Piše: Đuro Vučinić
Rogamska priča da je Srpska pravoslavna crkva dobila spor oko Crkve u Gornjim Rogamima ne odgovara istini. Po svoj prilici, predmet će morati da razriješi glavni specijalni tužilac gospodin Milivoje Katnić.
Rogamska crkva
Idemo redom. Nakon pokušaja grupe građana Rogama, u dogovoru sa SPC, da se na Crkvi Sv. Arhanđela Mihaila u Gornjim Rogamima (avgust 2011) postavi umjesto krova betonsko armirana ploča, Odbor Crnogorske pravoslavne crkve za Rogame, na čijem je čelu predsjednik Duško Božarić, čiji je prađed Tiodor Božarić, sveštenik CPC 1859. godine sagradio ovu crkvu, zatražio je inspekcijski nadzor. Opštinska inspekcija je bila neažurna, pa je zatražena pomoć Ministarstva održivog razvoja na čijem je čelu bio gospodin Predrag Sekulić, koje je energično reagovalo i zabranilo radove na crkvi sa zahtjevom vraćanja u prvobitno stanje. Tada se i saznalo da je Crkva preknjižena u svojinu SPC.
Spor se na štetu građana i obje crkve vodi predugo - pet godina. Zakazala je državna administracija, koja očigledno navija da se prekrši Zakon o upisu imovine i sve ostane u vlasništvu SPC. Sada 2016. godine je ponovo donešeno Rješenje suprotno zahtjevu drugostepenog organa - Ministarstva finansija, da se postupak održi na osnovu validne dokumentacije.
Ovaj postupak je biti ili ne biti Srpskoj crkvi jer je ogroman broj crkava i manastira mimo zakona uknjižen na SPC na isti način. Ovaj je primjer drastičan jer dokumentacija iz katastra nije mogla biti pokradena, što je navodno slučaj, zato što sve piše na pročelju zida Crkve… ,,sagradio Tiodor Božarić 1859. godine“, u vrijeme CPC i Mitrofana Bana. To se ne može ukrasti, ako neko ne polomi i prekleše.
Odbor CPC smatra da je dobro sve razrušene crkve popraviti i oživjeti Božijom službom, ali isto tako smatra da to nije ekskluzivno pravo SPC.
Zajedno
Oba odbora i CPC i SPC moraju zajednički poraditi na sanaciji Crkve Sv. Arhanđela Mihaila. Crkva je bila svojina Rogamljana, tako treba i da ostane. U njoj za Božiju službu mora imati mjesta za sveštenike i SPC i CPC.
U Rogame se naselio pop Jovan iz SPC, koji još nije ušao ni u jednu crnogorsku kuću, tako je donio neslogu i podvojenost zajedničkog življenja u Rogamima, koje je bilo na cijeni i tokom minulih ratova, poštovano sve do dolaska politike SPC u Crnu Goru.
SPC našu državu Crnu Goru zove takozvana, a pretpostavka je da svi koji trče za gdin. Amfilohijem tako misle. Sramno je to, kosti naših predaka na Trijepču vas opominju koliko je Pipera poginulo u oslobodilačkim ratovima za Crnu Goru koju SPC zove takozvana. Naravno i ovdje ima izuzetaka, pa su uprkos tome održana mnoga stogodišnja kumstva i prijateljstva. No, izvještaj advokata Nikole Belade, opunomoćenika CPC, sve govori, koliko se državna administracija upire da po zakonu ne riješi slučaj uzurpirane svojine, tj. Crkve Sv. Arhanđela Mihaila u Gornjim Rogamima i na taj način podstrekava podvojenost u Rogamima.
Dopis
Opunomoćenik Odbora CPC Rogami, advokat Nikola Belada dao je hronologiju postupanja Crkvenog odbora Crnogorske pravoslavne crkve u vezi Crkve Sv. Arhanđela Mihaila u Gornjim Rogamima.
Krajem 2011. godine grupa ljudi, na čelu sa parohom Jovanom Radulovićem (sveštenikom Mitropolije crnogorskoprimorske - SPC) počela je radove na neposrednoj okolini i objektu Crkve Sv. Arhanđela Mihaila, bez dozvole, saglasnosti nadležnih državnih organa, bez projektne dokumentacije i konzervatorskih uslova. Odbor Crnogorske pravoslavne crkve, na čelu sa Duškom Božarićem i saradnicima - Đurom Vučinićem i advokatom Nikolom Beladom, obraćaju se svim nadležnim organima da se zaustave bespravno početi radovi. Tek na intervenciju inspekcijskih organa Ministarstva održivog razvoja i turizma donosi se Rješenje o zabrani radova i uklanjanju izgrađenog na Crkvi protivno standardima i dokumentaciji.
