Istraživanje DIHK-a obuhvatilo je 2400 preduzeća iz svih sektora i pokazalo da svako deseto već planira preseliti proizvodnju u inostranstvo. Najpopularnija je destinacija Sjeverna Amerika, posebno Sjedinjene Države.
Privlače ih subvencije i porezne olakšice
Selidbu proizvodnje razmatra 23 posto proizvođača i dobavljača vozila. Po američkom zakonu, nove porezne olakšice za električna vozila dobijaće proizvođači koji ih montiraju ili ključni input nabavljaju u Sjevernoj Americi.
Njemačkim kompanijama koje posluju u inostranstvu istovremeno sve veće probleme izazivaju trgovinske barijere, na koje se požalilo 56 posto anketiranih kompanija, najviše od početka istraživanja prije 18 godina.
"Jasno vidimo žalostan trend u smjeru protekcionizma", rekao je Volker Treier, šef trgovine u DIHK-u.
Više od polovine kompanija muče sankcije Rusiji
Petina anketiranih kompanija žali se na diskriminaciju u propisima o inputu u zemljama u kojima posluju, poput onih u američkom zakonu o smanjenju inflacije.
Više od polovine kompanija muče sankcije koje su EU i druge zemlje uvele Rusiji i Bjelorusiji zbog ruske invazije na Ukrajinu te ruske protivsankcije.
"Naše istraživanje potvrđuje novu stvarnost s kojom se suočavamo od početka agresorskog rata (na Ukrajinu)", rekao je Treier procijenivši da će njemački realni izvoz ove godine porasti 2.5 posto, za jedan postotni bod slabije od prosjeka u prethodnih deset godina.
Komentari ()