Putopisi

Šetnja barskom promenadom od Žukotrlice do centra

Šetnja barskom promenadom od Žukotrlice do centra Foto: Privatna arhiva/Marianne van Twillert-Wennekes
Marianne Van Twillert-Wennekes
Marianne Van Twillert-WennekesAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Bar je posljednjih godina postao veoma popularno mjesto koje mnogi stranci biraju za život i dugotrajan boravak.

Zašto je to tako?

Iako nema karakteristične ljepote primorskog gradića, grad ima mnogo prednosti. Prije svega, Bar je bezbijedan grad, koji ’živi’ tokom čitave godine. Pruža more, plaže, mediteransku klimu i povoljne saobraćajne veze. Čist je, lijepo uređen, a da ne zaboravimo: Bar spada u najsunčanija mjesta Južne Evrope sa prosječno 270 sunčanih dana u godini.

Dakle, nije ni čudo što se na šetalištu i na ulicama čuju razni jezici. Prema popisu iz 2023. godine, čak oko 7.500 stanovnika Bara ima strano državljanstvo. 


Žukotrlica

 

Šetalište je omiljena destinacija turista ali i mještana. Od plaže Žukotrlica u Šušnju vodi lijepo uređena promenada do barskih plaža, luke i gradskog centra. Idealna prilika za šetnju, pogotovu zato što iza plaže Žukotrlice (ispod magistrale) postoji veliki parking gdje možete ostaviti vaše vozilo.

Šljunkovita plaža Žukotrlica duga je 2 km. Očuvana borova šuma iza plaže predstavlja pravo osvježenje u toplim ljetnjim mjesecima, jer pruža prirodnu hladovinu. Mediteranska klima, morski vazduh i borova šuma pogodni su u liječenju reumatskih bolesti i bolesti disajnih organa. Plaža je čista, sređena i vrlo lijepo organizovana. Tu se nalaze i kafići, barovi i restorani, gdje možete uživati u svom omiljenu piću ili jelu. Nedavno su tu sađeni i mladi alepski borovi, što će sigurno doprinijeti ljepoti ove plaže.

Kako je plaža dobila ovo čudno ime? Ime je nastalo kao kovanica riječi 'žukva' i 'trlica'. Žukva je, inače, šibljasto mediteransko rastinje koje se nekad na ovoj plaži potapalo u vodu da bi se razmekšalo, odnosno „trlilo“ i tako pripremilo za tkanje.

Dakle, započnite šetnju barskom promenadom od plaže Žukotrlica. Šetalište je široko i oivičeno palmama, oleandrima i drugim mediteranskim rastinjem. 

Ova šetnja je posebno popularna tokom zimskih mjeseci kada ima manje turista, a sunce vam već omogućava da popijete kafu i pojedete priganice na nekoj terasi uz more.

Šetalište vodi pored popularnog hotela ’Princess’ pa onda pored Dvorca Kralja Nikole, koji se sada rekonstruiše. Inače, tu je smješten Zavičajni muzej.


Dvorac kralja Nikole Petrovića

 


Ovaj dvorski kompleks je zapravo izgradio knez Petar Karađorđević, zet kralja Nikole, koji je bio oženjen Nikolinom kćerkom Zorkom. Crnogorski vladar ju je otkupio od njega, a dvorac je kasnije pripao knjazu Danilu, Nikolinom sinu. To je i razlog zašto je vila svuda u štampanim dokumentima i knjigama nazivana ’Dvorcem prijestolonasljednika Danila’. 

Dvorac je izgradjen 1885. godine na obali mora i sastoji se od velikog dvorca, malog dvorca, kapele, stražarnica i zimske bašte. Arhitekt je bio Josip Slade. Uz dvorac se nalazilo i pristanište za brodove i jahte, gdje je kralj dočekivao prijatelje koji su ga posjećivali, a u jednom periodu je i sam kralj imao svojih deset jahti. Jedna od njih po imenu ‘Sibil’ je kupljena od romanopisca Žil Verna. 

U mediteranskom parku oko dvorca nalazi se zimska bašta, poklon italijanskog kralja Vitoria Emanuela, zeta kralja Nikole. Sastoji se od zastakljene metalne konstrukcije sa dekorativnim detaljima, a danas je poznati restoran pod nazivom ’Knjaževa bašta’.

spomenik-Uro-u-To-kovi-u

 Uroš Tošković - Rad vajara Zlatka Glamočaka

Na barskom šetalištu se takođe nalazi spomenik akademskom slikaru Urošu Toškoviću, koji je nedavno otkriven. Ova skulptura od bronze, visoka dva metra, rad je vajara Zlatka Glamočaka i predstavlja pravu sliku ovog ekscentričnog umjetnika koji je dugo živio u Parizu. 

Nedaleko od šetališta, s druge strane magistrale, nalazi se saborni hram Svetog Jovana Vladimira sa svojim pozlaćenim kupolama. Na današnjoj lokaciji nalazio se od 1979. godine krst od betona, gdje su se obavljale večernje molitve. Tek 2006. godine počeli su radovi na izgradnji hrama i nakon 10 godina hram je konačno završen i osvešten. Posebno je lijepa unutrašnjost: oslikana je u fresko tehnici, gdje su dominantne plave nijanse. 

Kad dođete do kraja promenade, vidjećete marinu i ubrzo ćete stići u centar grada. Upadljiva je robna kuća, koja je izgrađena osamdesetih godina prošlog vijeka. Objekat se sastoji od tri paviljona i izgrađen je prema projektu Batrića Mijovića. Iako su zgrade dosta zapuštene, još uvijek pokazuju tipičnu arhitekturu jugoslovenkog doba.

Robna kuća

 

Bar se smatra urbanistički najsređenijom arhitektonskom cjelinom u Crnoj Gori. Samo pogledajte široke bulevare ukrašene palmama, oleandrima i drugim mediteranskim rastinjem ... pa možete zamisliti da je život ovdje vrlo prijatan. 

Savjetujem vam da se vratite istim putem do parkinga. Sigurna sam da ste uživali u ovoj lijepoj šetnji!

(Fotografije: Marianne van Twillert-Wennekes, Paul Wennekes)

Tekst i fotografije su zaštićene autorskim pravima, prenošenje je dozvoljeno uz postavljanje linka i isticanje autora i izvora.

Portal Analitika