Ova krađa je izazvala veliki skandal u Parizu, a francuska vlada je otpustila direktora Luvra. Na mjestu gdje je izlagana Mona Liza, muzej je izlagao djela inspirisana Leonardovim remek-djelom.
Mona Liza je čuveno remek-djelo renesansnog slikara Leonarda da Vinčija iz 1504. Izrađena je uljanom tehnikom na drvenoj ploči od topole, a predstavlja portret mlade firentinke Lize del Đokondo.
Na dan kada je slika nestala iz Luvra vodoinstalater koji je radio u muzeju naišao je na čovjeka koji je stajao ispred vrata koja nije mogao da otvori jer je kvaka nestala. Vodoinstalater, poznat kao Sove, iskoristio je svoj ključ i kliješta kako bi otvorio vrata čovjeku obučenom u bijeli mantil, odnosno uniformu koju je nosilo osoblje muzeja. Bez znanja Sovea, kao i bilo koga drugog, nepoznati čovjek je iznio vrijednu sliku koja je bila sakrivena ispod njegovog mantila.
Niko nije bio ni svjestan krađe, sve do narednog dana. Slikar Luj Berud došao je u muzej da slika Mona Lizu po uzoru na Leonarda, a kada je vidio da je nema, pokušao da sazna zašto je slika uklonjena. Shvativiši da je ukradena, muzejski službenici su oglasili alarm, a policija je ubrzo ispod servisnih stepenica pronašla staklenu kutiju koja je štitila sliku.
Bezbjednost prostora i umjetničkih vrijednosti je u to vrijeme bila na niskom nivou, posebno kada je riječ o slici Mona Lize, koja tada nije imala naročit značaj. Ipak, ova krađa je zaintrigirala javnost, a kako su prolazili dani, a dokaz nije bio pronađen, tako je senzacija sve više rasla. Policijski službenici koji su tražili kradljivca smatrani su neefikasnima.
Za krađu Mona Lize optuživani su i umjetnici toga doba. Prvi je osnumnjičen bio pjesnik Gijom Apoliner, koji je govorio da bi čitav Luvr trebalo spaliti. Apoliner je nakon toga uhapšen i zatvoren. U saslušanjima pokušao je da prebaci krivicu na Pabla Pikasa, koji je takođe bio optužen i ispitivan u policiji. Na kraju su obojica oslobođena optužbi.
Peruđa je 1913. pokušao da proda Mona Lizu u Firenci. U pratećem pismu je naveo da namjerava da vrati ovu sliku u Italiju, a da za svoje troškove očekuje 500.000 lira naknade. Kada je policija zaplijenila ovu sliku, dio javnosti je zahtijevao da ona ostane u Italiji, dok je vlada bila za povraćaj slike muzeju Luvr.
Poslije izlaganja u Rimu, Milanu i Firenci, Mona Liza je uz veliku pompu vraćena u Francusku. Peruđa je dobio blagu kaznu od 14 mjeseci zatvora, a čuvena slika je nakon ove afere postala još poznatija.