Politika

Borba protiv ratnih zločina mora biti prioritet

Izvor

Predsjednik Crnogorskog helsinškog komiteta za ljudska prava (CHK) Slobodan Franović ocijenio je za Portal Analitika da procesuiranje ratnih zločina mora biti obuhvaćeno crnogorsko-srpskim ugovorom o međunarodnoj pravnoj pomoći jer je to dio međunarodnih obaveza i Crne Gore i Srbije.

- Crna Gora i Srbija moraju da vode računa da odredbe toga ugovora budu u skladu sa zakonodavstvom evropskih zemalja i Aki komuniterom (Aquis communautaire) Evropske unije, kao i sa opšteprihvaćenim standardima koji su definisani međunarodnim pravom iz oblasti ljudskih prava. Citirane obaveze stavljaju međunarodnu pravnu pomoć - koja se odnosi na zločine genocida, zločine protiv čovječnosti i druge ratne zločine - na prvo mjesto. Osim toga, tu su i visoko-prioritetne obaveze rasvjetljavanja i procesuiranja ratnih zločina za zemlje nastale razgradnjom bivše Jugoslavije, koje će naročito biti potencirane u bliskoj budućnosti nakon okončanja rada Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, a koje se odnose i na Crnu Goru, ističe Franović i napominje da Crna Gora ima posebne, unutrašnje, razloge da na tome insistira. 

- Crna Gora snosi jedan dio odgovornosti za ono što se događalo proteklih godina u ratovima na prostorima bivše Jugoslavije, i da mi u Crnoj Gori imamo veliki interes da se utvrdi što se tačno događalo, da se utvrdi svačiji dio odgovornosti -  krivične na prvom mjestu, ali i drugih, kao što su politička, moralna, itd. Stoga crnogorska vlast nikako ne smije prihvatiti zahtjev vlasti Republike Srbije da u tom Ugovoru budu izostavljeni ratni zločini, ističe predsjednik Crnogorskog helsinškog komiteta za ljudska prava za Portal Analitika. 

ANALITIKA: Zbog čega je, po Vašem mišljenju, korpus djela ratnih zločina nepoželjan za zvaničnike u Srbiji? 

FRANOVIĆ: Dijelim mišljenje onih koji smatraju da vladajuća elita  - politička, crkvena, akademska - Republike Srbije nije odustala od projekta Velike Srbije. Došlo je samo do promjene strategije, načina i metoda realizacije toga projekta, ali suštinski on nije napušten. Mislim da je dio te strategije i politika opstrukcije vlasti Srbije da se razotkrije priroda i karakter onoga što se događalo u procesu razgradnje bivše Jugoslavije, a prije svega se to odnosi na ratove na prostoru bivše Jugoslavije, genocide, zločine protiv čovječnosti i druge ratne zločine koji su počinjeni u tim ratovima. Štaviše: vlasti Srbije pokušavaju na sve načine izbjeći ili umanjiti odgovornost Srbije, odnosno barem je izjednačiti sa odgovornošću drugih za ono što se dogodilo, što je naročito vidljivo na primjeru Bosne i Hercegovine, ne prezajući pri tome ni od najbrutalnijih zloupotreba prava, pa i pravosudnih sistema drugih zemalja (odnos prema genocidu na području Srebrenice, slučaj “Jurišić”, slučaj “Vlada Republike Srbije protiv Ejupa Ganića”, itd.). Povrh svega, tu je i neispunjavanje obaveze hapšenja i predaje u nadležnost Tribunala u Hagu najpoznatijeg bjegunca od međunarodne pravde optuženog Ratka Mladića. Po mojem mišljenju, razlozi zvaničnog Beograda su zasnovani na prethodno rečenom.

franovicvijest1
ANALITIKA: Već smo prisustvovali raznim političkim interpretacijama pravnih pitanja kao, nedavno, u slučaju srpskog zahtjeva za izručenjem Ejupa Ganića. Da li su moguće političke zloupotrebe budućeg crnogorsko-srpskog sporazuma? 

FRANOVIĆ: Presuda Suda u Londonu (City Westminster Magistrates Court) u slučaju “Vlada Republike Srbije protiv Ejupa Ganića” i odustajanje Vlade Srbije od prava žalbe na tu presudu je pokazalo na nevjerovatno jasan i otvoren način, kao prvo, prirodu i karakter pravosudnog sistema Republike Srbije i kao drugo - što me zaista iznenadilo - otvoreni pokušaj Srbije da zloupotrijebi i izmanipuliše sudske procedure i u jednoj zemlji kao što je Ujedinjeno kraljevstvo Velike Britanije i Sjeverne Irske, te da pomoću zahtjeva za ekstradiciju Ejupa Ganića ostvari druge čisto političke ciljeve. 

