Gorivo na svim Jugopetrolovim EKO benzinskim stanicama, prije nego li završi u rezervoar vašeg vozila mora proći program EKO Garancije. Program ima pet koraka a prvi počinje još u rafinerijama u Grčkoj, odakle Jugopetrol dobavlja gorivo, a gdje ono prolazi kroz niz rigoroznih kontrola. Nakon toga slijedi drugi korak u kojem se kontrola nastavlja na terminalu u Baru. Treći korak podrazumijeva prevoz goriva u cistijerne koje su praćene GPS-om kako bi se osiguralo da se gorivo preveze netaknuto. U četvrtom koraku programa EKO Garancije se gorivo iz cistijerne distribuira u EKO benzinskim stanicama da bi u petom, kombi/laboratorija izvršila dodatnu analizu na licu mjesta a dodatne uzorke proslijedila u laboratoriju radi još jedne provjere kvaliteta. Kombi/laboratorija kontrole na svim EKO benzinskim stanicama u Crnoj Gori v rši dva puta godišnje, a markica na točilicama garant je da je gorivo uspješno prošlo sve analize kvaliteta.
Kompanija Jugopetrol pozvala je predstavnike crnogorskih medija u obilazak terminala u Baru gdje se vrši skladištenje i manipulacija goriva. Kako su objasnili inženjeri, Jugopetrol je u posljednjih nekoliko godina uložio značajna sredstva u modernizaciju ovog, kako tvrde, veoma važnog postrojenja za Crnu Goru.
''Ovo je jedini ovakav objekat sa ovolikim skladišnim kapactetom koji je u operativnoj upotrebi na teritoriji Crne Gore .Modernizacija nam je omogućila značajno efikasniji svakodnevni rad, što nam omogućava da lakše postižemo veoma visoke standarde u pogledu kvaliteta goriva, čemu poklenjamo posebnu pažnju. Takođe modernizacija osim podizanja efikasnosti, dosta nam je pomogla i da podignemo stepen sigurnosti i bezbjednosti u svakodnemnom radu, što je veoma značajno imajući u vidu djelatnost koju obavljamo'', kazao nam je Nikola Mićunović, mlađi inženjer instalacija u sektoru operacija i logistike.
Modernizacija: Tura je započela obilaskom kontrolne sobe u kojoj se može vidjeti sistem video nadzora, razglasa, kontrola pristupa, kao i ''Tank management'' sistem.
''Svaki naš rezervoar je pokriven uređajima za praćenje nivoa goriva u rezervoaru ,praćenje temperature. U ovoj kontrolnoj sobi nam je prikazana kompletna instalacija i svaki rezervoar je pokriven sa tim uređajima koji nam omogućavaju da imamo u svakom trenutku sve informacije o gorivu. To su - temperatura goriva, nivo goriva, takođe to uključuje neke dodatne sigurnosne sisteme koji ne dozvoljavaju da dođe do prenapumpavanje rezervoara. Takođe ovaj softver nam omogućava digitalno baratanje ventilima kao i mogućnost izrade velikog broja izvještaja koji podrazumijevaju istoriju praćenja, kretanja goriva i slično'', objašnjava Mićunović. On dodaje da terminal u Baru posjeduje stabilan, modernizovan i automatizovan protivpožarni sistem, pomoću kojeg operater zada komandu za početak gašenja požara, i umjesto ljudske snage, te radnje preuzimaju računari.
Mićunović je tokom prikazivanja procesa punjenja autocistijerne, objasnio novinarima da je u pitanju podno punjenje, a da je terminal osposobljen da napuni do tri cistijerne istovremeno. Kako dodaje, Jugopetrol koji trenutno jedini snabdijeva vazduhoplove sa gorivom, u planu ima da izgradi novo, savremenije, autopunilište čime će se zaokružiti ciklus izgradnje terminala.
Godišnje usidre 35 tankera od po 7 miliona litara: Na starom petrolejskom vezu, gdje se vrši prijem goriva, Živković Srđan, supervizor skladištenja i manipulacije na instalaciji, objašnjava da Jugopetrol na svojim EKO benzinskim stanicama nudi gorivo koje se isključivo uvozi iz Grčke.
