U ovoj nesreći stradalo je najmanje 12 osoba – 11 putnika i jedan član posade, uz desetine povrijeđenih i onih koji su se dugo vodili kao nestali.
Kapetan broda Frančesko Sketino uhapšen je po optužbi za višestruko ubistvo iz nehata, nepomaganje putnicima i napuštanje broda. Prvi oficir, Čiro Ambrozio, takođe je uhapšen.
Oko 300 putnika je ostalo iza kapetana na brodu, a većina ih je spašena uz pomoć helikoptera ili motornih čamaca koji su se našli u blizini.Sketino je kasnije proglašen krivim za smrti povezane s nesrećom i osuđen na 16 godina zatvora. Iako je i posada bila izložena jakim kritikama, niko od njih nije optužen.
Kruzer, koji je sagrađen 2005, a porinut 2006. godine, bio je dug 290,20 metara i širok 35,50 metara. Mogao je da primi 3.780 putnika i 1.100 članova posade. Dostizao je prosječne brzine do 36km/h, odnosno maksimalne do 43km/h. Uspravljanje ovog kruzera pokrenuto je u septembru 2013. godine.
Costa Concordija je zvanično proglašena konstruktivnim ukupnim gubitkom, a spašavanje ovog broda bilo je jedna od najvećih pomorskih operacija spašavanja. Procijenjena materijalna šteta nastala ovom prilikom iznosila je oko 1,8 milijardi eura.