"U želji da zaštitimo lična prava, ugled i dostojanstvo svakog pojedinca, koji se ne snalazi u ovim teškim uslovima svjetske krize, pozivamo vas da 10. oktobra u trajanju od sedam do 21 sat, to učinimo zajedno", poručili su.
U trenutku kada se čovječanstvo susrijeće sa teškom svjetskom krizom izazvanom korona virusom i ratnim dešavanjima u svijetu, očuvanje mentalnog zdravlja predstavlja jedan od najtežih izazova sa kojima se susrijećee zdravstveni sistem. Jedna od pet osoba u godini dana ima poteškoće u domenu mentalnog zdravlja. Depresija, anksioznost, bolesti zavisnosti, bipolarni poremećaj i postraumatski stresni poremećaj su najucestalije bolesti u prethodnoj godini, saopštili su iz Doma zdravlja Podgorica.
"Nakon pandemije u svijetu se bilježi porast depresivnih i anksioznih poremećaja za oko 35odsto, te se stoga u naučnim krugovima govori o razornom uticaju pandemije na psihičko zdravlje", kazali su u sopštenju.
Svjetski dan mentalnog zdravlja obilježava se od 1992. godine. Inicijativu je dala Svjetska zdravstvena federacija i obilježava se 10 oktobra svake godine, sa ciljem povećanja informisanosti građana o problemima mentalnog zdravlja, prevenciji i lijecenju psihickih bolesti i stanja.