Svijet

Vremeplov: 6. avgust 1945.

Na današnji dan: Atomsko bombardovanje Hirošime

Atomsko bombardovanje japanskog grada Hirošime dogodilo se na današnji dan 1945. Bombardovanje je izvedeno po odluci predsjednika SAD Harija Trumana. Naređenje su izvršili američki bombarderi. To je bilo prvi put u istoriji da je nuklearno oružje upotrijebljeno u ratu.

Na današnji dan: Atomsko bombardovanje Hirošime Foto: Wikimedia Commons
Vremeplov Analitike
Vremeplov AnalitikeAutor
Portal Analitika - ArhivaIzvor

Nakon kapitulacije Njemačke i Italije, Japan je ostao jedina država osovine koja je nastavila da se bori u Drugom svjetskom ratu, bez namjere da se preda, iako je gotovo 60% velikih gradova Japana bilo uništeno. 

U junu 1945. američki Prelazni komitet je predložio upotrebu atomskog oružja protiv japanske vojne industrije odmah nakon usavršavanja. Uz to, pri osvajanju japanskog ostrva Okinave je poginulo oko 12.500 vojnika, a na području Tihog okeana više od 70.000, što je sve više uznemiravalo američku javnost koja nije znala koliko dugo će još rat trajati i koliki bi bili gubici ukoliko bi SAD odlučile da izvedu invaziju na Japan. 

Hirošima je bila jedan od malobrojnih gradova koji su ostali pošteđeni bombardovanja konvencionalnim oružjem. No, bili su predloženi i drugi ciljevi – Kjoto, Jokohama, Nigata, pa čak i carska palata u Tokiju. 

Hirošima, koja je tada brojala 255.000 stanovnika, je bila glavni štab generala Hata Šunrokua koji je bio zadužen za odbranu južnog dijela države, no većina stanovništva su bili civili. 

SAD su 31. jula pripremile uranijumsku bombu nazvanu Mali dječak, tešku četiri tone i dugu tri metra. Sa malog zapadnopacifičkog ostrva Tinianu 6. avgusta 1945. u 2.45 ujutro, u pratnji dva bombardera B-29 koji su bili opremljeni uređajima za osmatranje, foto-aparatima i kamerama, poletio je bombarder nazvan Enola Gej. Umjesto uobičajenog tereta konvencionalnih bombi i oružja, u svom spremištu nosio je samo samo jednu bombu od 4.090 kilograma. Odredište ovih aviona bila je Hirošima udaljena šest sati leta.

U 7h po lokalnom vremenu japanski radari su otkrili tri aviona i pokrenuli uzbunu, ali su je onda prekinuli jer su mislili da avion leti tako visoko jer je samo izviđačka letilica. Pri visini od 9.450m Enola Gej u 8:15 izbacila atomsku bombu koja je detonirala na visini od 580m. 

U jednom trenutku je poginulo 140.000 ljudi, a od radijacije još više, temperatura na tlu u blizini centra eksplozije dosezala je i do 5000°C. Snažni udarni talas vjetra, brzine 800km/h i plamene oluje uništile su gotovo sve unutar 13km². 

Eksplozija je uzrokovala i vreli pečurkasti oblak prašine i krhotina visok 15.250m. Posada aviona ni sama nije znala kolike će biti posljedice eksplozije, a dim u obliku pečurke vidio se i pri udaljenosti od 560km.

Portal Analitika