Društvo

Odluka Vijeća donijeta nakon nezapamćenog pritiska DPS-a

Vijeće Osnovnog suda u Podgorici ukinulo je juče privremenu mjeru kojom je ovaj sud naložio da se Goran Đurović vrati u Savjet RTCG do okončanja sudskog postupka koji je pokrenuo nakon razrješenja sa funkcije.
Odluka Vijeća donijeta nakon nezapamćenog pritiska DPS-a
PobjedaIzvor

Vijeće je postupalo po prigovoru Skupštine Crne Gore koja je razriješila Đurovića, a u obrazloženju je, pored ostalog, navedeno da je nalog suda da se on vrati u Savjet pravno neodrživ.

Đurović je juče za Pobjedu kazao da je ovakva odluka Vijeća donijeta nakon „nezapamćenog političkog pritiska poslanika DPS-a koji danima osporavaju nadležnost suda u ocjeni zakonitosti pojedinačnih akata Skupštine“.

- Sud je i ovom odlukom potvrdio svoju nadležnost u odnosu na odluke Skupštine sa čime jedino ne mogu da se pomire poslanici DPS-a. Nakon izjave predsjednika DPS-a Mila Đukanovića, da sud ne može ukidati političke odluke Skupštine, očigledno je da je nezakonito razrješenje članova Savjeta RTCG politička odluka DPS-a koju su poslanici ove partije sproveli u djelo – kazao je Đurović.

Istakao je kako je Đukanovićeva argumentacija „identična onoj koju danima ponavljaju poslanice i poslanici ove partije“.

- Jalovi primjer o tome kako bi sud mogao da vrati na posao premijera, nakon što ga Skupština smijeni, upravo je plasiran u svrhu ovih manipulacija, jer ni na koji način nije istovjetan sa slučajevima razrješenja članova Savjeta RTCG. Za razliku od smjene premijera, koja se u Skupštini može izglasati kao politička odluka, u skladu sa Ustavom, odluka Skupštine o razrješenju članova Savjeta RTCG nije smjela da bude politička jer Skupština, osim što donosi odluke na osnovu Ustava, donosi odluke i u postupcima povjerenim posebnim zakonima - smatra Đurović.

Nadležnost u preispitivanju upravo takvih, pojedinačnihpravnih akata, katagoričan je on, imaju sudovi, a Vijeće Osnovnog suda je to, kako je rekao, svojim rješenjem još jednom potvrdilo.

Foto: D. Mijatović

Portal Analitika

Komentari (6)

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Vaš komentar se prvo šalje timu na odobrenje. Portal Analitika zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar, bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznijeta u komentarima ne odražavaju stavove redakcije.
Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.
A Anonimus
19.02.2018. 00:20

Samo ustavni sud preispituje odluke skupstine a u ovom slucaju niko sem skupstina ne moze vratiti djurovica i to samo ako ga ponovo izabere, sud nikako

1
0
d danilo s.
18.02.2018. 11:57

" Dakle, svaki student prava u UK vam moze potvrditi da je Parlament UK suveren. A to znaci da nijedan sud nema prava da ponisti odluku Parlamenta.“ Zasto to u nas ne znaju profesori Pravnog fakulteta. Aktivni i penzionisani. P.S. Doduse, ovo jeste kompleksno pitanje, posebno ako se zalazi u detalje a zaboravi ono glavno - da sva tri tijela: Skupstina, Vlada, i Sudstvo imaju suverenost na svojim podrucjima regulisanim Ustavom. Ako postoji sumnja u tu nadleznost (suverenost) to moze, na zahtjev, da preispituje Ustavni sud i da vrati Parlamentu na ponovno razmatranje .

1
0
d danilo s.
18.02.2018. 11:56

#1 - Rijetke su drzave (npr. USA) koje dozvoljavaju da visi (federalni) sud - moze da ponisti odluku Skupstine. U krajnjoj liniji takvu odluku (zapravo uputstvo) suda Kongres USA moze preinaciti mjenjajuci tekst zakona ili odluke. Ustavni Sud USA moze samo ocijnjivati da li je odluka Kongresa u skladu sa Ustavom. U UK to se izricito zabranjuje: Na pitanje da li odluka suda moze da ponisti odluku Parlamenta – odgovor je NE: “ Ne, ne moze! U UK., Vrhovni sud ne moze da ponisti odluku usvojenu u Parlamentu. Nije uloga suda da formulise odluke Parlamenta o administrativnim/javnim mjerama/politici, sud moze samo da interpretira zakone i da predlze izmjene u vec prihvacenoj praksi i precedurama - ako za to postoji opravdanje i potreba? I to samo na osnovu ustanovljenih procesa/metoda razmisljanja.”

0
0
T Tesla
17.02.2018. 11:43

Licno vidim 2 stvari: Prva, ocito nije jednoj grupi jasno ko je nadlezan za ovog gospodina i druga,pritisak vrse obje strane a to se lako vidi.Dovoljno je da vidite reakcije nvo, opozicije i pozicije.

4
1
G Glupost!
17.02.2018. 07:32

U svakoj normalnoj drzavi, Ustavni sud je nadlezan da ocjenjuje da li se odluke parlamenta kose sa ustavom! Ne mogu da vjerujem da se u CG ovim glupostima nas sud mora jos uvijek baviti! P.S. Sudiju ili sudije Osnovog suda treba ZESTOKO kazniti da im bude jasno da ne smije da KRSE Ustav Crne Gore!

37
2
S Sudija je neznaven
17.02.2018. 09:10

Ili je zlonamjeran u svakom slučaju mora odgovarati za ovakve postupke....

20
0