''Gorivo se uvozi iz Atine, isključivo od naše majka firme, Helenic Petroleum, koja ima tri rafinerije i koja proizvodi gorivo u Grčkoj. U ovom postrojenju imamo dva petrolejska veza, stari na kojem je maksimalan kapacitet tankera koji možemo da primimo oko sedam miliona litara, i noviji vez gdje je gaz oko 13 metara i tamo se mogu vezati veći brodovi kapaciteta 50 do 60 miliona litara. Naša firma godišnje primi oko 35 tankera od po sedam miliona litara, to u zimskom periodu bude dva, maksimalno tri tankera mjesečno dok ljeti uđe i četiri do pet tankera u toku 30 dana'', kazao je Živković.
On je objasnio da u sklopu postrojenja postoje i 23 skladišna rezervoara.
''Oni su kapaciteta od 650 hiljada pa do 22 miliona litara i ukupni kapacitet ove instalacije je 128 miliona litara. Pored toga što se vrši iskrcaj goriva vrši se i bunkerovanje odnosno snabdijevanje plovila gorivom, to je obično sezonski posao i obično ljeti vršimo utovar u jahte'', kazao je Živković.
Mobilna laboratorija za testiranje goriva: Posljednja faza našeg obilaska podrazumijevala je prezentaciju testiranja goriva koje se vrši na licu mjesta.
''Na licu mjesta radimo proces testiranja kvaliteta i kvantiteta goriva. Uzimamo uzorke i ispitujemo određene parametre u pokretnoj laboratoriji. Konkretno za euro dizel testiramo tačku paljenja, sadržaj vode u euro dizelu, i gustinu. Takođe uzimamo uzorke benzina gdje testiramo gustinu u pokretnoj mini laboratoriji'', kazao je Martin Pekić, inženjer hemijske tehnologije.
Kako dodaje, svi ti uzorci se dalje šalju u laboratoriju gdje se vrše dodatna ispitivanja.
''Za euro dizel se radi tačka mržnjenja, cetanski broj, destilacija i sumpor, dok za benzin se radi destilacija, sumpor i oktanski broj. Kao što rekoh radimo i određivanje kvantiteta goriva. Odnosno imamo baždarenu posudu koju punimo sa 20 litara i upoređujemo je sa volumetrom na aparatu, odnosno sa displejom na aparatu'', dodaje Pekić.
Jučerašnje testiranje je, kako govori Pekić, kao i na svim ostalim EKO benzinskim stanicama pokazalo da je gorivo odličnog kvaliteta. On dlaje objašnjava da je Jugopetrol jedina kompanija koja ima pokretnu laboratoriju i koja vrši ovakav vid testiranja.
''Ovo je da kažem početni, najbitniji nivo u kontroli goriva u kojem, na licu mjesta, možemo vidjeti da li je sve u redu, nakon čega možemo testirati dodatne stvari. Kontrola goriva se vrši dva puta godišnje na svim EKO benzinskim stanicama, a inžinjeri jugopretrola garantuju za najveći mogući kvalitet goriva'', zaključio je Pekić.
Praktična nastava za studente Pomorskog fakulteta
Tokom našeg boravka na terenu su se našli i studenti Pomorskog fakulteta koji sa kompanijom Jugopetrol uspješno sarađuje već dvije godine. Studentica Nina Dejanović kaže da joj je veoma drago što ima priliku da vidi kako funkcioniše cjelokupni sistem kako bi lakše razumjela gradivo.
''Cilj ovog projekta u kojem učestujemo je odrađivanje praktične nastave koja se temelji na predmetima koje izučavamo na fakultetu a tiče se goriva, maziva, sigurnosti u pomorstvu, manipulacije brodskim teretom i drugim operacijama koji se sprovode u tom procesu. Veoma smo zahvalni osoblju jer su nam omogućili da na taj način vidimo kako funkcioniše cjelokupni sistem i da malo bolje kroz taj dio razumijemo gradivo koje izučavamo. Bili su veoma prijatni i voljeli bi da opet ponovimo ovo gostovanje'', kazala je Dejanović.