Ovu informaciju iz Tužilaštva nijesu ni demantovali ni potvrdili, navodeći da mogu dati podatke jedino o fazi u kojoj se neki predmet nalazi, ali ne o licima protiv kojih se vodi postupak i drugim pojedinostima.
Pod lupom konsultatanstki ugovori
Prema nezvaničnim saznanjima DN, predmet interesovanja tužilaca su ugovori o konsultantskim uslugama Demokratskog fronta koji vode i do određenih medijskih kuća.
Naime, sumnja se da su postojali fiktivni ugovori o ovim uslugama na osnovu kojih su, bez objašnjenja i detalja, isplaćivane velike sume novca, a najčešće od deset do 20.000 eura.
Istražitelji posebno provjeravaju da li su pojedine konsultantske ugovore potpisali, a kasnije i primili novac, neki novinari iz tzv. nezavisnih medija.
Istraga usmjerena na finansiranje DF-a otpočela je nakon bogate kampanje ove partije za prošlogodišnje oktobarske izbore a sva je prilika da se neće samo na tome zaustaviti već a će predmet provjera biti i finansijsko poslovanje od 2012. godine do danas.
Tokom pomenute predizorne kampanje, DF-u su usluge reklamiranja pružale novine, televizija i portal “Vijesti”, a mediji su ranije objavili da su Vijesti blokirale finansije DF-a zbog neisplaćenih 165.849 eura za usluge oglašavanja tokom predizborne kampanje.
Tada je objelodanjeno i da je DF krajem avgusta prošle godine potpisao ugovor sa beogradskom kompanijom „New focus comunications” u vrijednosti od 217.000 eura, kojim se ta kompanija obavezala da zastupa medijsko oglašavanje koncerna Vijesti.
Novac preko zemalja regiiona prebacivan domaćim firmama
Dnevni list Pobjeda je ranije objavio da su crnogorski istražitelji u saradnji sa finansijskim ekpertima iz inostranstva krenuli još početkom godine u detaljnu kontrolu novčanih transakcija kojima su, kako se sumnja, sa računa of šor kompanija iz inostranstva, preko firmi registrovanih u Makedoniji, Bosni i Hercegovini i Srbiji, prebacivane veće količine novca na račune brojnih manjih i srednjih preduzeća u Crnoj Gori.
Ovaj novac koji je izvorno, kako se vjeruje, došao iz Rusije, potom je prebacivan račune pojedinih crnogorskih kompanija, isplaćivan stotinama stranačkih aktivista članica Demokratskog fronta kroz ugovore o djelu.
Specijalno državno tužilaštvo formiralo je predmet protiv DF-a zbog osnovane sumnje da je izborna kampanja tog političkog saveza finansirana iz inostranstva putem sumnjivih novčanih transakcija i donacija.
Upravo zbog sumnje u takve malverzacije, odnedavno su u pritvoru direktor Pokreta za promjene (PzP) Dejan Vujisić, tehnički sekretar te stranke Željko Šćepanović i član te partije Gordan Konatar zbog sumnje da su počinili krivična djela “stvaranje kriminalne organizacije” i “pranje novca”.
Za isto djelo sumnjili se i crnogorski državljanin Momir Nikolić koji živi i radi u Republici Srpskoj, inače vlasnik firme “Graditelj” iz Tivta, a najavljen je i krivični postupak protiv lidera DF-a i PZP-a, Nebojše Medojevića.
Zbog toga je Glavni specijalni tužilac tražio od Skupštine skidanje imuniteta a nadležni odbor će o tome raspravljati već danas. (cdm)
Komentari (2)
Katnić je raskrinkao Medojevićevu kriminalnu šemu! A kriminalna družina poziva na protest "svi smo mi medo", daleko bilo da smo svi perfidni kriminalci, evo vidjećemo danas, očekujem ispred Skupštine oko 200 pijanica!
Crna Gora je uz tebe!