EURO 2024

Gotov je prvi duel osmine finala, rezultat iznenađujuć samo za one koji nijesu gledali

Aktuelni evropski prvak napušta Euro - i to je sasvim zaslužen epilog nakon današnjih 90 minuta na Olimpijaštadionu u Berlinu. Tamo je u prvom duelu osmine finala od Italijana bolja bila Švajcarska, koja je na kraju slavila 0:2 (0:1), pogocima Frojlera i Vargasa.

Kraj za očajne 'azure': Švajcarska u Berlinu držala čas fudbala evropskim prvacima Foto: AFP

O igri Italije nema se mnogo toga lijepog reći - u defanzivi nijesu oduševili, a kada bi krenuli naprijed, što se uglavnom dešavalo tek nakon što su Švajcarci poveli 0:2, bilo je to uglavnom bezidejno i bezopasno.

Izabranici Murata Jakina su oduševili - igrali su poletno, gotovo konstantno su prijetili tokom čitave utakmice i potpuno zasluženo idu dalje, gdje će ih čekati Engleska ili Slovačka.

Mnogo su žešće u meč ušli švajcarski fudbaleri, a prvu veliku šansu vidjeli smo u 24. minutu. Embolo se odlično izborio za poziciju, izašao je sam ispred Donarume, ali je golman 'azura' fantastično intervenisao.

Pleli su mrežu opasni Švajcarci oko protivničkog gola i to im se isplatilo u 37. minutu, kada su stigli do vođstva. Vargas je uputio odličan centaršut, a Remo Frojler je odlično primio i potom volej udarcem poslao loptu u mrežu.

Malo je falilo da u 45. minutu bude i 0:2. Rider je iz slobodnog udarca uputio vanserijski šut, ali je u toj situaciji oduševio Donaruma i refleksom i intervencijom, pri čemu je lopta okrznula i stativu.

Reprezentativci Švajcarske su zasluženo udvostručili prednost na samom početku drugog poluvremena. Ruben Vargas je u 46. minutu sjajno šutnuo sa lijeve strane šesnaesterca, a lopta je otišla tačno pod prečku. Donaruma je u toj situaciji bio nemoćan, ali ostalo je pitanje šta su radili defanzivci Italije.

Tek tada su izabranici Lućana Spaletija krenuli naprijed, ali bez naročitog uspjeha - jako su disciplinovani i danas bili igrači Švajcarske u odbrani.

U 74. minutu, Italijani su bili blizu gola - pokušao je Skamaka, a lopta je pogodila stativu. No, u slučaju da se zatresla mreža, pitanje je da li bi to na kraju bio ofsajd.

Do kraja su i jedni i drugi pokušavali, ali veće su šanse izostale i Švajcarci su na kraju proslavili potpuno zaslužen prolazak u četvrtfinale.