Radni sastanak kojim je predsjedavala prof. dr Sanja Vlahović, ministarka nauke, bio je posvećen unapređenju promotivnih aktivnosti na Horizont-u 2020 sa ciljem većeg ukljućenja crnogorske naučno-istraživačke zajednice i svih potencijalnih aplikanata u Program, važnosti uloga koje u promociji i realizaciji Programa imaju predstavnici u Programskim odborima kao i Nacionalne kontakt osobe, ali i novim instrumentima promocije koje sprovodi Ministarstvo nauke, u tijesnoj saradnji sa predstavnicima u Odborima i posebno NCP osobama.
Ministarka nauke, u svom uvodnom izlaganju, posebno je akcentovala značaj i ulogu koju obje kategorije, kako Predstavnici u Programskim odborima , tako i NCP osobe imaju na planu ne samo promocije Horizont-a 2020, već i obezbjeđenja učešća potencijalnih aplikanata iz Crne Gore u Programu, posebno ističući da je važna sinergija i zajedničko djelovanje svih aktera u ovom procesu, uključujući I Ministarstvo nauke, kako bi rezultati bili vidljivi. Prof. dr Sanja Vlahović se posebno osvrnula na činjenicu da je Crna Gora mala zemlja, sa malom ali i kvalitetnom istraživačkom zajednicom, uz napomenu da ta limitiranost ne smije biti i kočnica za veće učešće u Evropskom istraživačkom prostoru i značajnije povlačenje sredstava iz EU fondova. Ona je takođe istakla, da shodno tome, zemlja treba da se fokusira na prioritetne oblasti istraživanja, te da NCP posebno za ove oblasti, ali i svi drugi, imaju ključnu ulogu u tome koliko zemlja učestvuje u konkurisanju za EU fondove. U tome smislu, Ministarstvo nauke će u narednom periodu obezbijediti i administrativnu podršku radu NCP-ja, kako bi zajedničkim naporima obezbijedili jačanje učešća crnogorskih institucija u Programu. Potrebno je, po njenim riječima, učiniti sve kako bi se povratila značajna sredstva koja Vlada Crne Gore, preko Ministarstva nauke, uplaćuje godišnje za učešće u Horizont-u 2020. Čime je omogućeno našoj naučno-istraživačkoj zajednici da ravnopravno, sa istraživačima iz zemalja EU, konkuriše za sredstva EU fondova. S toga je, Ministarstvo nauke, već u 2014, kroz Konkurs za sufinansiranje Naučno-istraživačke djelatnosti podržalo one koji aplikuju za H2020, a u narednom periodu biće razmotrena i opredijeljena i mnogo veća sredstva za uspješno učešće timova u H2020.
Mr Smilja Kažić Vujačić, nacionalni koordinator za Horizont 2020 istakla je nove mehanizme koje je Ministarstvo nauke uvelo kako bi, shodno preporukama Evropske Komisije, obezbijedilo dalju podršku promociji Programa: kroz Dane otvorenih vrata i Radionice koje se planiraju već od sljedećeg mjeseca, uz onu koja je već dogovorena sa predstavnicima EK i biće organizovana za 4 prioritetne oblasti istraživanja: medicinu, ICT, energetiku i poljoprivredu (sa akcentom na bezbjednost hrane) u junu u Podgorici, a na kojoj će biti riječi o svim detaljima koje jedan uspješan projekat u Horizont-u 2020 treba da ima.
Nakon uvodnih izlaganja otvorena je vrlo aktivna diskusija koja je dovela do niza korisnih zaključaka i smjernica. Predložen je i set daljih koraka koji se prvenstveno odnose na aktivniju ulogu licenciranih naučno istraživačkih institucija u Horizont-u 2020, zbog čega se uskoro očekuje i održavanje velikog takođe konsultativnog sastanka sa njima, organizovanje Radionica na kojima bi se prezentovali primjeri uspješne prakse iz prethodnog perioda, kao i jačanje dalje tiješne saradnje između svih aktera u ovom procesu, zaključuje se u saopštenju.
Komentari (1)
Aktivnija uloga "licenciranih naučno istraživačkih institucija "? Ako se misli na privatne institucije, one su bez ljudskog potencijala i predstavljaju fiktivne naučne ustanove za dobijanje novca prevarom.