EURO 2024

Preokret u Gelzenkirhenu

Nakon dramatične utakmice, spasonosnog gola u finišu nadoknade, a potom i produžetaka, fudbaleri Engleske idu u četvrtfinale Eura. Oni su u Gelzenkirhenu nakon 120 minuta igre savladali Slovačku, rezultatom 2:1 - 1:1 (0:1).

Engleze nepun minut dijelio od eliminacije: Belingemove 'makazice' promijenile sve, Slovačka nakon produžetaka ide kući Foto: AFP

Djelovalo je kako će Slovačka napraviti veliko iznenađenje - poveli su golom Šranca i čuvali vođstvo do nadoknade. A onda je, u posljednjim sekundama nadoknade, Džud Belingem uhvatio 'makazice' i uveo meč u produžetke, na čijem je početku Kejn preokrenuo na 2:1.

Izabranici Franćeska Kalcone imaju za čim da žale - od najvećeg uspeha u istoriji dijelio ih je nepun minut. Sa druge strane, Engleska će u četvrtfinalu igrati protiv Švajcarske.

Meč su bolje otvorili Slovaci, koji su u 12. minutu imali stopostotnu šansu koju nije iskoristio Haraslin. Inače, u uvodnih 15 minuta pokazana su čak četiri žuta kartona, od čega tri Englezima. Nije to bio toliko grub početak koliko je sudija Halil Meler ‘spustio’ kriterijume.

Slovačka je povela u 25. minutu. Strelec je odlično uposlio Šranca, koji je u šesnaestercu primio loptu i potom poslao loptu iza Pikfordovih leđa.

Englezi su od tada zaigrali ofanzivnije, ali nije to dalo mnogo rezultata, pa su izabranici Franćeska Kalcone otišli na odmor sa vođstvom.

Tek što je počeo nastavak, mreža Slovačke se tresla, ali Foden je bio u ofsajdu pa je njegov gol poništen.

Napadali su engleski fudbaleri, ušao je i Palmer u igru, ali nije to djelovalo dobro, sve do završnice. U 80. minutu Rajs je bio blizu gola, ali je pogodio stativu. Grčevito su se branili igrači Slovačke pred gotovo neprekidnim naletima suparnika, no njihov bedem nije izdržao.

U petom minutu nadoknade, nakon prekida, lopta je došla do Belingema, a on je poravnao, i to na kakav način - 'makazicama' je smjestio loptu u mrežu i donio svojoj ekipi produžetke.

Tek što je počeo prvi produžetak, Engleska je preokrenula. Nakon odbijene lopte, strijelac je bio Hari Kejn i situacija se potpuno promijenila. Do kraja su Sautgejtovi izabranici kontrolisali igru, pri čemu su Slovaci imali dvije šanse. Ali, rezultat se više nije mijenjao.