Društvo

"Ovakva odluka će pružiti potrebne mjere za očuvanje ekosistema i pružiti trajnu podršku dobrobiti građana Pljevalja"

Čabarkapa: Gornji tok rijeke Ćehotine proglasiti zaštićenim područjem u što skorijem roku

S obzirom na ekološke, privredne, socijalne i demografske izazove s kojima se suočavaju stanovnici Pljevalja, kao rudarskog regiona, uz to izloženi ozbiljnim nivoima zagađenja, želimo istaknuti neophodnost brze akcije u zaštiti gornjeg toka rijeke Ćehotine, kao jedne od prilika za održiviju budućnost ove najsjevernije crnogorske opštine.

Čabarkapa: Gornji tok rijeke Ćehotine proglasiti zaštićenim područjem u što skorijem roku Foto: Eko tim
Portal AnalitikaIzvor

Planirani Park prirode "Gornji tok rijeke Ćehotine" nudi vitalne resurse i beneficije za građane Pljevalja. Ovo panirano zaštićeno područje predstavlja potencijalnu oazu zdravlja i održivosti za stanovnike koji se suočavaju s posljedicama zagađenja i ekoloških izazova. Ovaj park ne samo što pruža zaštitu bogatog biodiverziteta već i pruža prostor za rekreaciju i opuštanje, neophodne u kontekstu stresa izazvanog ekološkim problemima.

“Hitno i imperativno je da se gornji tok rijeke Ćehotine proglasi zaštićenim područjem u što skorijem roku. Ovakva odluka će omogućiti aktivnu zaštitu prirodnih resursa, pružiti potrebne mjere za očuvanje ekosistema i pružiti trajnu podršku zdravlju i dobrobiti građana Pljevalja, posebno lokalnim zajednicama, ali i lokalnoj samoupravi, imajuću u vidu da će zaštićeno područje stimulisati brojne socio-ekonomske aktivnosti na tom području”, ističe Milija Čabarkapa, izvršni direktor Eko-tima.

Ovaj korak ne samo da će pružiti zaštitu prirodnih resursa već će takođe biti simbol predanosti održivom razvoju i zdravijem okruženju za sve građane Pljevalja.

“Političari, funkcioneri i svi drugi u lancu donošenja odluka trebaju dapodrže proglašenje gornjeg toka rijeke Ćehotine zaštićenim područjem, čime će poslati snažnu poruku o posvećenosti očuvanju prirode i unapređenju kvaliteta života građana. Hitnost u donošenju ove odluke je ključna za brigu o zdravlju i budućnosti Pljevalja, a imajući u vidu izazovni process pravedne tranzcije sa kojim se Pljevlja moraju suočiti kao rudarski region”, naglašava Čabarkapa.

Opština Pljevlja je formalno pokrenula proceduru zaštite gornjeg toka rijeke Ćehotinu, u skladu sa Zakonom o zaštiti prirode, 2021. godine naručivanjem izrade Studije zaštite kod Agencije za zaštitu životne sredine, koja je dala predlog da se ova rijeka zaštiti u kategoriji parka prirode, na šta je Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma dalo saglasnost 2022. godine. Konačnu odluku o proglašenju gornjeg toka rijeke Ćehotine zaštićenim područjem treba da donese Skupština Opštine Pljevlja, na šta se čeka već duže od godinu i po dana.

Opština Plevlja sprovodi postupak zaštite gornjeg toka rijeke Ćehotine po inicijativi Eko-tima, a okviru regionalne inicijative “Zajedno za rijeke” koja je pokrenuta od globalne organizacije za zaštitu prirode The Nature Conservancy u saradnji sa organizacijama iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Sjeverne Makedonije, Crne Gore i Srbije.

Portal Analitika

Komentari (0)

Želite da podijelite Vaše mišljenje sa čitaocima? Napišite komentar i započnite diskusiju.

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Vaš komentar se prvo šalje timu na odobrenje. Portal Analitika zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar, bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznijeta u komentarima ne odražavaju stavove redakcije.
Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.