Putopisi

Otkrijte bunare u Skadarskoj krajini

Otkrijte bunare u Skadarskoj krajini Foto: Privatna arhiva/Marianne van Twillert-Wennekes
Marianne Van Twillert-Wennekes
Marianne Van Twillert-WennekesAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Kraj između Skadarskog jezera i planine Rumije obiluje živopisnim manastirima i crkvama, usamljenim ostrvima i autentičnim selima, ali tu ima još nekih vrlo zanimljivih znamenitosti. To su antički bunari u Boljevićima, Livarima, Marvučićima i raznim drugim zaseocima u Skadarskoj krajini.

Put kroz Skadarsku krajinu

 

 

Ako želite da obiđete najpoznatije bunare u ovom području, pratite put od Virpazara prema Baru koji vodi duž zapadne obale Skadarskog jezera. Oko 35 kilometara od Virpazara, južno od Ostrosa, naćićete putokaze koji vam pokazuju kako doći do bunara Boljevića.

 

Prateći strmi i uski put uzbrdo, proćićete kroz vjekovne šume koštanja i na kraju, na blagoj padini usred živopisnog pejzaža, ugledaćete 12 antičkih bunara koje je ovdašnje stanovništvo koristilo vjekovima – a koriste se i dan danas. Nije sigurno ni kada su sagrađeni i ko ih je sagradio, ali postoji legenda o njihovoj vezi sa čuvenim Kraljevskim bunarom u Ostrosu koji je vojvoda Vladimir sagradio 1001. godine. 

Bunari u Boljevićima

 

U davna vremena bio je običaj da svaki mladić koji je želio da se oženi djevojkom mora da posjeduje posebnu vještinu kako bi pokazao da je dovoljno zreo da se oženi. Stara priča kaže da je mladić, prolazeći starim putem u Boljevićima, ispod koštanje ugledao prelijepu djevojku. Zaljubio se u nju i zatražio je njenu ruku, ali njena porodica ga nije prihvatila. Da bi se njeni roditelji uvjerili u njegove sposobnosti, naredili su mu da napravi bunar sličan bunaru dubokom 12 metara koji je vojvoda Jovan Vladimir napravio u Ostrosu. Momak je počeo da radi i uspio je da iskopa bunar do 10 metara, ali ne i dublje - pošto su vile tokom noći uništavale ono što je gradio danju. Ali jednog jutra, zahvaljujući viđenju iz snova, odlučio je da iskopa 12 bunara umesto jednog i prihvaćen je kao zet. Srećni par je dobio 12-oro djece, čiji potomci i danas žive u ovom kraju. 

Bunari u Boljevićima

 

I dan danas se na svadbama u Krajini služi hladna voda iz ledenih bunara kao piće uz zdravicu mladencima, kako bi imali srećnu i zdravu porodicu sa mnogo potomaka.

Kada se vratite istim putem u pravcu Virpazara naićićete nakon 13 kilometara na putokaz za Livare. Taj putokaz stoji kod uređenog vidikovca, gdje imate divan pogled na Skadarsko jezero. Tu je i ugostiteljski objekat gdje možete da se osvježite.

Lokalni asfaltni put prolazi kroz šumu koštanja sa ogromnim stablima i vodi do starih bunara i skoro napuštenog sela Livari. Neki bunari su renovirani i nose pločice sa natpisima porodica koje su gradile odnosno renovirale bunar. Nekoliko bunara je napravljeno u dobrotvorne svrhe kao zadužbine, pa su ih mogli koristiti i oni mještani koji sebi nisu mogli priuštiti izgradnju sopstvenog bunara. 

Bunari u Livarima

 

Kao i u Boljevićima, bunari su sagrađeni u području koja je bila pogodna za to, tj. iskopani su u glini koja ne propušta vodu. Pretpostavlja se da su bunari u Livarima sagrađeni prije 100 do 200 godina. 

Zašto su bunari u Skadarskoj krajini bili neophodni? Ovo područje je bezvodno, nema izvora ili potoka što je uglavnom bio problem u prošlosti, a i danas. To je vjerovatno i bio jedan od glavnih razloga iseljavanja sa ovih područja. 

Bunari u Livarima

 

Ako ste avanturističkog duha i želite da vidite nešto posebno, posjetite bunare u Gornjim Šestanima, nedaleko od Virpazara. Nakon posjete Livarima, nastavite putem pored Skadarskog jezera u pravcu Virpazara. Oko 11 kilometara dalje, skrenite oštro lijevo uzbrdo uskim putem bez zaštitne ograde. Ovaj put vodi do sela Dedići, Lukići i Marvučići. Vozićete se kroz bezvodno kraško područje s rijetkim zelenim dolinama. 

Šestansko selo Marvučići

 

Kad dođete do jedne raskrsnice bez putokaza, treba da skrenete lijevo. Put se sada pretvara u makadam i nakon nekog vremena, s desne strane ćete vidjeti ostatke Marvučića, jednog od najstarijih sela Gornjih Šestana. 

Parkirajte auto i razgledajte selo koje je nekada moralo biti dom nekoliko stotina ljudi. Šetajući između starih napuštenih kuća i zidova od suvomeđe, možete zamisliti kako je izgledao život prije jednog vijeka. 

Bunari u Marvučićima

 

Ako želite da obiđete drevne bunare u Marvučićima, nastavite putem kroz selo. Put sada više liči na usku i prilično blatnjavu šumsku stazu (ako ne želite da rizikujete, možete nastaviti pješke). Kako prođete selo, produžite još 500 m i onda stižete do svojevrsne raskrsnice, gde možete parkirati auto. Staza do bunara nastavlja se desnom stranom, oko 100-150 m nizbrdo. Ubrzo stižete do mračnog i vlažnog mjesta u šumi sa puno velikog kamenja i bazenom, očigledno pojilište za stoku. 

Kad priđete bliže, vidjećete da se drevni bunari napravljeni od velikog nasloženog kamenja. Dakle, sagrađeni su na prilično primitivan način, ali i dalje drže vodu. Zamislite koliko je moralo biti teško mještankama da svakodnevno nose vodu odavde u selo!

Pejzaž - Skadarska krajina

 

Razumije se da bunari u Skadarskoj krajini imaju značajnu kulturnu i istorijsku vrijednost. Služili su kao najvažniji izvori vode za zajednice koje su živjele u ovom području. Njihova izgradnja je vezana za način života ljudi u prošlim vremenima, kada su prirodni izvori vode bili od vitalnog značaja za opstanak. 

Ali razlozi nisu bili samo praktični. Bunari su bili i važan dio društvenog života, jer su često služili kao mjesta za okupljanje lokalnih stanovnika. Zato su danas simbol očuvanja istorijske i kulturne baštine Skadarske krajine. 

(Fotografije: Marianne van Twillert-Wennekes, Paul Wennekes)

Tekst i fotografije su zaštićene autorskim pravima, prenošenje je dozvoljeno uz postavljanje linka i isticanje autora i izvora.

Portal Analitika