Akcija je organizovana u Podgorici, Beogradu, Skoplju, Zagrebu, Sarajevu, Ljubljani i Prištini, a građani su od deset do 20 sati ispisivali poruke za predsjednike zemalja bivše Jugoslavije, kojima je upućeno po 100 razglednica.
Predstavnik Koalicije za REKOM u Crnoj Gori, novinar Dragoljub Vuković, kazao je da ne vidi boljeg načina da se dođe do svojevrsne pravde za žrtve.
Prema njegovim riječima, formiranje REKOM-a bi, za ljude sa prostora nekadašnje Jugoslavije, bio blagotvoran povratak u devedesete godine prošlog vijeka.
„Ali ne da ponavljaju iskustvo tadašnjeg pada u varvarstvo, nego da se sa njim suoče i osvijetle njegov mrak i iz toga izvuku pouke“, precizirao je on.
Vuković je upozorio da se bliži kraj vremenskog perioda u kojem bi REKOM mogao biti formiran, jer je sve manje vjerodostojnih svjedoka, a žrtve gube nadu i povjerenje.
On je ocijenio i da je uveliko na djelu mitologizacija skorašnje istorije.
„Generacijama koje dolaze moramo ostaviti priču o našem zajedničkom padu u varvarstvo, zasnovanu na faktografiji, a ne na mitu i legendi“, kazao je Vuković.
On je rekao da je, i današnjom akcijom, donosiocima političkih odluka u državama nastalim na prostoru nekadašnje zajedničke države poslata poruka da formiranje REKOM-a nije njihova prvenstvena politička, nego ljudska obaveza.
Koalicija za REKOM okuplja više od 1,8 hiljada organizacija civilnog društva i pojedinaca iz svih država nastalih raspadom bivše SFRJ. Među njima su i udruženja roditelja i porodica nestalih osoba, veterana, novinara, predstavnika manjinskih etničkih zajednica i organizacija za zaštitu ljudskih prava.
Komentari ()