Kultura

Deveta festivalska noć

„Here, kitty kitty“ na FIAT-u: Samodestruktivni lov za adrenalinom i dopaminom

Plesna partitura je veoma snažna, obiluje senzualnošću i prirodnošću. Ostatak predstave nije tako uspješan. Likovi su nejasni i nerazrađeni

„Here, kitty kitty“ na FIAT-u: Samodestruktivni lov za adrenalinom i dopaminom Foto: FIAT/Duško Miljanić
Sergej Pavlović
Sergej PavlovićAutor
Portal AnalitikaIzvor

Here, kitty kitty! je plesna predstava rađena po motivima Mačke na usijanom limenom krovu Tenesi Vilijamsa, čiju režiju i koreografiju potpisuje Filip Petkovski. 

Scenografiju potpisuju Dardan Žegrova i Filip Petkovski, kostimografiju Antonija Guginska Jordanoska i Gordana Božinovska, scenski pokret Stefani Šarpmit, Dizajn svijetla Milčo Aleksandrov, muzikuMoric Verner, fitigrafiju i video Marko Marjanović, a produkciju Filip Petkovski, Moric Verner, Dardan Žegrova i Stefani Šaršmit. Igraju Ana Jovanovska, Vedran Češarek, Ilin Jovanovski, Vasil Zafirčev, Keti Boriskova, Filip Hristovski i Sandra Tančeva.

U predstavi, suočeni smo sa porodicom Polit, koja nastoji da svoju unutrašnju neispunjenost nadomjesti afirmisanjem statusa, kao i brzim (ali i kratkotrajnim) zadovoljstvom. Zasjednuti za bogatom trpezom, odjenuti u kostime koji kombinuju elemente svečane gala večeri i BDSM estetike, ovaj konflikt se ogleda u smjenjivanju scena koje obiluju energičnom koreografijom i dijaloških scena obilježenih umorom i međusobnom netrpeljivoću.

Plesna partitura predstave je veoma snažna, obiluje senzualnošću i prirodnošću, potpomognuta od strane vrsnog izbora muzike, kao i vješte upotrebe svijetla, savršeno oslikavajući ljude koji se samodestruktivno bacaju u lov za adrenalinom i dopaminom. To je proces koji se, ipak, na momente sigurno čini vrijednim zavisti, privlačnijim i uzbudljivjim nego život koji većina nas vodi.

Međutim, ostatak predstave nije tako uspješan. Likovi su nejasni i nerazrađeni, njihovi odnosi i dinamike nedefinisani. 

Takva neuravnoteženost elemenata dovodi do toga da i kvalitetni djelovi predstave gube na svojoj moći, jer se dobija utisak prejako akcentovane estetike iza koje stoji zapostavljena srž bez ozbiljnog suočavanja sa izvornim materijalom ili aktuelnim problemima.

Portal Analitika