Društvo

Navode da je predsjednik Savjeta te kuće plagirao doktorsku disertaciju

Formiran predmet po prijavi dijela zaposlenih RTCG: Sada ODT istražuje rad Drljevića

Podnosioci prijave smatraju da je došlo do krivičnog djela protiv intelektualne svojine, tj. povrede moralnih prava autora i interpretatora iz člana 233 KZCG, tj. tačke 2 koja podrazumijeva da „ko pod svojim imenom u cjelini ili djelimično objavi tuđe autorsko djelo na osnovu čega bude biran u naučno ili nastavno-naučno zvanje, kazniće se novčanom kaznom ili kaznom do četiri godine zatvora“

Drljević (lijevo) Foto: Portal ETV
Drljević (lijevo)
PobjedaIzvor

Dio zaposlenih u Radio-televiziji Crne Gore podnio je krivičnu prijavu protiv Veselina Drljevića, predsjednika Savjeta te medijske kuće, jer je, kako se navodi u prijavi, u doktorskom radu prepisao 36 strana Master plana crnogorskog turizma koji je objavilo Ministarstvo turizma Crne Gore 2008. godine. 

Iz Osnovnog državnog tužilaštva Pobjedi su kazali da je formiran predmet i da se nalazi u postupku izviđaja.

Na pitanje da li je ranije podnošena prijava ovim povodom, te kada i ko je podnio iz ODT-a nijesu odgovorili.

„Radi zaštite interesa postupka, za sada nije moguće saopštiti više detalja“, piše u dijelu odgovora.

Zaposleni Javnog servisa podnijeli krivičnu prijavu protiv Veselina Drljevića: Optužili ga da je plagirao doktorski rad
11
Zaposleni Javnog servisa podnijeli krivičnu prijavu protiv…
17.02.2025 11:22


Prijavu su, na osnovu člana 255, stav 1 Zakona o krivičnom postupku (svako treba da prijavi krivično djelo za koje se goni po službenoj dužnosti, a), podnijeli Srđan Čović, Snežana Rakonjac, Tanja Šuković, Mladen Vukčević, Vesna Banović, Slaven Knezović, Časlav Vujotić, Vesna Terić, Nataša Baranin i Žarko Božović. Istakli su da to čine kao građani i dugogodišnji profesionalci iz RTCG, cijeneći da postoji osnov sumnje za kršenje zakona.

Smatraju da je došlo do krivičnog djela protiv intelektualne svojine, tj. povrede moralnih prava autora i interpretatora iz člana 233 KZCG, tj. tačke 2, koja podrazumijeva da „ko pod svojim imenom u cjelini ili djelimično objavi tuđe autorsko djelo na osnovu čega bude biran u naučno ili nastavno-naučno zvanje, kazniće se novčanom kaznom ili kaznom do četiri godine zatvora“.

- Veselin Drljević se crnogorskoj javnosti predstavlja kao doktor i docent. Prostim uvidom u doktorat „Perspektive razvoja sportskog turizma u Crnoj Gori“, koji je branio na Alfa univerzitetu u Beogradu, vidi se da je prepisao 36 strana Master plana crnogorskog turizma, koji je objavilo Ministarstvo turizma Crne Gore 2008. godine.

U „doktoratu“ od 103. do 138. strane u cjelosti je prenesen tekst od 33. do 64. strane Master plana crnogorskog turizma, s tim što su paragrafi izmijenjeni tako što su „oduzeli“ rečenicu prethodnog ili je „predali narednom“ pa djeluju isjeckano – pišu podnosioci u prijavi.

Loš primjer 

Ističu da je ovo loš primjer u naučno-obrazovnom sistemu koji pokazuje da se do zvanja i titula dolazi kroz „najblaže rečeno beslovesne procese, jer onda vrijednosti, vrline i ekspertiza gube na smislu i značaju“.

„Ovom slučaju se mora dodati posebna pažnja jer je upravo sa najvišim akademskim zvanjem Veselin Drljević predstavio sebe Administrativnom odboru Skupštine Crne Gore koji ga je birao za člana, a potom predsjednika Savjeta RTCG. O njegovim predsjedničkim aktivnostima ovih dana svjedoči zgrožena javnost povodom, nažalost, dva nelegalna izbora Borisa Raonića (sudski konstatovano) za generalnog direktora institucije sa preko 750 zapošljenih, a sumnjamo i mnogo više, i 20 miliona eura budžeta (koji obezbjeđuju crnogorski građani). I povodom posljednjeg, trećeg izbora, podliježu sumnji i uskoro sudskom preispitivanju“, piše u prijavi.

Podnosioci podsjećaju da su se već obraćali Etičkom odboru Univerziteta Crne Gore, ali da oni nijesu reagovali na njihove apele.

„Izgleda da postoji velika korelacija između akademske neetičnosti i nečestitosti i lošeg i nezakonitog dobijanja javnih funkcija. Složićemo se da je to pogubno za društvo, institucije i državu, Crnu Goru“, navedeno je u prijavi Osnovnom državnom tužilaštvu.

Anonimna prijava

Krajem aprila 2021. godine, Pobjedi je dostavljena anonimna prijava u kojoj se dr Veselin Drljević, tada kandidat za člana Savjeta RTCG, optužuje da je plagirao doktorsku disertaciju koju je 2018. odbranio na Alfa BK univerzitetu u Beogradu, ali je on te navode odbacio.

„Zatečen sam za tako nešto. Saglasan sam za svaku provjeru tog mog doktorskog rada“, kazao je tada za Pobjedu Drljević, dodajući da imaju institucije koje mogu da provjere njegov rad.

