Parkinsonova bolest je, nakon Alchajmerove, drugo najčešće neurološko oboljenje – pogađa milione ljudi širom svijeta i značajno utiče na njihov život, kaže doktorica Jovana Knežević. Iako medicina bilježi napredak, uzrok bolesti i dalje nije potpuno jasan, a terapija se uglavnom svodi na ublažavanje simptoma.
“To je bolest starijih osoba. Smatra se da je tipična manifestacija od 55 do 70. Ako se javi prije 55-te godine onda govorimo o takozvanom ranom početku Parkinsonove bolesti. Imamo i još mlađe manifestacije, ali to nas uvijek vuče da pomislimo da se radi o genetski prouzrokovanom poremećaju jer je to tipično za ovu bolest u čijoj se osnovi nalazi neka genetska mutacija“, kazala je Knežević.
Crna Gora nema zvanični registar pacijenata. Međutim, na osnovu podataka iz regiona i svijeta, procjenjuje se da od nje boluje približno svaka stota osoba starija od 60 godina, a češće pogađa muškarce nego žene, pojašnjava Knežević.
“Ako treba da vam kažem preciznije na sto hiljada to je od 5 i po do 21 pacijent. To je na svjetskom nivou ali je zapravo kod nas i u regionu i ne postoje izuzeci kada su u pitanju neki drugi djelovi svijeta“, istakla je Knežević.
Redovna fizička aktivnost veoma je važna u životu osoba sa Parkinsonovom bolešću.
“Vježbanje može pomoći u održavanju pokretljivosti, ravnoteže i snage, ali i poboljšati raspoloženje i kvalitet života. Uz terapiju, upravo kretanje postaje ključan dio borbe protiv Parkinsonove bolesti”, zaključila je Knežević.
Komentari (0)
Želite da podijelite Vaše mišljenje sa čitaocima? Napišite komentar i započnite diskusiju.