Kultura

Profesionalci, a ne slatkice

Zbog zaobilaženja Linde Bler članovi Američke akademije zaslužuju da ih neko izmaltretira kao ova djevojčica jadnog sveštenika u kultnom hororu „The Exorcist“
Profesionalci, a ne slatkice
Marija Ivanović
Marija IvanovićAutor
Objektiv/PobjedaIzvor

Malecka Bruklin Prins oduvala je svakoga ko je pogledao film „The Florida Project“ Šona Bejkera. Sedmogodišnja glumica, koja je za vrijeme snimanja imala šest godina, iznijela je cijelu priču na maleckim plećima. Svaka čast Viljemu Dafou, ali i njemu je jasno da je Prins srce Bejkerovog filma. Režiser je imao ludu sreću da pronađe dijete sposobno da vozi gledaoce od histeričnog smijeha do potpunog emotivnog rastrojstva u predfinalu, kada se ovoj djevojčici punoj nezaustavljive energije konačno oslane obrazi.

Kritičari i ljubitelji filma nijesu očekivali da Američka akademija prepozna najbolju žensku ulogu 2017. godine, iako se jesu nadali da će Prins biti predložena za Oskara.

Na koncu, djevojčica je zaobiđena, a na listi su završile Frensis Mekdormand, Margo Robi, Sali Hokins, Meril Strip i Serše Ronan. I kako poslije da ne mrzite fantastičnu Meril Strip kada je Akademija svako malo kandiduje po navici i uzima mjesta ovakvim mladim glumicama?

Akademija je nekada imala rješenje „problema“ za djecu glumce. Od 1935. do 1961. postojala je posebna kategorija u okviru koje se glumcima ispod 18 godina uručivala Academy Juvenile Award. Niko nema racionalno objašnjenje zbog čega je ukinuta, a „iracionalna“ govore mnogo o problematičnom tretiranju djece u industriji.

Sjetite se samo oskarovskih „tretmana“ koji su dobili Džejkob Trembli („Room“, 2015) i Sani Pavar („Lion“, 2016). Njihove kolege, oskarovka Bri Larson i Dev Patel, nominovani su za mnogo manji doprinos cjelokupnom kvalitetu kandidovanih filmova. A klinci? Maženi po ćatkim glavama i nagrađivani „awwww“ uzdasima, tretirani su kao slatkice na crvenom tepihu.

Rijetki su primjeri poput Tejtum O'Nil, desetogodišnjakinje koja je dobila Oskara za najbolju sporednu glumicu u „Paper Moon“ (1973). Ili Ane Pakvin, koja je imala 11 kada je nagrađena za maestralnu rolu u fantastičnom „The Piano“ (1993). Odavanje priznanja djeci glumcima ostalo je na nivou incidenta.

Uoči 90. ceremonije uručenja Oskara u nedjelju, 4. marta prisjetimo se 15 uloga djece glumaca, pored Tremblija i Pavara, od kojih su mnoge postale kultne, uprkos ignorisanju Akademije. Imena ovih profesionalaca najbolje govore o tome koliko je loše svođenje glumačkih kategorija na samo po pet imena i ukidanje Academy Juvenile Award.

Daglas Silva

City of God (2002)

Zbog furiozne i jezivo dobre uloge četrnaestogodišnjeg Daglasa Silve mnogi su zažalili zbog toga što nijesu ponijeli rezervni donji veš u bioskop.

06-daglas-silva

Džejden Smit

The Pursuit of Happyness (2006)

Čak i Vil Smit izgleda kao prekrižena glumačka nula pored svog osmogodišnjeg sina.

Džeki Kugan

Kid (1921)

Gluma Džekija Kugana nije obilježila samo istoriju sedme umjetnosti, već i budućnost djece glumaca. Nakon što je saznao da su roditelji potrošili skoro sav njegov novac, Kugan ih je tužio. Godine 1939. u Kaliforniji donesen je takozvani Kuganov zakon koji garantuje djeci glumcima da će njihova zarada biti čuvana do punoljetstva.

Henri Tomas

E. T. (1982)

Henri Tomas glavni je krivac zbog toga što su mnoge generacije noćima gledale u nebo i molile se da upoznaju dobroćudnog vanzemaljskog prijatelja kao što je E. T.

Ivana Bakero

Pan's Labyrinth (2006)

Giljermo del Toro nema samo unikatnu, grozomorno-čudesnu maštu, već i jedinstven njuh da pronađe glumice koji mnogo više govore licem nego riječima.

Tomas Targus

This Is England (2006)

Ako mislite da je najbolje filmsko „You talking to me?“ izgovorio Robert De Niro u filmu „Taxi Driver“, onda sigurno nijeste čuli genijalnog Tomasa Targusa u britanskom čudu „This Is England“.

Linda Bler

The Exorcist (1973)

Zbog zaobilaženja Linde Bler članovi Američke akademije zaslužuju da ih neko izmaltretira kao djevojčica jadnog sveštenika u kultnom hororu Vilijama Fridkina.

Natali Portman

Leon (1994)

Zar nijeste poželjeli da viknete: „Nemam ja vremena za ovo Miki Maus sra*e!“, repliku Gerija Oldmana iz „Leona“, nakon što ste pogledali ovaj film i shvatili da nikome nije palo na pamet da nagradi trinaestogodišnju Natali Portman?

