Društvo

MCP: Nijesmo se registrovali, već prijavili postojanje

Izvor

Navodi se da je Amfilohije, povodom izjava o potrebi registrovanja MCP, Brajoviću uputio saopštenje Savjeta i obavijestio ga da na prostoru Crne Gore, od IV vijeka po Hristu, odnosno od negdašnje Episkopije Dioklijske do današnje MCP i drugih pravoslavnih episkopija, postoji organizovan crkveni život.

U aktu je, kako je pojašnjeno, ukratko naveden istorijat i crkveno-pravni kontinuitet tih episkopija.

„Mitropolitov akt je upućen da bi se prestalo sa progonom iz Crne Gore naših sveštenika, monaha i vjerskih službenika – stranih državljana, i da bi se na taj način MUP-u pomoglo da ispoštuje Ustavom Crne Gore zagarantovana prava crkava i vjerskih zajednica, do nedavno u praksi od svih potvrđivana i primjenjivana”, kaže se u saopštenju.

Navodi se da Brajović i resor na čijem je čelu, do danas nijesu odgovorili na taj dopis, i da MCP-u još nije poznato da li je MUP, tim povodom, preduzimao bilo kakve pravne radnje.

„Imajući u vidu da u postupcima za odobrenje privremenih boravaka pojedinim sveštenicima, nakon što je Upravni sud poništio ranija nezakonita rešenja MUP-a, taj organ i dalje istrajava isključivo na progonu pravoslavnih sveštenika, može se zaključiti da po službenom dopisu MCP nije preduzeo nijednu pravnu radnju“, smatraju u MCP.

Navode da su se u dijelu crnogorske javnosti pojavili „anti-crkveni stavovi i tumačenja tog dopisa, kao i otvorenog pisma Amfilohija predsjedniku Crne Gore Filipu Fujanoviću“.

U MCP smatraju da u reagovanju povodom pisma Vujanoviću i obavještenja Brajoviću o postojanju MCP i tri eparhije SPC u Crnoj Gori „postoji samo jedna konstatacija vrijedna pohvale“.

„Nakon višegodišnjeg insistiranja da su crkve i vjerske zajednice u Crnoj Gori obavezne da se registruju, konačno je prihvaćen na zakonskim propisima utemeljen i više puta ponovljen stav Mitropolije da u Crnoj Gori ne postoji pojam ’registracije’ crkava i vjerskih zajednica“, kaže se u saopštenju.

Navodi se da važeći Zakon, uprkos svojim brojnim nedostacima, isključivo poznaje pojam ”prijave” deklaratornog karaktera, i to samo vjerskih zajednica koje budu osnivali građani na osnovu prava na slobodu vjeroispovijesti.

Kako tvrde u MCP, u Zakonu o pravnom položaju vjerskih zajednica od 1977. godine „ne postoji zakonska obaveza crkava i vjerskih zajednica, koje su postojale prije stupanja na snagu tog Zakona, da vrše bilo kakve prijave nadležnim organima radi upisa u evidenciju“.

Njihova jedina obaveza je, kako je pojašnjeno, da nadležni organ, u roku od 15 dana, obavijeste o eventualnom prestanku rada.

„Svima je, osim predstavnicima MUP-a, dobro poznato da MCP i tri eparhije SPC u Crnoj Gori nijesu osnovali građani, nego su osnovane vjekovima ranije, i imaju svoj pravoslavno-crkveni, istorijski i pravni kontinuitet. Valjda je svima poznato da MCP nije osnivao niko od postojećih građana Crne Gore“, kaže se u saopštenju.

Navodi se da "ostrašćeni plemensko-ideološki kritičari Crkve ne žele da vide činjenicu da postoji velika pravna razlika između prijave grupe građana od januara 2000. godine o osnivanju Crnogorske pravoslavne crkve (CPC) u cetinjskoj policiji, i obavještenja ministru o postojanju MCP i njenom istorijskom kontinuitetu ne tokom posljednjih 800, nego tokom posljednjih 1600 godina".

„Posebno je pitanje - da li to znači da MCP do proljeća ove godine nije postojala u Crnoj Gori, kako se ističe u plemensko-ideološkom saopštenju“, smatraju u Mitropoliji.

Oni su podsjetili da su Mešihat Islamske zajednice u februaru 2010. godine, Barska nadbiskupija u maju iste, a Kotorska biskupija u avgustu naredne godine obavijestili MUP o svom postojanju.

„Ako se to ima u vidu, onda se čudimo zašto se subjektivitet i imovinska prava Islamske zajednice i dvije katoličke biskupije u Crnoj Gori ne osporavaju na isti način kao što se to čini jedino sa Mitropolijom“, kaže se u saopštenju.

Portal Analitika

Komentari (0)

Želite da podijelite Vaše mišljenje sa čitaocima? Napišite komentar i započnite diskusiju.

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Vaš komentar se prvo šalje timu na odobrenje. Portal Analitika zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar, bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznijeta u komentarima ne odražavaju stavove redakcije.
Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.