Kreativne industrije sve više doprinose ekonomskom i kulturnom razvoju Crne Gore, uz podršku Ministarstva kulture i medija, ali i uz inicijative i napore na lokalnom nivou, poput onih na Žabljaku, koji je u posljednje dvije godine povećao pet puta ulaganja u kulturu, pa će u narednoj godini u ovu oblast investitati gotovo pola miliona eura. Ulaganja u oblasti kulture i kreativnih industrija imaju i snažnu podršku Evropske unije.
Ovo je ocijenjeno na radionici „Durmitor/Žabljak, inspiracija kreativnog stvaralaštva“, koja je organizovana u saradnji Opštine Žabljak i EU4ME projekta, koji podržava Vladu Crne Gore u komunikaciji procesa evropskih integracija, a finansira ga Evropska unija.
“Sektor kreativnih industrija je posljednjih nekoliko godina i u Crnoj Gori prepoznat kao oblast sa značajnim potencijalom za generisanje ekonomske dobiti i održivosti u kulturi. Podsjetiću da je u posljednjih pet godina realizovano pet javnih konkursa za sufinansiranje projekata i programa iz oblasti kreativnih industrija, kroz koje je resorno ministarstvo sa 650 hiljada eura, podržalo 103 projekta. Danas svjedočimo uspjehu mnogih projekata čiji su realizatori postali prepoznati kreativni preduzetnici koji stvaraju dobit od valorizacije svog kreativnog potencijala”, kazala je v.d. generalne direktorice Direktorata za razvoj kreativnih industrija u Ministarstvu kulture i medija dr Marija Sarap.
Ona je podsjetila da je nedavno zatvoren ovogodišnji konkurs Ministarstva kulture i medija za sufinansiranje projekata od značaja za razvoj sektora kreativnih industrija, za koji je ove godine opredijeljen iznos od 300 hiljada eura, od čega je polovina namijenjena razvoju ženskog preduzetništva u oblasti kreativnih industrija.
Programska menadžerka u Delegaciji EU Melani Brajd je kazala da Evropska unija s ponosom podržava inicijative koje povezuju tradiciju i nove trendove, stvarajući mogućnosti za lokalni ekonomski rast i društvenu koheziju, uz očuvanje jedinstvenog identiteta Crne Gore.
Dodala je da je EU tokom proteklih godina, finansirala veliki broj kulturnih projekata kroz programe prekogranične saradnje i Kreativna Evropa, i da će to nastaviti da čini i u budućnosti.
“Kultura i turizam/prirodna baština ostaju prioriteti u tekućim programima prekogranične saradnje, a danas ćemo čuti neke primjere tih inicijativa. Kreativne industrije, kako svi znamo, nisu samo ekonomski sektor; one odražavaju naše zajedničke vrijednosti i aspiracije. Ovaj sektor otvara nova radna mjesta, inspiriše kreativne talente i unapređuje kulturni profil oblasti poput Žabljaka”, kazala je Brajd.
Sa tim ocjenama saglasan je i predsjednik opštine Žabljak Radoš Žugić koji je istakao da kroz posvećen rad stručnjaka žele osnažiti kreativne industrije unutar lokalne zajednice.
On je ukazao i na opredjeljenje opštine Žabljak da značajnije ulaže u sektor kulture, jer žele da umjetnici uz Crne Gore, regiona ali i šire, ispod Durmitora mogu da realizuju svoje zamisli uz podršku lokalne samouprave.
“Konkretno, u 2023. godini Centar za kulturu je imao na raspolaganju 72.000 eura, dok je za narednu godinu planirano da im se opredijeli kroz direktna davanja 170 000 eura, a planirana je investicija u Durmitorsku kuću, koja treba da reprezentuje tradicionalno a održivo graditeljstvo( kombinujući tradicionalne i ekološki inovativne materijale). Budžetom za 2025. god planirano je 250.000 eura, a ukupna vrijednost ove važne investicije znaće se nakon što se uradi glavni projekat”, najavio je Žugić.
On je pojasnio da će Durmitorska kuća predstavljati prostor u kojem će, kroz stalnu postavku eksponata, biti prikazan tradicionalni način života durmitorskog kraja. Pored toga, dodatna sala biće namijenjena izložbeno-galerijskim postavkama savremenog stvaralaštva, kao i izvođenju kamernih muzičkih djela, književnih večeri i poetskih recitala.
U opštini Žabljak su, prema njegovim riječima, posebno ponosni na dva inovativna projekta finansirana od strane Evropske unije – BIOMIMIKRIJA i FOR. REST – koji pozicioniraju Žabljak kao centar šumskog turizma i primjene biomimikrije u arhitekturi.
Učesnici skupa su imali priliku da se upoznaju bliže sa ova dva projekta, kao i sa definicijama kreativnih industrija, a predstavljene su aktuelne mogućnosti finansiranja projekata iz oblasti kulture.
Događaj je zaokružen zajedničkom radionicom taftinga, u kojoj su učesnici, zajedno s djecom i mladima Žabljaka, radili na završetku velikog umjetničkog djela.
Atmosferu su dodatno upotpunili kulturno-umjetnički program i degustacija tradicionalnih jela koje su pripremili učenici srednje škole iz Žabljaka.