Društvo

Podsjećaju na potpisivanje Sofijske deklaracije o zelenoj agendi

EU da ne finansira projekte sa fosilnim gorivom na ZB

Evropska unija (EU) pod hitno treba da prestane da finansira projekte sa fosilnim gorivom na Zapadnom Balkanu i da se fokusira na održivu energiju, stoji u pismo koje je grupa organizacija civilnog društva iz regiona poslala Evropskoj komisiji (EK).

Ilustracija Foto: Foto: Pixabay
Ilustracija
RTCGIzvor

"Cijene gasa rastu, Evropa se bori da se odvikne od ruskog gasa. Jasno je da rješenje za Balkan nije više ruski gas ili alternativa za ruski gas, već isključivo energetska efikasnost i održivost", navele su organizacije civilnog društva.

Neke zemlje Zapadnog Balkana su izuzetno zavisne od uglja, posebno Sjeverna Makedonija, Bosna i Hercegovina i Kosovo.

Ogranizacije zabrinjava namjera EU da umjesto finansiranja solarne energije, hidro i vjetroenergije uloži milijarde u fosilno gorivo, naročito gas.

Koalicija 36 organizacija civilnog društva u pismu predsjednici Evropske komisije Ursuli fon der Lajen pozvala je na ukidanje zavisnosti od gasa.

"EK treba da se uzdrži od promovisanja nove gasne infrastrukture na Zapadnom Balkanu, bilo u javnim izjavama, bilo svojim investicijama u okviru Ekonomskog i investicionog plana. Umjesto toga, EK treba da uloži napor da ohrabri zelene investicije kojima se u regionu ne pridaje dovoljno pažnje", navodi se u pismu.

Zeleni aktivisti podsjećaju na potpisivanje Sofijske deklaracije o zelenoj agendi u novembru 2020. godine, u kojoj se region obavezao da radi na dekarbonizaciji Evrope do 2050. godine i traži napuštanje fosilnog goriva. Iako Balkan još ne zavisi u velikoj mjeri od gasa, vlade planiraju da povećaju njegovu upotrebu a "EK ih, kako navode, “aktivno podstiče u tome”.

U pismu Fon der Lajen navodi se da EK godinama promoviše Južni gasni koridor kao alternativu ruskom gasu, ali da ruska naftna kompanija Lukoil ima 20 odsto u gasnom projektu Šah Deniz.

"Alternativa za ruski gas za najveći dio Zapadnog Balkana nije azerbejdžanski gas, niti LNG ili neki drugi gas, već je to energetski efikasna ekonomija zasnovana na održivim vrstama obnovljive energije", zaključili su potpisnici pisma.

Portal Analitika