„Pretpostavljamo da se leš delfina nalazio na nekoj stijeni i da ga je jako jugo izbacilo na plažu. Moguće da je uginuo zbog virusa, jer su istraživači iz „Plavog svijeta“ iz Hrvatske, mišljenja da delfine u Jadranu moguće da napada virus, ali mogao se razboljeti i od neke druge bolesti. Kao i ostale stanovnike mora i njih napadaju razne bolesti, a životni vijek im je oko pedeset godina, objašnjava direktor Instituta za biologiju mora.
U Jadranu živi više vrsta delfina, a najčešći je prugasti delfin, koji je i pronađen na plaži Plavi horizonti. Prema rezultatima istraživanja iz 2010. godine u Jadranu je prebrojano oko 1200 delfina, od čega je najveći broj jata pronađen na južnom dijelu Jadrana. Inače, delfini žive daleko od obale, gdje se mogu pronaći i mnoge vrste kornjača i kitova, od kojih je najčešći takozvani kit grbavac, kaže Joksimović.
Prugasti delfin je vrsta zaštićena međunarodnim sporazumima i propisima o očuvanju migracionih vrsta. Mislilo se da oni u Jadranu stradaju zbog istraživanja i eksplozija koje se tim povodom događaju u moru, ali je procijenjeno da ipak to nije uzrok, jer delfini žive bliže površini. Naravno, nelegalni izlov ribe dinamitom može biti poguban za delfine, ali u konkretnom slučaju smo pregledom utvrdili da to nije uzrok, kaže Joksimović.
foto: radiotivat.com
Komentari (0)
Želite da podijelite Vaše mišljenje sa čitaocima? Napišite komentar i započnite diskusiju.