Ključni cilj osnivanja ove organizacije bilo je ublažavanje ljudske patnje, zaštite ljudskog života i zdravlja kao i osiguravanje poštovanja ljudskog bića, a osnovni principi humanist, nepristrasnost, neutralnost, nezavisnost, dobrovoljnost, jedinstvo i univerzalnost.
Za vrijeme Austrijsko-sardinijskoga rata 1859. godine, nedaleko od Solferina, malog mjesta na sjeveru Italije, sukobile su se austrijske vojne jedinice sa savezničkom francusko-italijanskom vojskom. Krvava bitka, koja je trajala 15 sati, imala je za ishod 40.000 ranjenih koji su umirali na bojnom polju.
Sanitetske službe ne znajući da je bitka započela bile su daleko od ovog prizora. Svega nekoliko ljekara, koji su se tu zatekli, trudili su se da sa neznatnim sredstvima pruže pomoć ranjenicima, ali za većinu njih spasa nije bilo.
Mladi trgovac iz Ženeve koji se zatekao u blizini bojnog polja, bio je svjedok strahovitog prizora. Zvao se Anri Dinan, imao je 31 godinu i bio vođen iznenadnim nagonom da pruži pomoć svima u nevolji.
Vidjevši ogroman broj ranjenika koji su se nalazili oko njega, vrlo brzo je ustanovio da je on sam nemoćan i da neće moći mnogo da učini za njih. Tada je spontano pokušao da regrutuje volontere među civilnim stanovništvom Solferina koji su se u početku pokazali vrlo nevoljnim.
Dinan im tada povika „Tuttti fratelli!“ - „Svi smo braća!“ I svojim gromkim pozivom je uspio da slomi otpor i da otvori srca tih muškaraca i žena.
Postepeno, dobra volja i entuzijazam trijumfuju. Ranjenici su odvedeni daleko od bojnog polja, u crkve i privatne kuće, gdje im je stanovništvo svim srcem pružilo pomoć.
Vizija Crvenog krsta je da inspiriše, podstakne, olakša i uvijek promoviše sve oblike humanitarnih aktivnosti, uz prevenciju i olakšavanje ljudske patnje, i na taj način doprinese održavanju i promociji ljudskog dostojanstva i mira u svijetu.
Međunarodni pokret Crvenog krsta i Crvenog polumjeseca koristi zaštitne simbole po Ženevskim konvencijama.
Crveni krst Crne Goreje ujedno i najstarija humanitarna organizacija,osnovana 1875. godine na Cetinju, kao prvo nacionalno društvo na Balkanu, a 22. u svijetu.