Društvo

Važna uloga lovaca u prevenciji i suzbijanju bolesti

Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, štampala je u 5.000 primjeraka flajera Afrička kuga svinja – upustvo za lovce, koji će preko Lovačkog saveza Crne Gore, odnosno njegovih članica, lovačkih društava, organizacija i javnih preduzeća za uzgoj, zaštitu i korišćenje divljači, korisnika lovišta, biti podjeljen svim lovcima.
Važna uloga lovaca u prevenciji i suzbijanju bolesti
Portal AnalitikaIzvor

Šta je Afrička kuga svinja, kako prepoznati ovu bolest, šta je posebno važno znati, koje su preventivne mjere i druge informacije o ovoj bolesti, sadržane su u ovom flajeru.

Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, štampala je ovaj flajer isključivo za lovce, jer oni imaju važnu ulogu u previnenciji i suzbijanju ove bolesti, rekli su nedavno veterinari iz Uprave povodom prezentacije ovog flajera na zajedničkom sastanku sa predstavnicima Lovačkog saveza Crne Gore, ističući da je dosadašnja međusobna saradnja, a naručito na projektu „Podrška kontroli i suzbijanju bjesnila i klasične kuge svinja“ izuzetno dobra i uspješna, saopšteno je iz Lovačkog saveza Crne Gore.

Afrička kuga svinja, zapisano je na flajeru, je virusna veoma opasna zarazna bolest, domaćih i divljih svinja. 

Bolest se širi kontaktom zaraženih sa zdravim svinjama, ishranom svinja pomijama u kojima ima kontaminiranih ostataka hrane, kontaminiranom hranom i vodom, inficiranim krpeljima, odjećom i obućom, kontaminiranim predmetima i opremom, prevoznim sredstvima, stajnjakom kao i leševima uginulih i zaklanih životinja, glodarima i insektima objašnjeno je u flajeru.

Od afričke kuge obolijevaju svinje svih kategorija, sve oboljene životinje uginu jer ne postoji vakcina i nema liječenja oboljelih životinja. Virus Afričke kuge svinja ne predstavlja opasnost za ljude i druge životinje navodi se u flajeru.
Zadatak lovaca je da procijene brojnost divljih svinja u lovištu, da prate njihovo kretanje i vrše stalni nadzor na hranilištima i pojilištima. A svako obolijevanje ili uginuće divljih svinja lovci moraju prijaviti nadležnom veterinarskom inspektoru sa ciljem uzimanja uzoraka radi labaratorijskog ispitivanja na  Afrička kuga svinja i Klasičnu kugu svinja.

U Upustvu je objašnjeno kako prepoznati Afričku kugu svinja.  Navedeno je da su pokazatelji ove bolesti: iznenadno uginuće jedne ili više svinja, gubitak apetita, potištenost, povišena tjelesna temperatura, krvarenje po koži, a naručito po nogama, ušima, repu, stomaku, krvav proliv, pobačaji, nekoordiniranost u hodu, otežano disanje, kašalj i povraćanje.

divlja-svinja

Kod odstrijela divljih svinja navodi se da je potrebno uzorkovati krv iz srca ili, ako to nije moguće, krv iz većeg krvnog suda ili tkivnu tečnost, dio slezine, linfni čvor, dio krajnika-tonzila i dio bubrega. Uzorci se trebaju dostaviti lokalnoj veterinarskoj ambulanti, koja će ih dalje proslijediti sa popratnom dokumentacijom do Specijalističke veterinarske laboratorije u Podgorici.

Između ostalog flajerom je navedeno i niz upozorenja lovcima. Najvažnije je da, ako se na gazdinstvu drže domaće svinje, lovac po povratku iz lova promjeni odjeću i da izbjegava hranjenje ili čišćenje objekata u kojima su smještene domaće svinje.

Lovci koji dolaze iz zemalja zaraženih sa Afričkom kugom svinja, sa sobom ne smiju donositi namirnice pripremljene od domaćih i divljih svinja u toj zemlji.

Flajer Afrička kuga svinja – upustvo za lovce donosi i druge korisne informacije za lovce kojih se oni trebaju pridržavati i primjenjivati u lovištu i van njega.

Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove u saradnji sa Lovačkim savezom Crne Gore planira organizovati predavanja lovcima na temu Afrička kuga svinja u toku mjeseca septembra ove godine u pojedinim gradovima u Crnoj Gori.

Na pomenutom sastanku bilo je riječi i o projektu „Podrška kontroli i suzbijanju bjesnila i klasične kuge svinja“ koji se pod pokroviteljstvom EU provodi u Crnoj Gori od 2011 godine, u saradnji Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove i Lovačkog saveza Crne Gore. Govorilo se o dosadašnjim vrlo dobrim rezultatima na suzbijanju bjesnila i ulozi lovaca u projektu i saopšteno, da se ovaj projekat završava 2020 godine, a da će se kao i do sada oralna vakcinacija prenosilaca, lisica i drugih životinja, vršiti dva puta godišnje u proljeće i jesen, i da će lovci, u cilju monitoringa uspješnosti oralne vakcinacije, lovite lisice i predavati ih lokalnim veterinarskim ambulantama, koji će uzeti potrebne uzorke i slati sa popratnom dokumentacijom u Specijalističku veterinarsku laboratoriju u Podgorici.

Portal Analitika