Društvo

„Poštuj život, vrati oružje“: Od početka kampanje vraćeno 236 pištolja i pušaka

U okviru kampanje „Poštuj život, vrati oružje“, građani su juče vratili 17 pištolja i pušaka, oko 100 komada municije, tako da je od stupanja na snagu novog Zakona o oružju, odnosno od 19. marta ove godine do danas, ukupno vraćeno 236 pištolja i pušaka, 43 eksplozivne naprave, 130 okvira za predato oružje, 4.351 komad municije. Za 64 komada predatog oružja postojao je oružni list, a za pet vojna dozvola, saopštili su iz MUP-a Crne Gore.
„Poštuj život, vrati oružje“: Od početka kampanje vraćeno 236 pištolja i pušaka
Portal AnalitikaIzvor

Info punktovi, na kojima građani mogu dobiti faljere ali i dodatna objašnjenja i informacije kako da vrate oružje, organizuju se u svim crnogorskim opštinama. Info punkt je juče bio u Nikšiću, danas u Šavniku i Ulcinju, dok će sjutra građani Plužina i Bara moći da se u svojim gradovima upoznaju sa načinom vraćanja oružja.  Info punkt u Baru će biti postavljen na šetalištu u periodu od 19 do 21 čas.

-Procedura za vraćanje oružja je jednostavna – u tri koraka – pozovi, prijavi i predaj oružje. Naime, građanin pozivom na besplatne brojeve 122 (policija) ili 080 888 888 (CDT) prijavi da želi da vrati oružje, dogovori se o mjestu i vremenu predaje oružja, nakon čega će stručni timovi policije i CDT-a doći da oružje preuzmu. Važno je istaći da građani oružje ne donose sami, poručuju iz MUP-a.

Nadležni podsjećaju da je nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija krivično djelo za koje je zaprijećena kazna zatvora od šest mjeseci do pet godina, te da nekažnjivost za vraćanje oružja važi samo ukoliko se građanin na to dobrovoljno opredijeli.

-Ukoliko policija u toku svojih aktivnosti pronađe oružje u ilegalnom posjedu, protiv građanina kod kojeg je oružje pronađeno biće podnijeta krivična prijava. Takođe, Zakon o oružju je predvidio mogućnost legalizacije nelegalnog oružja. Informacije o načinu legalizacije građanin može dobiti na sajtu Ministarstva unutrašnjih poslova www.mup.gov.me, odnosno http://www.mup.gov.me/rubrike/oruzje/147351/LEGALIZACIJA-ORUzJA.html ili u područnim jedinicama ili filijalama za upravne unutrašnje poslove u svom gradu.  Dok dobrovoljna predaja nelegalnog oružja nije vremenski ograničena, legalizacija jeste i omogućena je samo do marta 2017. godine, navodi se u saopštenju.

01kampanja2

S obzirom na to da je velikom broju građana isteklo važenje oružnog lista, dužni su da pribave novi. Ministarstvo unutrašnjih poslova je, u skladu sa članom 24 Zakona o oružju, odredilo novi rok i ovih dana će građanima kojima je isteklo važenje oružnog lista biti upućeni pozivi da zahtjev za izdavanje isprave o oružju podnesu do 31. decembra ove godine.

-Ukoliko neko od građana iz opravdanih razloga ne može u ovom roku ispuniti zakonsku obavezu, dužan je da od MUP-a zatraži novi rok. Ako vlasnik oružja ne postupi na način i navedenim rokovima, oružje će biti oduzeto, dodaju iz MUP-a.

Kampanju „Poštuj život, vrati oružje“ sprovodi Ministarstvo unutrašnjih poslova sprovodi sa UNDP, Misijom OEBS-a u Podgorici, Centrom za demokratsku tranziciju (CDT) uz finansijsku podršku Evropske unije i Ambasade Njemačke u Crnoj Gori. Kampanja treba da doprinese punoj implementaciji Zakona o oružju, a ciljevi su jačanje svijesti o štetnosti posjedovanja nelegalnog oružja, smanjenje broja nelegalnog oružja u posjedu građanja te njihovo informisanje o novinama u Zakonu.

 

Portal Analitika