07-portman-i-reno

Žan-Pjer Lau

The 400 Blows (1959)

Mladi glumac toliko je ušao pod kožu mangupu u režiserskom debiju Fransoe Trifoa, da je u finalnom kadru odnio gledaoce sa sobom, pravo do obale mora.

08-zan-pjer-lau

Kristijan Bejl

Empire of the Sun (1987)

Stiven Spilberg je američki režiser koji je najbliži evropskim autorima po sposobnosti da usmjeri mlade talente. „Empire of the Sun“ ostaće upamćen po mnogo čemu, ali najviše po malom Kristijanu Bejlu.

Dakota Fening

I Am Sam (2001)

Porodična drama sa Šonom Penom u ulozi oca sa autizmom ili krimi-drama „Man on Fire“ (2004) sa Denzelom Vašingtonom? Teško je odlučiti gdje je bolja mala boginja Dakota Fening, ali biramo „I Am Sam“ zato što je ovo jedan od rijetkih filmova koji precizno hvata i portretiše ljude sa intelektualnim poteškoćama.

09-dakota-fening

Kirsten Danst

Interview with the Vampire (1994)

U desetogodišnjoj Kirsten Danst u vampirskom filmu sa Tomom Kruzom i Bredom Pitom već se osjećala zrelost glumice koja će godinama kasnije briljantno uloviti krizu sopstva u Fon Trirovom ostvarenju „Melancholia“ (2011).

Aleksej Kravčenko

Come and See (1985)

Nijedno dijete na velikom platnu nikada nije imalo strašnije oči od nevjerovatnog Alekseja Kravčenka u nepravedno zaboravljenom ruskom remek-djelu „Come and See“.

Dejvid Bredli

Kes (1969)

Jedina mana izvanrednog filma Kena Louča u kom igra Dejvid Bredli jeste činjenica da ne možete da ga gledate previše puta – osim ako nijeste voljni da vas dječakova gluma lomi i lomi sve dok od vas ne ostane ništa.

04-dejvid-bredli

Enco Stajola

The Bicycle Thieves (1948)

„Tako je to – dok živiš, patiš.“, kaže razočarani otac sinu nakon što su mu ukrali biciklo neophodno za prehranjivanje porodice. „Ma, dođavola s tim! Želiš li picu?“, dodaje i vodi malog Bruna u restoran. U tandemu sa režiserom Vitorijom de Sikom, Lamberto Mađorani i Enco Stajola ušli su pravo u panteon najljepših filmskih posveta običnom čovjeku – i malim trenucima sreće u okeanu žuči zvanom život. 

 

Nenagrađeni kandidati

Lista glumaca koji su nominovani, a nijesu dobili Oskara je prilično kratka. Evo pregleda deset najboljih od skoro 20 predloženih kandidata. Krenimo redom, od 1931. i prvog djeteta koje je nominovano za Oskara.

Džeki Kuper

Skippy (1931)

Devetogodišnjak je održao glumačku lekciju starijim kolegama i dao udžbenički primjer rečenice: „Uloga koja iznosi cijeli film na leđima“.

Brendon Devilde

Shane (1953)

Sjećate li se finala prošlogodišnjeg „Logana“, kada Laura stoji na grobu svog oca i citira monolog iz „stogodišnjeg“ vesterna? To su riječi iz filma „Shane“, upućene dječaku kog je obesmrtio devetogodišnjak Brendon Devilde. I inspirisao Džejmsa Mangolda da napravi briljantnu paralelu između dječakovog idola i Vulverina.

Peti Mekormak

The Bad Seed (1956)

Jedanaest godina i uloga vrijedna 11 Oskara jedanaestogodišnje Peti Mekormak. No, zlato je 1957. odnijela Doroti Malon za rolu u „Written on the Wind“.

Meri Bedam

To Kill A Mockingbird (1962)

Malo je filmova i glumačkih odnosa raznježilo planetu kao onaj Gregorija Peka i desetogodišnje Meri Bedam i iza i ispred kamere u remek-djelu „To Kill A Mockingbird“. Nikome i dalje nije jasno kako je Akademija mogla da nagradi Peka, a zaobiđe njegovu filmsku partnerku.

03-meri-bedam

Džodi Foster

Taxi Driver (1976)

Malo je škakljivo uručiti Oskara četrnaestogodišnjoj glumici koja je u Skorsezeovom klasiku odigrala dijete prostitutku, zar ne?

05-dzodi-foster

Džastin Henri

Kramer vs. Kramer (1979)

Džastin Henri progutao je Meril Strip i Dastina Hofmana u svakom kadru u drami „Kramer vs. Kramer“. No, oni su dobili nagrade, a ne fantastični osmogodišnji dječak.

02-dzastin-henri

Hali Džoel Osment

The Sixth Sense (1999)

Šalimo li se, moja Akademijo?

Abigejl Breslin

Little Miss Sunshine (2006)

Najslađe i najiskrenije nešto iz godine 2006!

Serše Ronan

Atonement (2007)

Ovogodišnja kandidatkinja Oskara pokazala je već sa 13 godina da ćemo za nekoliko decenija govoriti o njoj kao o novoj Meril Strip.

Kuvantene Volis

Beasts of the Southern Wild (2012)

Devetogodišnja Volis mogla je da postane najmlađa dobitnica Oskara. Ipak, magija devetogodišnje glumice ušla je u istoriju samo kao najmlađa ikada nominovana glumica – i prva predložena osoba rođena u 21. vijeku.

 

FOTO: indiewire.com / theredlist.com / theguardian.com / thetasteofcinema.com / youtube.com

 

Portal Analitika