-To smo učinili i u slučaju po žalbi DPS-a protiv TVCG. Obrazloženje smo, kao uvijek do sada, učinili dostupnim javnosti. Time prestaje angažovanje Komisije u predmetnom slučaju. ističe se u saopštenju Komisije za žalbe koje potpisuju njeni članovi Aneta Spaić, Sonja Drobac, Danilo Burzan, Branko Vojičić i Ranko Vujović.
Kako se dodaje, kolegu Nikolu Markovića, ali i ukupnu medijsku javnost podsjećaju na član 10 Evropske konvencije o ljudskim pravima i slobodama.
-U drugom stavu tog člana govori se o odgovornosti novinara kada je, između ostalog, u pitanju izvještavanje o pravosudnim organima: “Korišćenje ovih sloboda (izražavanja, prim.aut.) povlači za sobom dužnosti i odgovornosti, ono se može podvrgnuti formalnostima, uslovima, ograničenjima ili kaznama propisanim zakonom i neophodnim u demokratskom društvu u interesu nacionalne bezbjednosti, teritorijalnog integriteta ili javne bezbjednosti, radi sprečavanja nereda ili kriminala, zaštite zdravlja ili morala, zaštite ugleda ili prava drugih, sprječavanja otkrivanja obavještenja dobijenih u povjerenju, ili radi očuvanja autoriteta i nepristrasnosti sudstva.” Upućujemo i na praksu Evropskog suda za ljudska prava (ESLJP): Pravosudni organi igraju fundamentalnu ulogu u državi zasnovanoj na principima vladavine prava, a mediji imaju pravo da izraze kritiku na račun pravosudnog sistema “sve dok njihova kritika ne pređe određenu granicu”, odnosno dok kritikuju, a ne vrijeđaju (slučaj Barfod protiv Danske). U slučaju De Haes i Gijsels protiv Belgije, Evropski sud za ljudska prava navodi da su institutcije pravosuđa jemci pravde te da “moraju uživati povjerenje javnosti i biti zaštićeni od neosnovanih napada”. U slučaju Vorm protiv Austrije, ESLJP navodi da iako se od medija očekuje da se izjasne o pitanjima od javnog interesa i u tome se “moraju poštovati određene granice”, te da “novinari ne smiju dovoditi u pitanje pravo na pravično suđenje” niti narušiti povjerenje javnosti u postupanje pravosudnih organa. Sud u ovom slučaju takođe konstatuje da bi “navikavanje javnosti na redovne spektakle kvazi suđenja u medijima moglo imati dugoročne negativne posljedice”, navodi se u saopštenju.
Iz komisije podsjećaju i na načelo IX Kodeksa novinara Crne Gore i smjernicu 9.2. Izvještavanje o nasilju:
“Izvještavajući o stvarnom ili prijetećem nasilju, mediji treba da pažljivo odvagaju interes javnosti za informacijom i interes žrtava i drugih osoba koje su uključene. U takvim slučajevima treba se posebno truditi da izvještavanje bude nepristrasno, i ne smije se dozvoliti da medij postane instrument počinilaca krivičnih djela.”, zaključuje se u saopštenju.
Komentari (0)
Želite da podijelite Vaše mišljenje sa čitaocima? Napišite komentar i započnite diskusiju.