
Da li ste znali da Crna Gora ima svoje Nijagarine vodopade? Ovo prelijepo mjesto na domak Podgorice postaje sve poznatije među turistima i posjetiocima, a i sami Podgoričani tokom ljeta vole da se osvježe u prohladnoj rijeci.
'Niagara' je i naziv nacionalnog restorana na obali rijeke Cijevne. Otvoren je tokom cijele godine i nudi dobru tradicionalnu hranu (jagnjetinu pod šačem, jezerski šaran i pastrmka) i piće. Lokacija je veoma lijepa, posebno ako vam vrijeme dozvoljava da sjedite napolju, gledajući smaragdno-zelenu rijeku. U vrelim ljetnjim mesecima možete se odmoriti na travnjaku ili malim šljunčanim plažama i da se kupate u jezeru iznad vodopada.
Iako nema putokaza, ovaj prirodni fenomen je lako pronaći. Do vodopada se stiže automobilom (javni prevoz nije dostupan). Idite putem za Tuzi i skrenite desno prije nego što pređete most preko rijeke Cijevne, prateći znak 'Kuće Rakića'. Pratite tok rijeke, koji je često nevidljiv jer je Cijevna usjekla put duboko kroz krš. Možete da parkirate kod restorana 'Niagara' ili da nastavite 100 metara dalje gdje možete ostaviti auto pored puta: spustite se gvozdenim stepenicama do rijeke.
Nijagarini vodopadi su najimpresivniji u proljeće, nakon otapanja snijega. Tada oko glavnog vodopada možete vidjeti brojne male kaskade koje pronalaze svoj put kroz živopisni kraški pejzaž. S druge strane rijeke su nepregledni vinogradi vinarije 'Plantaža'. Obale su prekrivene proljećnim cvijećem.
Nažalost, Nijagarini vodopadi potpuno presuše do kraja ljeta. Tek tada možete vidjeti kako zaista izgledaju. Takođe ćete razumijeti da vodopad nije sasvim „prirodan“. Naime, prije 150 godina lokalni farmeri su odlučili da izgrade branu iznad korita rijeke i da naprave vodopad s namjerom da ga koriste za vodenicu za mljevenje žita, koja je ovdje postojala. Legenda kaže da je brana podignuta dva puta, ali nabujala rijeka ju je svakog proljeća rušila. Tada se pojavila starica koja je mještanima rekla da postoji samo jedan način da se ovaj problem riješi: stavljanje ovčije vune između kamena koji postavljaju. To je urađeno, a brana traje i sada…
Čudna je to rijeka, rijeka Cijevna (na albanskom: Cem). Nastaje u Albaniji na sjevernoj strani Prokletija i ima ukupnu dužinu od 65 km, od čega 33 km u Crnoj Gori. Teče jugozapadno, a spaja se s Moračom južno od Podgorice.

Na dužini od 25 km (15 km na teritoriji Crne Gore) rijeka formira veličanstven kanjon, dubok više od 1000 metara. Oblici kraških stijena i pećina su čudni i živopisni, a flora je bogata. Panoramski put br. 4, 'Krug oko Korita', pruža vam izvanredne mogućnosti da pogledate kanjon odozgo!
U ovom trenutku mogu samo da vam preporučim: odmorite se poslije ove kiše, idite da vidite Nijagarine vodopade i uživajte u proljeću na samo 5 kilometara od Podgorice!
(Fotografije: Marianne van Twillert-Wennekes, Paul Wennekes)
Tekst i fotografije su zaštićene autorskim pravima, prenošenje je dozvoljeno uz postavljanje linka i isticanje autora i izvora.