Povodom najavljene mogućnosti da Vlada Crne Gore od 01. decembra uvede obavezu posjedovanja nacionalne Kovidpotvrde za zaposlene u javnoj upravi, odnosno mogućnosti da se zaposlenima u zdravstvu, prosvjeti, vojsci i policiji onemogući dolazak na posao bez kovid potvrde, Izvršni odbor Sindikata državnih službenika i namještenika Crne Gore, protivi se toj odluci.
“Svjesni ozbiljnosti situacije, broja oboljelih i preminulih, ne osporavajući pritom značaj imunizacije i činjinice da je Vlada Crne Gore obezbijedila dovoljne količine vakcina protiv koronavirusa, ovim ukazujemo na neophodnost kreiranja mjera koje moraju biti srazmjerne rezultatima koji se žele postići u zaštiti građana od širenja koronavirusa”, kazala je predsjednica Sindikata državnih službenika i namještenika Crne Gore, Tamara Goliš
Uvođenjem obavezne imunizacije za zaposlene u javnoj upravi, kako kaže Goliš,na najdirektini način bi se uskratilo njihovo osnovno pravo na slobodu odlučivanja, pravo na slobodan izbor i ukonačnom njihovo ustavno pravo na rad.
“Stoga bi, uvođenje obavezne imunizacije za zaposlene u javnom sektoru značilo prisilu na vakcinaciju prijetnjama, zastrašivanjem,dehumanizacijom i postupnim oduzimanjem ljudskih i građanskih prava.
Vakcinacija mora ostati istinski dobrovoljna, ostavljena na izbor svakoj osobi. Zaposleni i građani imaju pravo izabrati hoće li se vakcinisati ili ne”, poručila je Goliš.
Ovo, dodaje, nije pitanje za ili protiv vakcinacije, ovo je pitanje prava na izbor.
“Odluka koju svaki pojedinac mora donijeti ne smije biti rezultat uslovljavanja pravom na rad i kretanje, već odluku treba biti zasnovana na naučno potvrđenim i jasnim preporukama medicine. Dio građana koji je vakcinisan, strahuje i prigovara, na neki način, zbog onih koji to ne žele uraditi. Smatraju da su ugroženi na radnom mjestu. Na drugoj strani su oni koji se boje nedovoljno istražene vakcine, nuspojava. Osim toga, ima ljudi koji se ne smeju vakcinisatii, iz nekih drugih razloga, bolesti i sl. Zaposleni osim strahova vezanih za očuvanje zdravlja imaju i strah od otkaza. Moraju se uvažiti mišljenja svih skupina, te srazmjernim mjerama, na naučnim osnovama, sačuvatii zdravlje ljudi”, kaže Goliš.
Prije bilo kog proširenja primjene mjera, kako kaže Goliš, neophodno je dobro proučiti i upoznati sisteme na koje se ta proširenja odnose, obaviti konsultacije sa onima koji organiziraju poslove u tim sistemima i ostaviti razuman rok za početak primjene.
“U suprotnom možemo, ostati bez dovoljno službenika da obrade zahtjeve građana, vatrogasaca da gase požar, policajaca da nas štite, nastavnika da uče našu djecu. Ne miješajući se i ne zalazeći u opredjeljenje naših članova i svih zaposlenih u javnoj upravi po pitanjima mjera i vakcinacije, nastavićemo da pružamo pravnu pomoć svima kojima je povređeno bilo koje pravo iz radnog odnosa”, poručuje Goliš.
SDSNCG će, ističe,nastaviti pažljivo da prati uticaj svih odluka koje se odnose na radne odnose i aktivno će djelovati na zaštiti radničkih prava njihovih članova ali ih i podsticati na odgovoran pristup vrlo ozbiljnoj krizi u kojoj se svi trenutno nalazimo.
“Preduzećemo sve što je u našoj moći kako bi se sačuvalo zadravlje zaposlenih, njihovi prihodi i radna mjesta”, zaključuje Goliš.
Komentari (0)
Želite da podijelite Vaše mišljenje sa čitaocima? Napišite komentar i započnite diskusiju.