Istakao je da nije plagirao doktorsku disertaciju.

„Pretpostavljam da niko neće namjerno napraviti takve greške. Nijesam ni ja“, rekao je tada on.

Na sajtu Alfa BK univerziteta u Beogradu nalazi se dokumentacija o Drljevićevom radu. U izvještaju komisije pred kojom je branio rad navodi se da doktorska disertacija „Perspektiva razvoja sportskog turizma u Crnoj Gori“ ima 10 poglavlja, sa sažetkom na srpskom i engleskom jeziku, uvodom, literaturom i biografijom kandidata, odnosno 269 strana (od uvoda). U radu se nalazi i 30 slika i 41 tabela. U literaturi je navedeno 195 bibliografskih jedinica koje su se koristile tokom izrade disertacije. Između ostalog, u dva navrata se navodi da je koristio podatke Ministarstva održivog razvoja i turizma koje je preuzeo sa sajta MANS-a, ali ulaskom na te linkove od juče nema sličnih tekstova. Prema prijavi se može zaključiti da je Drljević naveo u literaturi da je koristio podatke tog ministarstva, ali da u radu nije naveo da ih je citirao. Treba napomenuti da su linkovi koji su navedeni u literaturi Drljevića korišćeni prije 10 godina, te da to može biti razlog što sada ne postoje.

U anonimnoj prijavi koju je Pobjeda dobila 2021. godine navedeno je da su u disertaciji veći djelovi sadržaja iz tog rada bez citiranja do slova prepisani iz dokumenta crnogorskog ministarstva turizma i zaštite životne sredine, iz perioda 2008. godine. Tim resorom tada je rukovodio ministar Predrag Nenezić, a riječ je o dokumentu - Politika i strategija razvoja turizma Crne Gore do 2020. godine.

Strategija na stranicama od 20. do 56. sadrži istovjetan sadržaj kao što je u doktorskoj disertaciji na stranicama od 94. do 108, te od 110. do 138. Strategija ukupno ima 93 stranice, a doktorska disertacija Drljevića 269.

Problematika Drljevićeve disertacije je u nadležnosti Etičkog komiteta Univerziteta Crne Gore, koji je formiran tek 2019. godine. Njegov zadatak je da odlučuje i po prijedlogu za utvrđivanje kršenja akademskog integriteta i to za one građane Crne Gore čiji je rad objavljen, odnosno kvalifikacija stečena van naše države.

Povratno dejstvo...

U septembru prošle godine, dio zaposlenih u RTCG je podnio prijedlog za pokretanje postupka Etičkom odboru Univerziteta Crne Gore.

Predsjednik Etičkog odbora Univerziteta Crne Gore Božidar Popović je odgovorio na dopis objašnjavajući da je za to nadležan - Etički komitet.

„Članom 62 stav 1 Zakona o upravnom postupku predviđeno je da kad javno-pravni organ primi podnesak za koji nije nadležan, dostaviće taj podnesak bez odlaganja nadležnom javno-pravnom organu, odnosno sudu i o tome obavijestiti stranku“, napisao je Popović u odgovoru podnosiocima prijedloga.

Etički komitet se nije oglašavao ovim povodom, ali su se bavili Drljevićevom disertacijom 2022. godine na osnovu anonimne prijave. Tada su odbili taj anonimni prijedlog za utvrđivanje kršenja akademskog integriteta protiv Veselina Drljevića, koji je u to vrijeme bio saradnik u nastavi na UCG.

U odluci od 25. marta 2022. godine je navedeno da se pokretanje postupka provjere autentičnosti doktorske disertacije „Perspektive razvoja sportskog turizma u Crnoj Gori“, odbranjene na Alfa BK univerzitetu u Beogradu 2018. godine, Veselina Drljevića, saradnika u nastavi na Univerzitetu Crne Gore, odbija jer zakon i drugi propis ne može imati povratno dejstvo.

Slovo zakona 

Prema odredbama člana 28 Zakona o akademskom integritetu, postupak utvrđivanja akademskog integriteta koji je započet do dana stupanja na snagu ovog zakona završiće se po propisima po kojima je započet.

Precizirano je tada da Etički komitet neće pokrenuti niti voditi postupak utvrđivanja kršenja akademskog integriteta protiv Veselina Drljevića, saradnika u nastavi na Univerzitetu Crne Gore, jer nema zakonskog osnova za njegovo pokretanje.

„Imajući u vidu da je nastali odnos povodom prijedloga za utvrđivanje kršenja akademskog integriteta Veselina Drljevića nastao 2018. godine, a da prelaznim i završnim odredbama Zakona o akademskom integritetu nije propisano povratno dejstvo ovog zakona, smatramo da se ovaj zakon ne može primijeniti na odnose koji su nastali prije 27. marta 2019. godine, jer se ovaj zakon može primijeniti samo na odnose koji su nastali nakon stupanja na snagu istog“, piše u tom obrazloženju Etičkog komiteta.

Drljević je 1992. godine diplomirao na Filozofskom fakultetu u Nikšiću, Odsjek za istoriju i geografiju. Magistarske studije na temu „Finansiranje fudbalskih klubova u Crnoj Gori“ odbranio je 2012. godine na Ekonomskom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Odlukom Nastavno-naučnog vijeća Visoke škole modernog biznisa iz Beograda biran je u zvanje docenta za naučnu oblast Menadžment i marketing.

Kao profesor istorije radio je u srednjim školama u Podgorici, a od 1998. godine na mjestu urednika sporta u dnevniku Dan. U školskoj 2018/19. radio je i kao predavač na predmetima Liderstvo u turizmu i Liderstvo u ugostiteljstvu na UCG.

Portal Analitika