Kultura

Predstavljena postavka „Umijeće držanja za ruke“ paviljona Crne Gore na Bijenalu u Veneciji

Božović: Kustoski koncept je zakon, da je htjela mogla je psa da povede

“Niko ne može da utiče na koncept kustosa. Kad je izabran od strane Ministarstva i ministarke on dobija totalnu autonomiju i sa svojim konceptom može da radi šta hoće. Sve drugo bi bila cenzura”, poručila je novinarima direktorica CSUCG

Božović: Kustoski koncept je zakon, da je htjela mogla je psa da povede Foto: PA
Autor
JVAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Paviljon Crne Gore na 59. izdanju Bijenala savremene umjetnosti u Veneciji biće otvoren u četvrtak 21. aprila, u 18:30 sati, u Palati Malipjero. 

Na najvećoj svjetskoj umjetničkoj manifestaciji, Crna Gora predstaviće se izložbom „Umijeće držanja za ruke“, koju je pripremila grupa umjetnika u sastavu: Dante Buu, Darko Vučković, Ivan Šuković, Lidija Delić, Jelena Tomašević, kao i komesarka izložbe Jelena Božović i kustoskinja Natalija Vujošević. 

Kako je rečeno na današnjoj konferenciji za novinare u Centru savremene umjetnosti Crne Gore, dio postavke činiće i radovi umjetnika iz kolekcije nesvrstanih zemalja iz fundusa CSUCG.

Kustoskinja postavke Natalija Vujošević uključila se online iz Venecije, gdje su u toku finalne pripreme za otvaranje našeg paviljona.

Fotografija 1: Božović: Kustoski koncept je zakon, da je htjela mogla je psa da povede

Kako je naglasila, “izložba predstavlja multitemporalnu komunikaciju, nadnacionalni pogled koji govori o svim potencijalima i mogućnostima u ovoj sferi”. 

“Umjetnici koji nas predstavljaju, svaki za sebe stvara svijet u serijama, odnosno narative koje možemo nazvati zasebnim svjetovima. Izložba govori o solidarnosti između međugeneracijskih i multitemporalnih potencijala, koji se zajedno prepliću u interesantnu priču“, kazala je Vujošević.

Vujošević: Postoji li neki komitet kojem treba da se obratim

Budući da je javnost svega sedam dana prije zvaničnog otvaranja izložbe upoznata da su novi učesnici uključeni u projekat, novinare je interesovalo zašto je tim dopunjen nakon završetka konkursa. Vujošević tvrdi da nije došlo do proširenja tima, već, kako kaže, do proširenja koncepta.

„Odlučila sam da predstavim multitemporalnu izložbu, jer kad je u pitanju Crna Gora problem je kako ono iznutra predstaviti vani, a da se pritom izbjegne površnost koja može da opravda ili reletavizuje način na koji kultura ovdje proizvodi djela, kao i višedecenijski loš položaj umjetnika”, pojasnila je ona.

To su, kako dodaje, usamljeni primjeri umjetnika koji se oslanjaju na svoja znanja i istraživanja, a stvaraju mimo lošeg i problematičnog sistema. 

“Kolekcija nesvrstanih zemalja je čudesna i poslije 30 godina ništa bolje i vrednije od te kolekcije u Crnoj Gori nije nastalo“, saopštila je Vujošević.

Poručuje kako joj je cilj bio da izbjegne relativizaciju i normalizaciju loše situacije u kojoj živimo, kao I da predstavi ono što je “ispod i iznad te situacije”.

„Ova izložba je most između nade novih umjetnika i onoga što smo imali ranije“, poručila je.

Na pitanje zašto nije ranije rečeno da će doći do proširenja koncepta, Vujošević je kazala kako ne zna kome je trebalo da to ranije kaže.

„Postoji li neki komitet kojem treba da se obratim“, upitala je Vujošević.

"Kustosu autonomija, sve drugo bi bila cenzura"

Direktorica CSUCG i komesarka crnogorskog paviljona u Veneciji, Jelena Božović poručila je da su sve izmjene dozvoljene, jer je, kako tvrdi, u pitanju kustoski koncept te da je u tom slučaju sve moguće i dozvoljeno.

„Kustoski koncept je zakon u ovom poslu. U to se ne miješamo. Mogla je psa da povede da je htjela. Naravno da niko ne može da utiče na koncept kustosa. Kad je kustos izabran od strane Ministarstva i ministarke on dobija totalnu autonomiju i sa svojim konceptom može da radi šta hoće. Sve drugo bi bila cenzura“, istakla je Božović.

Na pitanje koliko je svrsishodno da se predstavlja prošireni koncept izložbe sa velikim brojem umjetnika na relativno malom prostoru rezervisanom za paviljon Crne Gore, Božović je poručila da će se to vidjeti kad izložba bude zvanično otvorena.

Svaki raj nije izgubljen

Na konferenciji su govorili, umjetnici Lidija Delić i Ivan Šuković koji će, kako su pojasnili predstaviti projekat pod nazivom „Svaki raj nije izgubljen“. 

„Crnogorska izložba može da se tumači kao mjesto susreta gdje će naše različitosti biti tumačene kao dodatne vrijednosti“, poručio je Šuković.

Umjetnik Dante Buu predstaviće se skulpturama za koje kaže da su „nenasloženi kreveti života koji živi“. 

„Realnost je jeziva i tužna, zbog čega se nada da će izložba i uopšte Bijenale biti pozitivni“, poručio je Buu.

Umjetnik Darko Vučković istakao je kako se nada da će uspjeti da predstave Crnu Goru u najboljem svijetu.

Na današnjoj konferenciji za novinare najavljeno je da “planirano direktno uključenje s Bijenala, kako bi umjetnici mogli da se obrate javnosti i saopšte utiske”. 

Organizator i izvršni producent crnogorskog predstavljanja na Bijenalu je Centar savremenih umjetnosti Crne Gore, a pokrovitelj je MPNKS. 

Izložba će biti predstavljena i u Crnoj Gori, nakon završetka Bijenala.

Portal Analitika

Komentari (0)

Želite da podijelite Vaše mišljenje sa čitaocima? Napišite komentar i započnite diskusiju.

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Vaš komentar se prvo šalje timu na odobrenje. Portal Analitika zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar, bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznijeta u komentarima ne odražavaju stavove redakcije.
Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.