Na kraju smo perspektivu okrenuli naglavačke s YOLO – jednom se živi i JOMO – radost propuštanja, i evo nas u 2022, u kojoj će glavna skraćenica najverovatnije glasiti HOGO, što bi u slobodnom prevodu značilo nije mi do izlazaka. Ovaj trend mogli bismo povezati sa čuvenim pitanjem – Izlaziš večeras, i odgovorom – Ne, a ispostavlja se da je potreba za ostankom kod kuće u prvoj fazi pandemije pustila svoje korijene.
HOGO je, kažu stručnjaci, zgusnut u tom osjećaju gnjavaže zbog organizovanja izlazaka, svojevrsne iscrpljenosti koja dovodi do otkazivanja planova i zaokreta ka kućnom druženju sa prijateljima. Dakle, ne, to nije stvarno odbijanje ljudi, već otpor prema okupljanju.
Zasigurno nije potrebno proučavati riječi umnih ljudi kako bismo zaključili da je pandemija promijenila ne samo navike nego i naš način doživljaja sebe u svijetu. Ovaj akronim, inače vrlo ukorijenjen u američkoj kulturi, zapravo nam šalje poruku da postoje stilovi i načini življenja koji odražavaju određeno razdoblje.
Posljednji u nizu HOGO je i način da se odbranite od otkazanih planova, preskočenih događaja, sastanaka na koje nikada nismo otišli zbog više sile. Da li ćemo reći ne izlasku u okviru reakcije na ovu društvenu frustraciju koja nas je sve preplavila u posljednje dvije godine? Moguće je, kažu stručnjaci koji objašnjavaju kako smo se mijenjali i mijenjamo u ovom razdoblju pandemije.
Kućni zidovi zamijenili su kancelariju, restoran, igraonicu i bar, ali šta je loše u tome da uživamo u njima, makar i nakratko, možda s nekim prijateljima koji dolaze i odlaze i skrivaju se u našem gnijezdu? Doći će vrijeme kada ćemo odbaciti džemper, XL šolju punu kafe, isključiti Netfliks i slične platforme i vratiti se uživanju u životu napolju. Tada će nastati nova skraćenica, kako trend nalaže, za definisanje ove faze ponovnog rođenja. Ali, još nije trenutak…
Komentari (0)
Želite da podijelite Vaše mišljenje sa čitaocima? Napišite komentar i započnite diskusiju.