• Savremena karijatida
  • Ostalo
EURO 2024

Nakon šoka na startu, 'furija' postigla četiri gola

Fudbaleri Španije zakazali su večeras spektakularno četvrtfinale Eura protiv Njemačke. 'Furija' je u četvrtom duelu osmine finala u Kelnu bila bolja od Gruzije, i to nakon preokreta, rezultatom 4:1 (1:1).

Čeka nas spektakularno četvrtfinale: Španija dominirala i nakon preokreta savladala Gruziju Foto: AFP

Španija je večeras dominirala, djelovali su nezaustavljivo, ali su uprkos tome dugo jurili zaostatak - jer, u 15. minutu je autogol postigao Le Norman. No, nije bilo španskim igračima teško da preokrenu, a učinili su to pogocima Rodrija, Ruiza, Nika Vilijamsa i Olma. Koliko je Španija bila dominantna, najbolje će reći odnos šuteva na večerašnjoj utakmici - 36:4.

Tako se ostvarilo ono što smo i naslućivali - prštaće sve u četvrtfinalu u petak, jer Španija i Njemačka dvije su ekipe koje su do sada pokazale možda i najviše.

Počelo je velikom ofanzivom Španije, vidjeli smo više ozbiljnih pokušaja pred Mamardašvilijevim golom, a onda je povela – Gruzija. Bila je to izuzetna akcija, brzo su stigli pred gol Unaj Simona – Čakvetadze je na kraju poslao loptu u sredinu šesnaesterca, bio je tamo Kvarachelija, ali je na kraju Le Norman pogodio sopstvenu mrežu.

Bio je to šok za ‘furiju’, koja je u ostatku prvog dijela prijetila uglavnom sa distance, a poravnanje je uslijedilo u 39. minutu. Nakon asistencije Nika Vilijamsa, Rodri je odlično šutnuo sa ivice šesnaesterca u desni ugao. Doduše, Morata je bio u očiglednom ofsajdu u toj situaciji, ali su sudije procijenile da nije ometao golmana Gruzije.

Tek što je počeo drugi dio, umalo nijesmo vidjeli gol koji bi definitivno ušao u istoriju Eura. Kvarachelija je izvrsno zapazio kako je Unaj Simon daleko od gol linije i šutnuo je sa gotovo 60 metara – falilo je tek nekoliko centimetara da lopta uđe u mrežu.

I onda je Španija preokrenula. U toku je bio 51. minut, sve je počelo od Jamalovog slobodnog udarca, a završeno tako što je Fabijan Ruiz glavom matirao Mamardašvilija.

Nastavili su Španci sa žestokim napadima, Gruzija je odolijevala do 74. minuta, a tada je Jamal pogodio na Olmovu asistenciju. Ipak, gol je poništen zbog ofsajda.

No, minut kasnije - nije bilo spasa po Mamardašvilija. Niko je uradio sve sam, a potom atraktivno poslao loptu pod prečku. Nije to bilo sve - u 83. minutu bilo je 4:1, a u strijelce se, nakon nekoliko neuspješnih pokušaja, upisao i Dani Olmo. Time je, kako se ispostavilo, postavljen i konačan rezultat.