Politika je termin koji dolazi od grčke riječi polis - grad, država, skup građana koji obrazuju grad. U najširem smislu, označava aktivnost koju ljudi sprovode da bi promijenili ili uticali na pravila u kojima žive. Vezana je uz postojanje različitosti i konflikata, a sa druge strane, definiše se i kao spremnost na konsenzus i kompromis. Zavisi od podrške javnosti. Bliska je nastojanju da se nešto promijeni. Antički filozofi smatraju da je čovjek političko biće koje se prirodno udružuje u zajednicu zarad ostvarivanja ciljeva. Zvuči poznato - premda se kod nas temeljno definiše kao umjetnost vladanja.
A ako krenem da tragam za značenjem riječi umjetnost, biće zanimljivo, ali pitanje je osvrta na trenutnu zbilju, koja je sve skupa, bez slova p od politike, i polisa kao gradskog, a prostor za tekst će nestati. Sve se kod nas svodi na zakone fizike kao prirode, da ne kažem prirodne nauke, a ne na humanističke kojima pripadaju i političke nauke, i na jednostavni princip sile. Najčešće one centrifugalne koja nas bez balansa uvlači u bubanj od mašine za pranje. Zamišljam vizuelno - vrtimo se, poput prljavog veša, mašina je pokvarena, centrifuga traje satima, a nema nikog da pritisne stop i izbaci prljavu vodu, jer ne umijemo da promijenimo program. Za ispiranje. U politici smo centrifuge. Da li znaju muškarci šta je centrifuga kao program mašine za pranje veša? Malo njih, jer tradicionalno zna se šta pripada ženi, a šta svetom muškom biću. Beskompromisno. Nema tu prostora za politiku kao uticaj na pravila i prostor za konsenzus. Javnost svekolika, podržava suštinski, iskonski jedan princip. Pi kao politika. On je političar u jeziku narodnom koji kažemo da razumijemo, znači da je neko ljigav, lukav, nikakav... I pametan je neko uobražen.
Kod nas funkcioniše samo moć. A nemoćni smo jer nikada nijesmo spoznali pravo značenje riječi politika. I još od praistorije u postojanju ljudskog roda - termin moć ne definiše na duge staze ni državnu politiku, ni gradsku, ni bilo koje zajednice... još uvijek nijesmo spoznali ni polis, ni agoru... da ne kažem trg... skupštinu... Kod nas je na sceni politika manipulacija najnižim strastima i težnjama da bi se ostvarili lični interesi. I ja kažem... PI. Ne kao imaginarni broj, nego kao realni život, a suživot je imaginacija.
Kratko je vladao knjaz Danilo, na primjer, ali pokušao je da definiše granice države, okrenuo se ka Evropi, ili ovima za pi, Austriji i Francuskoj... pokušao da napravi balans i ubijen je, kako kaže legenda, zbog privatnih razloga. U kratkom periodu, i opet kažu da je politiku vodila i knjaginja Darinka, makar kroz mapiranje u Evropi on je znao šta je konsenzus i kopromis. Dugo je vladao vladika Petar I, da bi ujedinio plemena, okrenuo se i kletvama na domaćem terenu, a spolja kažu da je i francuski govorio. Zamislite u ovih 0,8 za kulturu i ostale bočne djelatnosti... kako bi reagovali na prvu štampariju na Balkanu, to mora da je tada zahtijevalo određeni budžet, i ko bi rekao šta će nama štamparija... kada postoji tamo neđe, i kada se tradicionalno prepisuju svete knjige u crkvama. Koja novatorija, kosi se sa tradicijom... Dolje promjene. Ko do sada ne zna da čita, i ne treba.
Opet sam pobjegla u kuturnu politiku, a to je imaginacija, i ona je poput zle vještice svim političarima bila... a negdje u dubini diše i svekolikom narodu. Jer kod nas se, da ponovim, nikada nije došlo do osnovne definicije politike... udruživanje u zajednicu da bi u sopstvenom polisu bilo bolje. Pogotovo to ne postoji danas i sada. Mnogo elemenata nama ni ne treba, jer bolje je, lakše, manje je politike, ako o našim interesima odlučuju drugi. Uvijek nam je važnije tuđe, pa i tuđa politika. Osnov naše politike i svekolikog udruživanja je da volimo da budemo žrtvovani. Lakše nam je tako, nego da djelamo i razmišljamo. U svakoj raboti, od kućne, porodične, poslovne, do državne. Sa kratkotrajnim izuzecima. Možda bi neko uveo i termin – crnogorska politika, koji bi se zbog specifičnosti proučavao, ali je pitanje na kom fakultetu. Trenutno ne liči ni na jedan drugi politički sistem, teško je odvojiva unutrašnja od spoljne politike. A ova druga, najmanje je vezana za interese Crne Gore.