objasne su završili neuspjehom. Ja sam prije 10-ak godina krenuo protiv mejnstrima, napravio sam teoriju i predložio način na koji ta teorija može biti testirana. Njeno testiranje je najlakše izvesti posmatrajući binarne sisteme – mini planete sa mini satelitima, na periferiji sunčevog sistema, gdje je uticaj spoljne i unutrašnje gravitacije mali. Na primjer - ukoliko bacite kamen u vodu, ako je voda mirna, vidjećete talase. Ako je voda uzburkana, nećete ih vidjeti. Pronašao sam sisteme gdje je uzburkanost dovoljno mala da se mogu primijetiti gravitacioni efekti kvantnog vakuma. Italijani su prvi koji su shvatili da se to može testirati. Oni su u kontaktu sa Francizuma, sa Australijancima, sa Njemcima. Dakle, biće formirana veća kolaboracija. Testiranje neće biti moguće izvršiti prije lansiranja Džejms Veb teleskopa. Rezultat tog testiranja može biti ili potvrda teorije, što bi bila nova naučna revolucija, ili samo da teorija nije tačna, ali bismo mnogo naučili o gravitaciji“, istakao je Hajduković.Ministarka nauke Sanja Vlahović je kazala da resorno ministarstvo daje punu podršku projektu na kojem profesor Hajduković radi, jer bi, kako je kazala, projekat trebao da rasvijetli jednu vrlo interesantnu teoriju.
„Zadovoljstvo mi je da smo danas ugostili naučnike iz Italije, Rusije i Japana, koji će sa profesorom Hajdukovićem raditi na dokazivanju rezultata vrlo važne teorije. Za Crnu Goru je ovo vrlo bitno iz dva aspekta. S jedne strane govori o tome da smo ipak stovrili ambijent u kojem naši renomirani naučnici iz svijeta uspijevaju da nađu svoj put do Crne Gore i da svoj radni angažman u nauci nastave upravo ovdje. Drugo, to pokazuje da nauka otvara sva vrata i da, iako astrofizika nije jedan od prioritetnih puteva crnogorske nauke, Crna Gora ipak dobija Institut za astrofiziku i jednog svjetski priznatog naučnika koji će biti na njegovom čelu“, poručila je Vlahović.
Ministarka Vlahović izrazila je zadovoljstvo prisustvom inostranih naučnika u Crnoj Gori ističući veliku zahvalnost profesoru Hajdukoviću na povratku u Crnu Goru i uspostavljanju Instituta za fiziku, astrofiziku i kosmologiju u njegovom rodnom Cetinju, kao i uključivanju crnogorskih naučnika i istraživača u rad Instituta.
Takođe, ona se osvrnula na činjenicu da Crna Gora nije računala da će u ovom momentu imati institut posvećen fizici, astrofizici i kosmologiji, imajući na umu da ove oblasti ne pripadaju prioritetnim oblastima istraživanja kada je o našoj zemlji riječ, pa je tim zadovoljstvo još veće jer stvaramo uslove za razvoj i ovih oblasti u Crnoj Gori. Vlahović je takođe skrenula pažnju na tradicionalno dobre odnose Crne Gore i Italije, pa ne čudi podatak da baš dva italijanska naučnika vode tim koji se bavi istraživanjima u vezi sa teorijom uspostavljenom od strane profesora Hajdukovića. Ministarka Vlahović posebno se zahvalila ambasadoru Del Monaco-u na ogromnoj podršci koju daje Crnoj Gori i njegovoj ulozi u intenziviranju odnosa dvije zemlje u oblasti nauke i istraživanja, posebno ističući izuzetnu saradnju sa CNR (Nacionalnim naučnim savjetom Italije), koji predstavlja najznačajniju naučnu instituciju u toj zemlji i njenim predsjednikom prof. dr Luigi-jem Nicolais-om.Ambasador del Monaco podsjetio je na plemenitost naučnog poziva, koji nikada nije vođen interesom već opštim dobrom. “Istim povodom smo se danas okupili na Cetinju i ja želim veliki uspjeh naučnicima u radu na ovoj teoriji”, istakao je ambasador. On se zahvalio ministarki Vlahović na jednoj od najplodonosnijih saradnji između dvije države, posebno u poslednje dvije godine.
Međunarodna radionica koja se od ponedjeljka održava na Cetinju prvi je projekat Instituta za fiziku, astrofiziku i kosmologiju sa Cetinja i predstavlja rođenje projekta QVADIS (Quantum Vacuum Astrometric Detection In Solar system) ili kako je danas na Cetinju objasnio prof. Hajduković nucleus budućeg projekta.
Važnost ovog istraživanja i ključnu ulogu italijanskih naučnika već su ispratili svi najprestižniji svjetski magazini i portali iz oblasti fizike, astrofizike i kosmologije, a to je i razlog poziva Instituta za kosmologiju u Kembridžu, na kom će grupa naučnika predvođena profesorom Hajdukovićem boraviti u julu ove godine.