Filmski centar Crne Gore je, na prijedlog stručnih konsultanata i na osnovu odluke Savjeta, na konkursu raspisanom za sufinansiranje podržao četiri projekta u kategorijama animiranih filmova, filmova u proizvodnji i dugometražnih dokumentarnih filmova.
Vrijednost ove podrške je 106.000 eura. Zanimljivo je da se na spisku ostvarenja koja su dobila podršku nalazi i priča o Majku Stepoviću, čija porodica je porijeklom za Risna, a bio je poznati američki advokat i guverner Aljaske, koja je zahvaljujući njemu postala 49. država SAD.
U kategoriji sufinansiranja dugometražnih dokumentarnih filmova, stručni konsultanti scenaristkinja Marija Čolpa, reditelj Mladen Ivanović i producent Veliša Popović, predložili su podršku za projekat „Stepo“, reditelja Tajlera Nila Gejtsa, producentske kompanije Gates Media Solution.
NACIONALNI INTERES
Za ostvarenje „Stepo“ izdvojeno je 30.000 eura, a kako se navodi u obrazloženju, prezentacija projekta, kvalitet dostavljene dokumentacije, jasno definisan vizuelni stil, izvodljivost projekta, te važnost po nacionalni interes Crne Gore, govore o najbolje pripremljenom projektu ovog konkursa.
“Projekat nam donosi priču o Majku Stepoviću, čovjeku koji je zaslužan za jednu od zvijezda na američkoj zastavi, koji kao takav predstavlja važan filmski lik ne samo za domaću javnost, već i za internacionalnu. Autor ima jasnu viziju da će se baviti ekspozicijskim modusom izlaganja i da će po modelu ovaj film biti biografski i istorijski. On se ograničio na prednost izgovorenoj riječi kako bi prenio perspektivu filma jedinstvenog, zajedničkog izvora, što će ovaj film učiniti lako razumljivim. Iz priložene dokumentacije se primjećuje diskontinuitet prostora i vremena, gdje se koriste razne slike, vremenska razdoblja, arhiva, kako bi se ilustrovala perspektiva, odnosno argument kojim se želi postići opravdanost Stepovog djelovanja. Sve navedeno predstavlja poligon za kvalitetnu produkciju projekta, uz potencijal za internacionalnu promociju i distribuciju”, zaključila je komisija.
Otac Majka Stepovića, Marko Stijepović iz Risna, kao rudar na Aljasci
Stručni konsultanti, producentkinja Jelena Mišeljić, scenaristkinja Maja Todorović i reditelj Dušan Kasalica, u kategoriji sufinansiranja filmova u proizvodnji (work in progress) predložili su podršku za dugometražni igrani film „Planeta 7693“, reditelja Gojka Berkuljana, producentske kompanije Giggling Goat Production i kratkometražni dokumentarni film „Ovo nije Kika“, rediteljke Tamare Pavićević, producentske kompanije KA Production.
Za Berkuljanov film opredijeljeno je 50.000 eura, a kako je komisija navela u obrazloženju, riječ je o filmu koji na suptilan i stilski autentičan način tretira odrastanje, ali i cjelokupan žanr „coming of age“ filma.
“U priloženom materijalu se uočava originalnost u pristupu temi, kao i prepoznatljiv autorski izraz. „Planeta 7693“ ima, u odnosu na kvalitet prve montaže, kao i jasno definisano učešće koproducenata i partnera, izražen potencijal za međunarodnu vidljivost i komercijalni uspjeh”, navedeno je u obrazloženju.
„Ovo nije Kika“, za koji je izdvojeno 6.000 eura, je kratkometražni portretni dokumentarac koji se bavi podgoričkim bodibilderom.
“Posebno ističemo promišljanje rediteljskog pristupa temi odnosa maskuliniteta i slike o tijelu, koju i te kako dotiče ovaj film. Iako je riječ o „lokalnom heroju“, rediteljka izražava namjeru da kontekstualizuje svoju temu u propitivanju tradicionalne podjele rodnih uloga i reprezentacije tijela, što veoma lako dopire do šire publike“, navedeno je u obrazloženju.
STEREOTIPI
Stručni konsultanti rediteljka Ana Nedeljković, scenarista Balša Poček i animator i reditelj Daniel Šuljić, u kategoriji sufinansiranja animiranih filmova predložili su podršku za projekat „Sine!“, u korežiji Gorana Ivanovića i Nine Đukanović, producentske kompanije Giggling Goat Production.
Projekat „Sine!“, za koji je opredijeljeno 20.000 eura je, prema mišljenju komisije, dobro napisan i ubjedljiv scenario koji obrađuje značajnu temu rodnih stereotipa i odnosa prema ženskoj djeci u izrazito patrijahalnim sredinama.
“Projekat je motivisan činjenicom da se zbog prakse selektivnih abortusa Crna Gora nalazi u vrhu liste zemalja sa najvećim disbalansom među novorođenčadima muškog i ženskog pola. Način na koji su autori filma pristupili ovoj temi koristeći jezik animacije i konkretne izreke iz govornog jezika doprinosi snazi filma i ukazuje na inovativnost u obradi teme”, navodi se u obrazloženju.
Od rudarstva do politike i advokature
Otac Majka Stepovića (Stijepovića) bio je emigrant iz Risna Marko Stijepović, koji je postao jedan od najuspješnijih rudana tokom zlatne groznice na Aljasci. Kako piše portal RTS, Marko je u Ameriku stigao sa 18 godina. Iz rodnog Risna, u kojem je rođen 1874. godine, Marko Stijepović zaputio se na dalek put tako što se ušunjao na jedan od brodova koji su prolazili kroz luku i kao slijepi putnik stigao do njujorškog ostrva Staten Ajland.
Poslije toga se nastanio u Kaliforniji, ali je zov zlatne groznice na Aljasci bio prejak. U Klondajk se preselio 1897, a prvih godina se bavio trgovinom i opremanjem drugih rudara. Godine 1919. oženio se Olgom Bartu, Hrvaticom iz Portlanda u Oregonu, sa kojom je dobio sina Marka, koji će kasnije postati poznati Majk Stepović Drugi. Majk je pravo završio na Univerzitetu Notr Dam, a studije umjetnosti na Univerzitetu Ferbanks u državi Vašington. Poslije Drugog svjetskog rata nastavio je sa pravničkom karijerom i postao gradski tužilac, a pokrenuo je i privatnu advokatsku kancelariju. Odigrao je jednu od ključnih uloga u lobiranju da Aljaska dobije status države. Umro je 2014. u 95. godini života, od povrede glave nakon pada.