Jedna od najmanje istraženih crnogorskih planina, Prokletije, krije ljepote koje će bez daha ostaviti i najizbirljivije posjetioce. Prilično misteriozna, strmih vrhova, nestvarne ljpote, sa zelenim dolinama i modro-zelenim jezerima, ova planina posjeduje prave dragulje netaknute prirode.
Svaki kutak Prokletija skriva po neki biser koji mami da se upozna.
“Balkanski alpi” okitili su se i planinskim vijencem cvjetnog imena – Karanfili. Priroda tog planinskog masiva nije ni nježna, ni meka kao cvijet, jer iza cvijetnog imena stoje snažni, sivi, gordi vrhovi…
Karanfili
Ovaj planinski vijenac prirodna je granica između dvije predivne doline - Ropojane i Grebaje. U srcu Ropojane krije se još jedan dragulj čiju ljepotu posjetioci mogu vidjeti samo ako dođu u pravo vrijeme – periodično Ropojansko jezero.
Boban Redžepagić
Rijetko gdje priroda kao na Prokletijama pokazuje čovjeku svoju nadmoć. Strmi, gorostasni vrhovi, uzdignuti visoko do “pod oblake”, na više od 2.000 metara nadmorske visine prkosno ljepotu čuvaju samo za iskusne i iskrene ljubitelje prirode.
Izrazito težak teren možda je baš zato očuvao divljinu i ljepotu ovog kraja.
Krošnjin prolaz
“Karanfili su jedan od najdominantnijih masiva Prokletija i ima više vrhova. Ključna su tri: Sjeverni Vrh/Maja Bals 2.460 m, Veliki Vrh/Maja Gur e Zjarmit 2.490i Južni Vrh/Maja e Keq 2.441 m. Takođe, dio širokog masiva Karanfila je Karanfil Ljuljaševica 2.290 m, sa ograncima Podgoje 2.029 m i Vezirova Brada 1.781 m”, priča za Portal Analitika savjetnik za odnose sa javnošću u NP Prokletije i dobar poznavalac ovog kraja Boban Redžepagić.
Vječna zima u srcu planine
Karanfile, kako dodaje, mnogo toga čini posebnim, jedinstvenim, a potrebne su brojne studije da bi se, kaže, Karanfili sa svim specifičnostima opisali do kraja. Ovaj planinski vijenac pripada planini čije ljepote još uvijek nijesu dovoljno istražene.
“Izdvojiću jednu zanimljivost, koja je zapravo pravo bogatstvo masiva Karanfila, a koja je još uvijek nedovoljno poznata dijelu javnosti. Ispod karanfilskog Velikog Vrha (alb. Maja Gur e Zjarmit) nalazi se najniži stalni snježnik na Balkanu. To je snijeg koji se nikada ne topi. On je smješten u Donjem ili Velikom kotlu, na 1.620 metara nadmorske visine, ističe sagovornik Analitike.
Donji Veliki Kotao u njedrima Karanfila, u pozadini stijena Koplje
A lednik je, kaže, samo jedan “kec u rukavu” ovog planinskog vijenca. Iznad Donjeg Kotla, objašnjava Redžepagić, uzdiže se grandiozna stijena Koplje, koja važi za najtežu alpinističku stijenu na Balkanu i visine je oko 700 metara.
“Na Karanfilima se nalazi najduži alpinistički smjer u Crnoj Gori, dug preko 1.300 metara. Počinje iz doline Ropojana, malo iznad Ropojanskog jezera na oko 1.230 mnv i ide sve do najvišeg vrha Karanfila Maja Gur e Zjarmit/Veliki vrh 2.490”, nabraja Redžepagić dragulje ovog planinskog masiva.
Samo za iskusne planinare
Iako ima markirane staze, pohodi na vrhove Prokletija pravi su izazov. Da bi posjetioci obišli ove gorostase, ipak, osim želje, moraju biti i u dobroj fizičkoj formi. Ovaj planinski vijenac, sa strmim usponima nije adekvatan za početnike, pa svoju divlju ljepotu krije za iskusnije planinare.
“Uspon na vrhove Karanfila je ozbiljno planinarenje u kondicionom ali i tehničkom pogledu. Početna tačka za većinu vrhova je dolina Grebaje. Jedan od najpopularnijih uspona jeste uspon na vrh Maja Bals 2.460 m, poznat kao Sjeverni vrh Karanfila, do kojeg je staza markirana. To je i jedan od najljepših visokogorskih uspona u Crnoj Gori”, ističe Redžepagić.
Pogled sa vrha Maja Bals, Sjevernog vrha Karanfila
Na putu prema tom vrhu, objašnjava naš sagovornik, prolazi se kroz atraktivan uski prevoj zvani Krošnjin prolaz, kroz koji se na drugu stranu grebena stupa kao u drugi svijet. Taj prevoj je i prirodan prolaz između dolina Grebaje Ropojane.
Karanfili, kako kaže sagovornik Portala Analitika, još nijesu dovoljno istraženi u dijelu bogatstva flore i faune.
“Prokletije u globalu predstavljaju riznicu ljepote flore i faune. Prisutna je arkto-alpijska flora, ili nekadašnja lednička, koja se može naći samo u staništima na specifičnoj nadmorskoj visini. Poznato je da su Karanfili uz Grebajski zastan mali rezervat za divokoze”, objašnjava Redžepagić.
Ropojana u vrhu spiska ljepota ovog kraja
Dolina Ropojana nalazi se na sjevernoj strani Prokletija. Skrivena u podnožju Karanfila, magična u svako doba godine, zelena ili prekrivena snijegom, plijeni ljepotom.
“To je magična lednička dolina kroz koju je sve do početka 20. vijeka prolazio važan karavanski drum od Skadra ka Peći. Hodajući dolinom Ropojane, posjetilac ostaje bez daha pri pogledu na nevjerovatne vertikalne nazubljene zidove Prokletija”, kaže Redžepagić.
Na kraju doline Ropojane, nalazi se Ropojansko jezero koje tokom ljeta presuši.
Ropojansko jezero u dolini Ropojane
“Nadmorska visina doline gdje se formira Ropojansko jezero iznosi 1.238 mnv. Iznad jezera se uzdižu litice masiva Karanfila sa jedne i Šćokišta i Maja Bojsa sa druge strane. Jezero se upravo puni vodom od istopljenih lavina sa Karanfila i Maja Šćokišta”, objašnjava Redžepagić.
Pretpostavlja se da iz jezera kroz podzemne pukotine dobija vodu poznato vrelo Oko Skakavice.
“To je jedno od najvećih i najatraktivnijih vrela na prostoru Prokletija prečnika 25 m, maksimalne dubine 12,5m i maksimalne izdašnosti 10m3/s”, kaže naš sagovornik.
U dolini Ropojane nalazi se katun Zastan, polazna tačka za mnoge planinarske uspone, a odatle kreće i staza za najveći vrh Prokletija Maja Jezerce (2.694 m).
“Dolina Ropojana spada u vrh spiska ljepota u ovom regionu, te je oblast kroz koju bi svaki ljubitelj prirode bar jednom u životu trebao proći”, poručuje Redžepagić.