
„Projekat 'Držimo te za ruku' koji ženama omogućava besplatne eho preglede dojki realizuje se već tri sedmice, a rezultati su nadmašili očekivanja. Za manje od mjesec pregledano je 250 žena”, kazala je za Portal Analitika organizatorka projekta Milena Đergović.
Kako je istakla, najveći broj pregledanih i prijavljenih žena ima od 35 do 40 godina, dok je 25 odsto njih prvi put otišlo ili se prijavilo za pregled.
"Idemo tempom do 20 pregleda dnevno, a bili smo i u situaciji da se tokom prve dvije sedmice, kada je pregledano 198 žena, čak pet njih nije pojavilo, čime su, žargonski rečeno, ti termini bačeni. Ovo je i jedinstvena prilika da apelujemo na žene koje nisu u situaciji da dođu na zakazani pregled, ili da nas obavijeste na vrijeme ako ne mogu kako bismo taj termin ustupili nekoj od brojnih žena sa liste čekanja”, poručuje Đergović.
Pet žena dobilo i besplatne usluge mamografije
Dodaje da je, zbog potencijalnog rizika koji je pokazala slika na eho pregledu, tokom prve dvije sedmice akcije pet žena dobilo besplatne usluge mamografije u poliklinici Filipović, od kojih je kod dvije uočen konkretan rizik od obolijevanja od kancera dojke.
"Kod jedne su krajnji rezultati pokazali da je riječ o benignom tumoru, dok je druga pacijentkinja po sopstvenoj želji otputovala u Beograd, gdje će se podvrgnuti daljim ispitivanjima”, kazala je Đergović.
Prema njenim riječima, ova akcija je specifična na više načina, a posebno izdvaja njeno trajanje od 90 dana, navodeći primjere iz regiona i svijeta gdje se ovakvi projekti najčešće realizuju samo tokom oktobra.
„Sljedeća važna stavka je da svaka pacijentkinja kod koje se uoči bilo kakav potencijalni problem, dobija gratis usluge u poliklinici Filipović, od mamografije, magneta, pa eventualno do biopsije i psihološke pomoći. To omogućava da se u samo nekoliko dana dobije prava slika zdravstvenog stanja za šta se inače čeka po nekoliko nedjelja”, ističe Đergović.
Kaže i da, kada je pripremala kampanju, nije očekivala da će imati veliki odziv. Vjerovala je da će se javiti 200 do 300 žena i da će morati na razne načine da ih animira da dođu na pregled.
“Međutim, desilo se to da smo pustili zvanični vizual na društvene mreže dva dana pred početak akcije i da se do tog ponedjeljka već prijavilo 500 žena. Preostalih 500 javilo se u roku od još 2-3 dana, pa smo svi koji smo uključeni u realizaciju ostali u šoku i nevjerici. Na čekanju je još skoro 1.000, a mi se dovijamo na razne načine da jednu po jednu ženu sa liste čekanja ubacimo u neki termin”, navodi Đergović.
Korak naprijed u svijesti o važnosti prevencije
Na pitanje koliko je važna svijest o preventivnim pregledima, s obzirom na to da se čekaju i do nekoliko mjeseci, Đergović smatra da su ovom kampanjom napravili korak naprijed.
“Do skoro sam mislila da nismo svjesni kao društvo šta znači prevencija, ali poslije ovakvog iskustva sa kampanjom i svega što sam čula da se lančano pokrenulo nakon aktiviranja moje akcije, gdje su brojne kompanije, koje nikada nisu radnicama poklanjale ništa slično odlučile da obezbijede preglede dojki, pa silne žene koje su mi se javile i rekle da su zbog moje priče otišle na pregled… Mislim da smo otišli korak naprijed”, ističe ona.
Briga o sebi je, naglašava, prijeko potrebna, ali prvenstveno ona iznutra. I to, kaže, nije tek puka fraza.
“Pregled dojki košta kao jeftinija usluga profesionalnog šminkanja, kao trajni lak na rukama i nogama, kao tri do četiri feniranja, kao tura prosječnog pića u gradu… Samo žene koje su na rubu egzistencije mogu da imaju izgovor višemjesečnog čekanja na termin. Vjerujte mi, kada neko odluči da brine o sebi, nađe način. A ja već kucam na razna vrata i pokušavam da nađem način da se stvore uslovi za produžetak kampanje. Neću stati dok se u društvu ne stekne navika za kontrolnim pregledima”, poručuje Đergović.
Treba stisnuti petlju i pregurati sve što je na putu
Naša sagovornica je krajem marta operacijom uklonila kancer, a trenutno je na hormonskoj terapiji.
„Terapija traje od pet do sedam godina i mogu reći da sam i ja na samom početku liječenja. U stvari, ovo nije baš liječenje nego prevencija, jer sam uklonila kancer, pa uzimam hormone da bi se neutralisali uslovi za eventualno pojavljivanje nove bolesti”, pojašnjava ona.
Onima koji su na početku liječenja poručuje da “nema mnogo razmišljanja, niti prevrtanja po glavi „šta ako“. Treba, kaže, slušati šta doktori predlažu i stisnuti petlju da se pregura sve što je na putu.
“Jer, život je zaista vrijedan toga. Mene rad spašava. Svakodnevne brojne obaveze čine da se osjećam svrsishodno, a tu je i realno postavljanje prioriteta, koje više ne podrazumijeva trošenje energije na sve i svakoga. Samo hrabro i samo naprijed”, poručila je Đergović.
Organizator projekta “Držimo te za ruku” je MIKA PROART, generalni pokrovitelj Glavni grad, a Investiciono razvojni fond generalni sponzor.