„Gledajući prenos te sahrane, sve to me podsjetilo kao da se radi o drugoj antibirokratskoj revoluciji.
To je, poslije Gazimestana, najizraženiji politički događaj i snažna homogenizacija Srba u Crnoj Gori i doprinos velikoj podijeli u toj zemlji“, ocijenila je Latinka Perović na sjednici Političkog savjeta Građanskog demokratskog foruma (GDF), saopšteno je iz GDF.
Prema njenim riječima, u Srbiji nije došlo do promjene politike iz osamdesetih i devedesetih godina prošlog vijeka, a ono što se čini kao privid promjena je rezultat „pritiska spolja“.
„Kakve su to najave ako predsjednik države kaže da Srbija ‘ima vojsku mnogo jaču od nekadašnje jugoslovenske’.
Hoće li Srbija novi rat? Što, u stvari, hoće Srbija“, upitala je Latinka Perović.
Predsjednik GDF-a Zoran Vuletić rekao je da su predsjednik Savjeta Boško Jakšić, potpredsjednik Rade Veljanovski i on juče imali razgovor sa predstavnicima pokreta Ne davimo Beograd o mogućnostima saradnje.
Profesor beogradskog Fakulteta dramskih umjetnosti Nenad Prokić rekao je da GDF ne treba da širi svoja politička savezništva po svaku cijenu.
Predsjednik Političkog savjeta GDF-a Boško Jakšić ocijenio je da se u Srbiji proevropska opredjeljenja „iskazuju stidljivo“, a pisac Svetislav Basara da se „ogromna većina“ građana Srbije „hvata na lijepak srpske sabornosti“.
Advokat Vlatko Sekulović rekao je da su u Crnoj Gori partneri GDF-a „svi koji nijesu bili na Amfilohijevoj sahrani“, jer u toj zemlji postoji jaka građanska svijest.
Novinar Mijat Lakićević je ocijenio da postoji raskol izmedju srpskog predsjednika Aleksandra Vučića i novih crnogorskih izbornih pobjednika i dodao da te dogadjaje treba pratiti.