Rekordnu proizvodnju od 1.286 GWh HE „Piva“ je ostvarila 2010. godine, dok je 2011. godina zbog loših hidroloških uslova, i pored maksimalne pogonske spremnosti, sa ukupnom proizvodnjom od 558,6 GWh bila jedna od lošijih proizvodnih godina.
"Nakon 36 godina rada ovaj energetski objekat je u izuzetno dobrom stanju, zahvaljujući odgovornosti i profesionalnosti zaposlenih. I pored maksimalne pogonske spremnosti, zbog izuzetno nepovoljne hidrološke situacije - male akumulacije i deficita dotoka, prošlogodišnji poslovni rezultat HE „Piva“ nije ostvaren na planiranom nivou, a trend se, uslovljen istim razlozima, nastavio i u prvom kvartalu tekuće godine. Investicioni plan za 2012. podrazumijeva zamjenu dijela opreme u dalekovodnim poljima “, rekao je Milan Radović, direktor HE Piva.
HE "Piva" sa jednom od najvećih betonskih lučnih brana u svijetu i kompletnim postrojenjem urađenim ispod površine zemlje predstavlja i svjetski arhitektonski kuriozitet. Konstruktivna visina betonske brane je 220 m, dok je dužina luka na kruni 268, 6 m, a dužina luka u nivou korita 40 m. Debljina brane u osnovi je 36 m, a na vrhu oko 4,5 m. Smještena u planinskom masivu na sjeverozapadu Crne Gore, brana se sa lijeve strane oslanja na Vučevo, a sa desne na Pivsku planinu.
Gradnja HE „Piva“ trajala je 10 godina, na čemu je bila angažovana gotovo kompletna građevniska operativa ondašnje Jugoslavije.
HE Piva, gdje je dragocjeno iskustvo sticao veliki broj crnogorskih elektro – inžinjera, trenutno zapošljava 116 radnika. EPCG programom stipendiranja studenata Elektrotehničkog fakulteta u Podgorici nastoji da motiviše mlade inžinjere da svoja prva profesionalna iskustva steknu upravo u HE „Piva“.
Crna Gora, i pored malog stepena iskorišćenosti hidro potencijala, spada među rijetke zemlje u svijetu koje 70 odsto električne energije proizvode iz obnovljivih, hidro-izvora, koji imaju minimalni negativni uticaj na životnu sredinu.


Komentari (0)
Želite da podijelite Vaše mišljenje sa čitaocima? Napišite komentar i započnite diskusiju.