Istovremeno, Crkveni odbor Crnogorske pravoslavne crkve obraća se 16. novembra 2011. Upravi za zaštitu kulturnih dobara Crne Gore sa inicijativom za uspostavljanje prethodne zaštite na Crkvi Sv. Arhangela Mihaila. Dopisom od 17. januara 2012, Uprava za zaštitu kulturnih dobara obavještava Crkveni odbor CPC da je prihvatljiva inicijativa za uspostavljanje prethodne zaštite (svojstvo spomenika kulture, kad crkveni objekat potpada nezavisno od spora, pod kontrolu države).
Crkveni odbor CPC pred Upravom za nekretnine Podgorica - pokreće postupak, u kojem navodi da se SPC uknjižila na nepokretnosti u L.N. 171 K.O. Rogami protivno zakonu, bez pravnog osnova i bez valjane dokumentacije (crkva i zemljište cca 11.000 metara kvadratnih).
Crkveni odbor CPC podnosi dokaze (na osnovu izvještaja traženog i dobijenog od Uprave za nekretnine) da se SPC uknjižila bez podnijete dokumentacije i bez donijetog rješenja na toj nepokretnosti.
Međutim, prvostepeni organ Uprave za nekretnine oktobra 2013. donosi Rješenje da se odbija zahvjev Crkvenog odbora CPC za ispravku greške u L.N. 171 K.O. Rogami.
Povrede zakona
U svojoj žalbi na to rješenje, upućenoj Ministarstvu finansija, ukazuje se da se ne traži ispravka greške u L.N. 171, već da se čitav postupak uknjižbe SPC na tu imovinu oglasi ništavnim ili se poništi sav postupak uknjižbe. Pri tome se navode koje su to povrede zakona o državnom premjeru i katastru nepokretnosti učinjene prema drugom učesniku postupka CPC.
Postupajući po žalbi Ministarstvo finansija maja 2014. usvaja žalbu, poništava Rješenje Uprave za nekretnine, vraća predmet na ponovni postupak i ukazuje da je neophodno utvrditi što je predmet postupka i pravilno utvrditi činjenično stanje.
Prvostepeni organ - Uprava za nekretnine Podgorica, a na osnovu Rješenja Ministarstva finansija kojim je ukinuto njihovo Rješenje, zakazuje usmenu raspravu 16. juna 2014. i donosi Rješenje od februara 2016. kojom ponovo odbija zahtjev CPC za ispravku greške u L.N. 171. K.O. Rogami.
U žalbi Ministarstvu finansija advokat Nikola Belada ukazuje da je ovo rješenje Uprave za nekretnine apsurdno, protivno zakonu, da se ovim rješenjem štite nezakoniti i nedozvoljeni postupci, a posebno se ukazuje na sljedeće:
a) prvostepeni organ nije ispo- štovao obavezujuće uputstvo Ministarstva finansija kojim je poništeno njihovo rješenje od februara 2016.
b) ovim rješenjem (iz 2014) odlučeno je o nečemu što nije predmet postupka jer advokat CPC ne traži ispravku greške u rješenju, već ukidanje rješenja ili oglašavanje rješenja u upisu SPC ništavim.
c) Na uporno insistiranje advokata CPC da se utvrdi na osnovu kojih dokumenata je mitropolit crnogorsko-primorski uknjižen na nepokretnosti iz L.N. 171. K.O. Rogami (crkva i zemljište) Uprava za nekretnine se ne izjašnjava, niti utvrđuje tu činjenicu.
U praksi je poznato da se imovina za koju nije podnijet nijedan dokument, čak nije podnijet ni zahtjev za uknjižbu, ne može uknjižiti na bilo koga pa ni na mitropolita crnogorsko primorskog SPC.
To odgovorni u Upravi za nekretnine znaju i moraju da znaju, pa ostaje zagonetno zašto drastično krše zakonske odredbe.
Zbog navedenog postupanja, advokat CPC na usmenoj raspravi zahtijeva da se na sljedeću raspravu pozove državni tužilac, što je u skladu sa Zakonom o opštem upravnom postupku. Umjesto da se zakaže nova usmena rasprava uz prisustvo državnog tužioca, te da se utvrdi na osnovu koje dokumentacije (a, takva dokumentacija ne postoji) je uknjižen mintropolit crnogorskoprimorski, ekspresno se donosi protivzakonito Rješenje. On je naveo da je potpuno uvjeren da će Ministarstvo finansija i ovo rješenje Uprave za nekretnine ponovo poništiti.
Zato svaku građevinsku aktivnost na crkvi Sv. Arhanđela Mihaila u Gornjim Rogamima, od strane SPC i mitropolita, do okončanja ovog postupka smatram protivnom zakonu, drugim riječima, nikakvi se radovi ne smiju izvoditi.
Kako rješenje Ministarstva finansija još može biti donijeto, na njega se čeka, to prvostepeno Rješenje Uprave za nekretnine od februara 2016. nije konačno.
Izvor: Pobjeda