Ministarstvo prosvjete Narodne Republike Crne Gore 26. marta osnovalo je Zemaljsku centralnu biblioteku na Cetinju, najprije pri Državnom muzeju, a na kraju 1946. godine kao samostalnu instituciju. Bila je smještena u zgradi bivšeg Crkvenog suda na Cetinju, a zatim u nekadašnjem Prestolonasljednikovom dvorcu knjaza Danila (sadašnji Plavi dvorac).
Ova biblioteka u svojim fondovima čuva više od 1.500.000 naslova. Organizovani rad biblioteke seže u 1592/93, kada je urađen prvi popis njenog fonda u Cetinjskom manastiru. Ideja o osnivanju Državne javne biblioteke na Cetinju, nastala 1879. godine, realizovana je 1893. godine. Tri godine potom, Crna Gora je dobila Zakon o knjaževsko-crnogorskoj Biblioteci i Muzeju.
Početni knjižni fond sačinjavali su djelovi biblioteka Državne učiteljske škole, Bogoslovije, Društva prijatelja Francuske (osnovanog na Cetinju 1925), Italijanske biblioteke „Dante Aligijeri“ sa Cetinja i nekih konfiskovanih privatnih biblioteka. 1950. Zahvaljujući obaveznom primjerku svih štampanih publikacija sa prostora bivše FNR Jugoslavije, ali i poklonima i kupovinom od privatnih lica i institucija, bibliotečki fond znatno je uvećan i činilo ga je oko 35.000 obrađenih knjiga.
Zemaljska centralna biblioteka dobija 1951. na korišćenje zgradu nekadašnjeg Francuskog poslanstva na Cetinju. Zbog značajnog uvećanja bibliotečkog fonda, zdanje nekadašnjeg Italijanskog poslanstva na Cetinju 1964. postaje sjedište Biblioteke. Biblioteka je tada nazvana Centralna narodna biblioteka „Đurđe Crnojević“, po vladaru Crne Gore koji je 1493. osnovao prvu državnu, a drugu ćiriličnu štampariju u Evropi.
Biblioteka je 1981. dobila savremeni Centralni depo za smještanje bibliotečkog fonda, površine 4.500 m2, koji se nalazi u okviru kompleksa bivšeg Italijanskog poslanstva. Centralna narodna biblioteka uključena je 1989. u Bibliotečki informacioni sistem SFR Jugoslavije (BIS) sa kooperativnim automatizovanim unosom bibliografskih podataka.
U okviru Centralne narodne biblioteke 2007. Je osnovan Nacionalni COBISS centar Crne Gore, koji povezuje biblioteke u jedinstven informacijski sistem. Biblioteka je 2008. formirala Centar za mikrofilmovanje i digitalizaciju. Završeno rekonstruisanje i moderno opremanje upravne zgrade Biblioteke (bivše Italijansko poslanstvo) uslijedilo je 2010. Doku su godinu kasnije digitalizovani svi brojevi Glasa Crnogorca i objavljeno njihovo elektronsko izdanje.