ANALITIKA: O čemu bi - u proceduralnom smislu - crnogorska strana trebalo da povede računa? 

FRANOVIĆ: U kontekstu rečenog, o sličnim pa i gorim “zloupotrebama” na relaciji Republika Srbija - Crna Gora izlišno je govoriti. Crnogorski Helsinški Komitet podržava procese i radujemo se svakom koraku u pravcu pune saradnje pravosudnih sistema zemalja u regionu, pa podržavamo i pozdravljamo i proces u toku. Pri tome mislim da crnogorska strana mora insistirati na tome da u budućem ugovoru budu sadržane čvrste garancije protiv zloupotrebe krivičnog prava u političke svrhe, kao i da se onemoguće krivični progoni motivirani na rasnim, vjerskim ili političkim osnovama. Treba imati u vidu da je zloupotreba krivičnog prava u političke svrhe najgora moguća zloupotreba prava i da predstavlja teško kršenje ljudskih prava, pa stoga treba u taj ugovor ugraditi garancije koje sadrže standardi iz onoga što zovemo Međunarodno pravo ljudskih prava. 

ANALITIKA: A koliko je sama Crna Gora zaista spremna da se suoči sa zločinima koji su, navodno u ime države, počinjeni: suđenja za deportaciju su u toku, kao i isplata nadoknada porodicama oštećenih u tom slučaju, te oštećenim vlasnicima u napadu na Dubrovnik... 

FRANOVIĆ: Proces potpunog suočavanja sa prošlošću je jedna vrsta egzistencijalne obaveze Crne Gore i svih nas kao njenih građana, pa nam to nameće obavezu da budu utvrđene sve vrste i obim odgovornosti u vezi sa počinjenim ratnim zločinima i pojedinaca iz Crne Gore, kao i Crne Gore bez obzira što u to vrijeme nije bila država. Dio odgovornosti, prije svega krivične, kada je u pitanju Crna Gora i njeni građani je utvrđen u presudama Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (slučaj “Strugar” i neki drugi slučajevi), kao i u presudi Međunarodnog suda pravde za genocid na području Srebrenice po tužbi Bosne i Hercegovine protiv Srbije (prvobitno protiv SR Jugoslavije). 

U kontekstu navedenog posebno je važno i rasvjetljavanje svih zločina koji su se dogodili na teritoriji Crne Gore i za koje postoji nadležnost domaćeg pravosuđa. Veoma cijenim napredak ostvaren u procesuiranju slučajeva „Herceg Novi“, „Morinj“, „Kaluđerski Laz“ i „Bukovica“, a posebno isplaćene kompezacije žrtvama u slučaju „Herceg Novi“, što je pozitivan i prvi primjer u regionu. Očekujem dalje da se kao prvo poboljša kvalitet rada svih dijelova pravosudnog sistema Crne Gore i, kao drugo, da se otvore i preostali slučajevi, uključujući tu i one sa kojima su bili povezani neki pripadnici Sedmog bataljona Vojne policije Vojske Jugoslavije u kojima su žrtve bili građani Crne Gore, kao i da Crna Gora u potpunosti ispuni sve obaveze iz Izlazne strategije Tribunala u Hagu. 

ANALITIKA: Da li je to dovoljno za suočavanje sa prošlošću? Mnogi upućuju primjedbe da su sudskim procesima obuhvaćeni izvršioci, ne i nalogodavci zločina. 

FRANOVIĆ: Pitanja i prigovori, koje često čujemo u javnosti da se na sud izvode samo “izvršioci”, a ne i “nalogodavci“ otvaraju problem “komandne odgovornosti”. Organi pravosudnog sistema se moraju tu držati međunarodnih standarda, naročito onih koje je u svojim presudama o tome razvio Tribunal u Hagu i treba ih primijeniti u konkretnim slučajevima. Sudovi, pri tome, treba da odbace i svaki pokušaj političke manipulacije i zloupotrebe prava u političke svrhe, kao sto je to uradio i Sud u Londonu u prethodno citiranom slučaju.

I u ovom kontekstu se još jedanput pokazuje koliki je značaj ne samo za Crnu Goru već i za čitav region da se uspostavi puna saradnja država i njihovih pravosuđa.

 

Draško ĐURANOVIĆ

Portal Analitika

Komentari (0)

Želite da podijelite Vaše mišljenje sa čitaocima? Napišite komentar i započnite diskusiju.

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Vaš komentar se prvo šalje timu na odobrenje. Portal Analitika zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar, bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznijeta u komentarima ne odražavaju stavove redakcije.
Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.