
Crnogorsku vlast svakako mora da zabrine ocjena da je u Crnoj Gori, koja je članica NATO i država koja je najozbiljniji kandidat za članstvo u EU, došlo do pogoršanja stanja, naročito u oblasti pravosuđa i vladavine prava.
<<< Fridom haus: Crna Gora i Srbija nijesu demokratske države <<<
Konstatuje se, između ostalog, da su brojni skandali otkrili ,,zloupotrebe i nedostatak profesionalizma u sudovima“. No, takva konstatacija u izvještaju Fridom hausa nije podastrijeta mišljenjem, stavovima ili istraživanjima neke relevantne institucije, domaće ili inostrane nevladine organizacije, čak se uopšte ne problematizuje ni treći izbor Vesne Medenice za predsjednicu Vrhovnog suda.
Očito su crnogorski lokalci Fridom hausa imali probleme sa metodologijom. Ili možda i nijesu, jer se bilo kakav logičan metološki pristup ne može nazrijeti.
Za ilustraciju: u pasusu o ,,pogoršanju stanja u pravosuđu“ konstatuje se da je u 2019. godini okončan sudski proces ,,za državni udar u kojem je 14 osoba osuđeno za terorizam“ i daje se vrlo eksplicitna ocjena - da je ,,vođenje suđenja bilo je narušeno (obilježeno, označeno) nepravilnostima“.
Kojim i kakvim nepravilnostima, koja organizacija, institucija ili makar politika stranka je te nepravilnosti konstatovala – nije zabilježeno u izvještaju, pa ostaje da se zaključci da je to stav izvjestilaca. Kako god, neozbiljno je da se ocjena u izvještaju ne zasniva na javno dostupnim podacima ili javno izrečenim stavovima ili stručnim analizama.
Slično je i u pasusu koji pretenduje da se bavi blic-analizom političkih dešavanja i opisuje proteste ,,Odupri se“. Za one koji nijesu znali, inovativni istraživači Fridom hausa otkrili su frapantan podatak: ,,prošle godine Crna Gora je iskusila najveće proteste u svojoj istoriji – koji su uključivali možda i 10 procenata populacije Crne Gore.
Da prevedemo ovu ,,misao“: na protestima „Odupri se“ okupljalo se iz večeri u veče - po 60.000 ljudi!
E, kako su onda depeesovci ostali na vlasti, nije razjašnjeno. Jedino što se sa sigurnošću može reći je podatak da su ovo činjenice iz Crne Gore potpisali Vuk Maraš, eks Mans a sada direktor Medijske asocijacije jugoistočne Evrope te Ana Nenezić, eks CGO, sada zapošljena u nevladinoj organizaciji Cemi.
Gospođa Nenezić ima iskustva sa pisanje ,,nepristrasnih“ izvještaja. Tako je, dok je radila za CGO, drsko i u namjeri da naruši poslovni ugled naše kompanije upisala, u jednom izvještaju za 2015. godinu, koji su stranci debelo platili, da je Pobjeda dobila pomoć od države, iako je bilo riječ o prihodima od čitulja koje sami plaćaju građani Crne Gore?!
Dakle: biće da nije problem do metodologije, već do onih koji se lažno predstavljaju ka metodolozi, a suštinski su politički hajkači.