U prethodna tri mjeseca Fond za zdravstveno osiguranje Crne Gore razmatrao je inicijativu Udruženja Dijabetes Ekipa - DOB koja se odnosila na mogućnost da i adultni pacijenti - stariji od 26 godina - imaju pravo na besplatne senzore, odnosno da država u budžetu Fonda obezbijedi dodatna sredstva za medicinska pomagala za ovu kategoriju osiguranika, kazali su Portalu Analitika iz Fonda.
Kako navode, u potpunosti su spremni da sprovedu potrebne procedure kako bi navedena kategorija osiguranika imala pravo na senzore, ukoliko donosioci odluka obezbijede potrebna sredstva u budžetu za 2025. godinu.
Predlogom Budžeta Fonda predviđeni troškovi za sva pomagala
“Predlogom budžeta za 2025, koji je utvrdila Vlada Crne Gore i proslijedila ga Skupštini na usvajanje, za budžet Fonda predviđeno je452.632.398,17 eura. Predlogom Budžeta Fonda za zdravstveno osiguranje su predviđeni troškovi za sva pomagala, koja su definisana Pravilnikom o ostvarivanju prava na medicinsko-tehnička pomagala”, saopšteno je iz Fonda.
Podnosilac inicijative “Pravo na senzor, pravo na život” Lejla Martinović kaže za Analitiku da je 15. oktobra u Službenom listu izašao novi, prošireni pravilnik za medicinska pomagala.
“Velikim trudom i zaslugom doktora Nebojše Gulića, predsjednika Udruženja roditelja djece oboljele od dijabetesa "BETA ", po novom pravilniku pravo na sensor, pored djece do navršene 18 godine, odnosno 26 u slučaju nastavka školovanja, sada imaju i invalidska lica, pacijenti sa cističnom fibrozom, žene u predkoncepcijskom periodu i svi korisnici insulinskih pumpi bez obzira na starosnu dob. Ovaj dio za pacijente sa insulinskim pumpama je odgovor Fonda na zahtjev našeg udruženja “Dijabetes Ekipa-DOB” da se obezbijede senzori za sve adultne pacijente”, kaže Martinović.
Podsjeća i da je prije šest mjeseci na sastanku Odbora za zdravstvo i socijalnu staranje rečeno da Fond za ovu godinu može da pruži samo to kao odgovor na pomenutu inicijativu “Pravo na senzor, pravo na život”.
“Nakon toga imali smo tri sastanka u Fondu kako bismo nastavili pregovore sa radnom grupom koja će riješiti pitanje senzora za sve adultne pacijente oboljele od dijabetesa tipa1, ali nažalost nismo se još uvijek pomjerili sa mrtve tačke jer u Crnoj Gori se ne zna koliko ima adultnih pacijenata oboljelih od dijabetesa mellitusa Tip 1 i samim tim radna grupa nije u stanju da uradi proračun neophodnih sredstava i zatraži ih od Ministarstva zdravlja i Ministarstva finansija. To je problematika koju Fond ima u zadnjih skoro 10 godina tako da se cijeli ovaj proces dodatno odužio”, kaže Martinović.
Lakše uništavati zdravlje nego ga sačuvati
Prema njenim riječima, u međuvremenu je, po novom pravilniku, adultnim pacijentima uskraćeno pravo na trakice za mjerenje ketona odnosno za provjeru ketonemije i ketonurije.
“Tako da će, nažalost, sljedeće godine Fond, umjesto da plaća senzore i trakice pacijentima, morati da plaća njihovo bolničko liječenje. Što se tiče pacijenata oboljelih od dijabetesa tipa 1 u Crnoj Gori, riječ prevencija je izgleda zabranjena. Lakše je uništavati zdravlje nego ga sačuvati”, kaže ona.
Dodaje da se, ako se uzme u obzir budžet određen za 2025. za ortopedska i medicinska pomagala, jasno može vidjeti da na adultne pacijente sa dijabetesom niko nije mislio.
“Nemamo ni dovoljno ni radovno trakica za kapilarno mjerenje visine šećera, a sanjamo o senzorima. Porazno i sramno za našu državu u 21. vijeku”, zaključuje Martinović.