Svijet

Vremeplov: 19. februar 1945.

Na današnji dan: Bitka za Ivo Džimu

Ivo Džima je japansko ostro površine od samo 21 kilometar kvadratni, udaljeno 1.200 kilometara od Tokija, smatrano strateški važnom tačkom. Riječ je o prvoj japanskoj teritoriji na koju su stigle savezničke snage u Drugom svjetskom ratu.

Na današnji dan: Bitka za Ivo Džimu Foto: Foto: Wikimedia Commons
Vremeplov Analitike
Vremeplov AnalitikeAutor
Portal Analitika - ArhivaIzvor

Bitka za Ivo Džimu počela je na današnji dan prije 76 godina između SAD i Japana kao dio završnih operacija na Pacifičkom frontu u Drugom svjetskom ratu, a trajala je 35 dana. Kao rezultat bitke, SAD su stekle kontrolu nad ostrvom Ivo Džima i aerodromima koji su se tamo nalazili. Bitka je čuvena po podizanju američke zastave koje su izveli američki marinci na najvišem planinskom vrhu ostrva.

Početkom 1945, Japan se suočio sa izglednom savezničkom invazijom. Tokom operacije Skevendžer saveznički bombarderi su izvodili vazdušne napade na Japan sa Marjana. Ivo Džima je služila kao osmatračka stanica za rano uzbunjivanje snaga na kopnu o dolasku bombardera. Tako je japanska protivvazdušna odbrana bila spremna kada bi saveznički bombarderi stigli iznad japanskih gradova.

Po okončanju bitke za Lejte na Filipinima, savezničke snage su imale dva mjeseca prekida u svojim operacijama pre planirane invazije na Okinavu, što je smatrano neprihvatljivim. Stoga je donijeta odluka da se napadne Ivo Džima.

Odbrana je bila pripremljena. Na ostrvu je bilo stacionirano 22.000 vojnika, a postojala je utvrđena mreža podzemnih bunkera. Cilj odbrane Ivo Džime je bio da se nanesu teški gubici savezničkim snagama i obeshrabri invazija na Japan.

Na današnji dan prije 76 godina u dva sata ujutru počeo je Dan-D u ovoj operaciji kada je 100 bombardera napalo ostrvo, nakon čega je uslijedio je udar i iz brodskih topova. Već u 08:30, prvi od ukupno 30.000 marinaca iz 3, 4. i 5. marinske divizije, iz američkog petog amfibijskog korpusa, su se iskrcali na japansko ostrvo.

Marince je dočekala snažna vatra sa planine Suribaši na jugu ostrva, kao i borba na negostoljubivom terenu gdje grub vulkanski pepeo  nije omogućavao ni čvrst zaklon, ni kopanje rovova. Ipak, do večeri je planina opkoljena.

Uspon uz Suribaši je bio izuzetno težak. Puščana paljba nije bila efikasna protiv japanske odbrane, već su korišćeni bacači plamena i granate da bi se očistili bunkeri, pa je vrh planine dosegnut tek četiri dana kasnije. 

Fotograf Associated Pressa Džo Rozental je napravio čuvenu fotografiju postavljanja američke zastave na vrh planine „Podizanje zastave na Ivo Džimi“.

Sjećanje na ovu bitku očuvali su filmovi. Prvo je, neposredno nakon bitke, snimljen dokumentarac „Na obale Ivo Džime“ u produkciji Američke mornarice, američkih marinaca i američke obalske straže. 

Godine1952. snimljen je film „Pijesak Ivo Džime“ s glumcem Džonom Vejnom, kojeg su inače veterani prezirali, jer nije učestvovao u ratu kao vojnik.

Američki glumac i reditelj Klint Istvud je 2006. režirao dva filma i to „Zastave naših očeva“, koji obrađuje sudbine američkih vojnika, kao i „Pisma s Ivo Džime“, koji se bavi japanskom stranom. Takođe, bitka za Ivo Džimu pojavljuje se u posljednjoj epizodi serije Pacific.

Portal Analitika